Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Sprawa fuzji Lotosu z Orlenem trafiła do sądu. "To bezzasadne"

54
Podziel się:

Akcjonariusze byłej Grupy Lotos złożyli do sądu pozew o stwierdzenie nieważności uchwały dotyczącej fuzji Lotosu z Orlenem. W ocenie płockiej spółki jest to działanie bezzasadne.

Sprawa fuzji Lotosu z Orlenem trafiła do sądu. "To bezzasadne"
Akcjonariusze byłej Grupy Lotos złożyli pozew o stwierdzenie nieważności uchwały ws. fuzji z Orlenem. Jest odpowiedź. Na zdjęciu: prezes PKN Orlen Daniel Obajtek (Getty Images, SOPA Images)

Jak poinformował PKN Orlen, spółka otrzymała informację z Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia o złożeniu przez akcjonariuszy byłej Grupy Lotos pozwu o stwierdzenie nieważności uchwały nr 3, podjętej na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Grupy Lotos z 20 lipca 2022 roku w sprawie połączenia Lotosu z PKN Orlen, podwyższenia kapitału zakładowego PKN Orlen oraz zgody na proponowane zmiany statutu PKN Orlen. Wraz z pozwem złożono roszczenie ewentualne o uchylenie tej uchwały.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: „Cud nad Orlenem”. Soboń komentuje

Fuzja Lotosu z Orlenem. Akcjonariusze składają pozew do sądu

W czasie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Lotosu 20 lipca za uchwałą ws. połączenia z PKN Orlen oddano 98,89 proc. czyli 150 784 838 głosów, głosów przeciwko oddano 706 659, a wstrzymujących się było 985 494.

W ocenie OPKN Orlen pozew jest bezzasadny. Wszystkie działania PKN Orlen, w tym proces połączenia z Grupą Lotos, realizowane są w oparciu i poszanowaniu przepisów prawa krajowego i międzynarodowego. W związku z tym nie ma żadnych podstaw do podważania wiarygodności i transparentności zrealizowanego procesu połączenia - poinformował Orlen. Przypomniano, że fuzja została również niemal jednomyślnie zaakceptowana przez akcjonariuszy PKN Orlen.

Jak podkreśliła spółka, przejęcie Lotosu ma wymiar wyłącznie biznesowy, a synergie, które zostały uwolnione w momencie finalizacji połączenia, przyniosą konkretne i wymierne korzyści dla obu spółek, ich klientów, akcjonariuszy i pracowników. Jak zaznaczył też Orlen, w związku z finalizacją fuzji Moody’s Investors Service podniósł rating spółki do historycznie wysokiego poziomu Baa1, co pokazuje, że budowa silnej firmy multienergetycznej to biznesowo słuszny kierunek.

Włączenie aktywów Grupy Lotos w struktury Grupy Orlen, posiadającej rozbudowany segment petrochemiczny, a także strategiczna współpraca z Saudi Aramco, jest wielką szansą rozwojową nie tylko dla gdańskiego zakładu, ale również dla całego Pomorza - ocenia płocki koncern. Jak zauważył, nieodłącznym elementem wejścia Saudi Aramco do Polski jako partnera przy fuzji są porozumienia dotyczące wspólnych projektów w obszarze petrochemii oraz badań i rozwoju, wspierające długofalowy rozwój technologiczny gdańskiej rafinerii.

Według Orlenu, jego marka jest też najbardziej rozpoznawalna wśród wszystkich operatorów stacji paliw w Polsce. Według badań IRCenter z 2021 r. spontaniczna rozpoznawalność marki Orlen jest na poziomie ponad 90 proc., a markę Lotos kojarzy spontanicznie 46 proc. badanych - podał Orlen.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(54)
Benek 1951
2 lata temu
Od początku pomysłu wchłonięcia Lotosu twierdzę że ten złodziejsko - sabotażowy dla gospodarki narodowej Polski przekręt nie powinien mieć miejsca.
Leszek
2 lata temu
Kiedy wreszcie zrozumiecie ze PiS niszczy Polska produkcje i samodzielność? Niszczy i wyprzedaje. Ja już coraz częściej myślę że oni pracują nie tylko na swoje złodziejskie majątki, ale też dla obcego rządu. Krzyczą że wszyscy inni pracują dla Rosji lub Niemiec ale to oni zniszczyli bezpieczeństwo energetyczne polski i chorą ilość przedsiębiorstw. Ewidentnie dążą do rzucenia narodu na kolana. To nie tylko złodzieje ale i zdrajcy!
wielkopolanin
2 lata temu
Po prostu zwyciężyła Polska i Orlen. Antypolskie fobie wyznawców Moskwy i Berlina ostatecznie przegrały i tak będzie w każdym podobnym przypadku.
Jesiotr
2 lata temu
Walczcie do końca. Uwłaszczanie państwa przez narodowych socjalistów to nie przelewki
Zpolski
2 lata temu
Orlen nie prowadzi biznesu tylko przechowalnię pisonieudaczników . Zakup gazet regionalnych to nic innego jak urabianie opinii na korzyść pisu . Nie tankujemy naszych aut ani w Orlenie nawet tym zagranicznym i już nie Lotosie niestety .
...
Następna strona