Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Sprawa Marka Kubali. Mediacje o 33 mln zł zakończone, decyzja 17 maja

14
Podziel się:

Przed sądem w Świdnicy odbyła się w środę ostatnia runda mediacji w sprawie przedsiębiorcy, który domaga się 33 mln zł od Skarbu Państwa za zniszczenie firmy przez niesłuszne działania fiskusa. Decyzja sądu ma być ogłoszona 17 maja.

Marek Kubala jest kandydatem Kukiz'15 w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Marek Kubala jest kandydatem Kukiz'15 w wyborach do Parlamentu Europejskiego. (PAP, Aleksander Koźmiński)

- Jestem związany tajemnicą, nie mogę ujawnić, jakie ustalenia zapadły podczas dzisiejszego posiedzenia - mówi money.pl przedsiębiorca. - Sąd ma podjąć decyzję do 17 maja, wtedy będę o tym informować - dodaje.

Marek Kubala od blisko dwóch dekad walczy przed sądami - najpierw o uniewinnienie, a następnie o odszkodowanie. 33 mln zł, jakich domaga się od Skarbu Państwa, byłyby rekordową sumą w Polsce.

W 2000 roku Kubala został niesłusznie oskarżony o ciężkie przestępstwa skarbowe i aresztowany. W efekcie jego firma upadła, a przedsiębiorca został wpędzony w poważne długi.

Zobacz także: Obejrzyj: Wynajmujesz mieszkanie? Skarbówka rozliczy cię od przyszłego roku

Wałbrzyskiemu dealerowi Seata skarbówka zarzuciła narażenie Skarbu Państwa na stratę pawie pół miliona złotych. Kubala został w spektakularny sposób zatrzymany przez oddział zamaskowanych i uzbrojonych funkcjonariuszy.

Prokuraturze nie udało się udowodnić mu przekrętów na cle i podatkach - sprawa ciągnęła się 10 lat i się przedawniła. Pozostałe zarzuty zostały przez sąd oddalone.

Marek Kubala w 2015 roku rozpoczął walkę o wielomilionowe odszkodowanie za zniszczenie firmy, straty zdrowotne, zmarnowane prawie dwie dekady życia i długi, z których do dziś nie może się wydobyć.

W drodze karnej sąd przyznał mu 150 tys. zł, ale tylko za 17 dni, które spędził w areszcie. Pieniędzy jednak nie zobaczył, bo od razu zajął je komornik.

Przedsiębiorca złożył kasację do Sądu Najwyższego, ale ten w 2017 roku ją oddalił. SN uznał, że "nie sposób wykazać związku pomiędzy niesłusznym aresztem a zerwaniem umów przez banki".

Kubala wytoczył państwu sprawę cywilną. Sprawa toczy się przed Sądem Okręgowym w Świdnicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
KOMENTARZE
(14)
Gość z Niemie...
3 lata temu
Proponuję przetłumaczyć tekst i opisać w Brazylii. Ciekawe ilu będzie chętnych do przyjazdu do Polski.
jnjn
3 lata temu
oczywiście że kasa mu się należy. tylko nie z moich a z tych co zawinili
pol
3 lata temu
jeden z setek takich przypadków w Polsce ,wielu urzędników powinno siedzieć
wrc
3 lata temu
nie wiecie jeszcze wten sposob gorale ze wzgorz golan niszczyli polskich przedsiebiorcow....sa ulokowani w urzedach podatkowych i sadach.......i niszcza polska przedsiebiorczosc....pokazcie mi jedna firme nalezaco do zyda ktora w ten sposob zniszczono...chociaz jedna......
No nie
3 lata temu
Nie no nie wierze az na wp o tym pisza. Znam sprawe I tego pana I jestem po stronie sadu.