Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Sprzedaż detaliczna mocno przyhamowała w końcówce roku. Znamy szczegóły

87
Podziel się:

W grudniu sprzedaż detaliczna była wyraźnie wyższa niż rok wcześniej, ale w porównaniu z dynamiką z listopada jest dużo słabiej. Nominalnie wzrosła o niecałe 17 proc., ale realnie już tylko o 8 proc. - wynika z najnowszych danych GUS. Zawiedzenia nie kryją ekonomiści. Mówią o słabej sprzedaży samochodów oraz mebli, rtv i agd.

Sprzedaż detaliczna mocno przyhamowała w końcówce roku. Znamy szczegóły
GUS opublikował najnowsze dane o sprzedaży detalicznej w grudniu 2021 (WP, Mateusz Madejski)

W okresie przedświątecznym tradycyjnie widać wzmożone zakupy. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) pokazują, że w grudniu sprzedaż detaliczna w Polsce była o 15,8 proc. wyższa niż w listopadzie. Z kolei w porównaniu ze sprzedażą sprzed roku zwiększyła się o 16,9 proc.

To duży wzrost, ale w znacznej mierze wynika z silnego skoku cen. Inflacja sięga w Polsce już niemal 9 proc. Dlatego przy założeniu stałych cen, realna dynamika sprzedaży detalicznej już tak nie imponuje. Mowa o wzroście rok do roku na poziomie 8 proc.

Zobacz także: Money. To się liczy

To wyniki wyraźnie słabsze od wcześniejszych prognoz ekonomistów. Średnia typowań wskazywała na 18,5-procentowy wzrost nominalnej sprzedaży rok do roku (jest gorzej o 1,6 pkt proc.). Podobna różnica jest przy sprzedaży w cenach stałych, gdzie eksperci spodziewali się wyniku na poziomie 9,5 proc.

Ekonomiści komentują dane GUS

Do nadmiernego optymizmu przyznali się m.in. eksperci mBanku. Na wykresie pokazali dynamikę sprzedaży detalicznej w ciągu ostatnich lat. Na nim zaznaczyli najnowsze wyniki. Widać, że są poniżej trendu z lat 2013-2019, a więc z czasów sprzed pandemii.

Pod względem dynamiki wzrostu rok do roku znacznie lepszy od grudnia w statystykach był listopad. Wtedy roczna dynamika w przypadku nominalnej i realnej sprzedaży była o około 4 pkt proc. wyższa.

"Główna przyczyna to powrót normalnego wzorca sezonowego w wydatkach świątecznych (więcej w listopadzie, mniej w grudniu). Poprzedni rok był zaburzony przez zamknięcia sklepów i galerii przez niemal cały listopad" - komentują najnowsze dane GUS ekonomiści Pekao.

Zauważają, że sprzedaż była w grudniu słaba nie tylko w Polsce. Wcześniej solidne spadki miesięczne zaliczyła sprzedaż w USA i Wielkiej Brytanii.

Jeszcze przed publikacją danych GUS ekonomiści sugerowali, że w kierunku spowolnienia tempa wzrostu nominalnej sprzedaży oddziaływały w grudniu takie czynniki jak: pogorszenie nastojów konsumenckich i przesunięcie (w większej skali niż w 2020 roku) zakupów świątecznych z grudnia na listopad.

Nowe dane GUS skomentowali też eksperci z PKO BP. Dostrzegają duży popyt ze strony konsumentów, mimo szybko rosnących cen. Wskazują, że statystyki grudnia byłyby lepsze, gdyby nie słaba sprzedaż samochodów oraz mebli, rtv i agd.

Sprzedaż detaliczna będzie dalej hamować

- Dane GUS wskazują na wysokie obroty przy sprzedaży odzieży i dóbr półtrwałych. Również ubytek związany z sektorem motoryzacyjnym był nieco mniejszy niż miesiąc temu. Negatywnie zaskoczył natomiast niski wzrost sprzedaży sprzętu rtv i agd - przyznaje Jakub Rybacki, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Nie ma dobrych wieści w odniesieniu do możliwych wyników za styczeń. Ocenia, że pierwszy miesiąc nowego roku przyniesie jeszcze niższą dynamikę wzrostu.

- Spodziewamy się wyników zbliżonych do 6-7 proc. Będzie to efekt pogarszającej się sytuacji epidemicznej, słabszego wzrostu dochodów do dyspozycji konsumentów oraz ogólnego pogorszenia koniunktury - tłumaczy Rybacki.

Dodaje, że za spowolnieniem w kolejnych kwartałach przemawiać będą także czynniki koniunkturalne. Badania konsumenckie wskazują na coraz niższe oceny sytuacji gospodarczej i finansowej. Największy pesymizm widoczny jest wśród najbardziej zamożnych gospodarstw o mniejszej skłonności do konsumpcji. Szacuje, że wzrost handlu w pierwszym kwartale będzie zbliżony do dynamiki PKB (4,6 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(87)
Waa
2 lata temu
Wczoraj chcialem kupic nowego gle za 350tys, a s salonie cenia go 365tys. Sprzedaz nie idzie bo tych 15tys salon nie chcial upuscic. Nie ma rabatow, a to rocznik 2021😂😂😂Jaka bieda....
Marek
2 lata temu
Śmiechu warte , do takiego programu się to nadaje.
Hnery
2 lata temu
Propaganda antyrządowa money jest już tak śmieszna, że straszna :)
bnick
2 lata temu
zamknięcie sklepów w niedziele nie pomoże
jst
2 lata temu
W listopadzie była wyjątkowo duża dynamika trudna do powtórzenia. W tym roku po doświadczeniach ubiegłego z pandemią zakupy świąteczne robiono wcześniej
...
Następna strona