Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Średnie wynagrodzenie wrzesień 2019. Najlepiej i najgorzej opłacane branże

59
Podziel się:

W średnich i dużych firmach zarabia się przeciętnie około 5100 zł brutto. Nowe dane GUS pokazują jednak, że w zależności od branży płace mocno się różnią - od 3700 do nawet 8700 zł brutto.

Przeciętne wynagrodzenie rośnie, ale różnice w branżach są ogromne.
Przeciętne wynagrodzenie rośnie, ale różnice w branżach są ogromne. (123RF)
bEJuRIUR

Średnia płaca w Polsce według danych GUS sprzed tygodnia to prawie 5100 zł brutto. Na rękę pracownika zatrudnionego na umowę o pracę wychodzi przy takiej stawce około 3610 zł.

Teraz poznaliśmy szczegóły dotyczące wynagrodzeń w różnych branżach. Nie ma wielkich zaskoczeń. Najlepiej w statystykach wypadają pracownicy zatrudnieni w sektorze "informacja i komunikacja" (do niej zalicza się m.in. informatyków). Tam średnia płaca we wrześniu wyniosła 8678,87 zł brutto.

bEJuRIUT

Najgorzej opłacani są pracownicy w administracji i działalności wspierającej. Niewiele lepiej jest w gastronomii i szeroko rozumianym zakwaterowaniu. W obu sektorach wymienianych przez GUS średnia płaca to zaledwie 3700-3800 zł brutto. To mniej niż połowa tego, ile płaci się w "informacji i komunikacji".

Zobacz także: Chodzą po plaży i sprzedają orzeszki. Ich zarobki robią wrażenie

Często w czołówce plasują się też pracownicy z górnictwa i wydobywania. Nie inaczej jest tym razem. We wrześniu średnia płaca wyniosła tam 7203,46 zł brutto. Niemal identyczne statystyki są w przypadku "działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej".

bEJuRIUZ

Powyżej średniej zarabia się także w budownictwie (5177 zł brutto) i przy obsłudze nieruchomości (5300 zł brutto). Poniżej średniej są płace w branży transportowej, a także w handlu (4600-4700 zł brutto).

Średnia podwyżka w skali kraju w rok wyniosła około 6,6 proc. Podobną dynamikę notuje większość branż. We wrześniu w statystykach wyróżniła się pod tym względem najmniej opłacana branża. Administrowanie i działalność wspierająca może się pochwalić wzrostem zarobków na poziomie 9,1 proc.

Według ekonomistów PKO BP płace w całym 2019 roku wzrosną średnio o 6,8 proc. Co ważne, podwyżki mają przyspieszyć do 8,8 proc. w przyszłym roku. Duży wpływ na silny wzrost wynagrodzeń będą mieć zmiany płacy minimalnej, która wyniesie 2600 zł brutto.

bEJuRIVa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJuRIVu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(59)
Warszawa
2 lata temu
MŁODZI CHCECIE COŚ MIEĆ...... EMIGRACJA, UWAŻAĆ NA UŻYWKI.... ŻEBY Z PROBLEMEM NIE WRÓCIĆ A TAK START I KASĘ ROBIĆ DO ZŁODZIEJA PRYWACIARZA CO POD STOŁEM PŁACI ZAWSZE ZDAZYCIE!!! POZDRAWIAM EMIGRANT
Emigrant
2 lata temu
Jestem na emigracji od 15-stu lat i powiem wam szczerze nigdy tego nie żałowałem. Tu każdy dzień zamykam na plus. W Polsce zawsze było na minus.
haha
2 lata temu
buahahah skąd te dane
bEJuRIVv
antyklerykał
2 lata temu
władze watykańczyków dały gawiedzi po 20 złotych i wygrali kolejne WYBORY, gawiedz ma zyć za 300 - 500 euro a sami sobie wypłacają po 3000 - 5000 euro , to pokazuje jaki wpływ ma socjotechnika w gadzinowskich mediach na gawiedz !!!!!!!...............……………/..Fundusz Kościelny działa i ma się świetnie, a dzięki niemu pysznie mają się też księża. Ci emerytowani dostali właśnie podwyżki - wydaliśmy na nich 20 milionów złotych więcej niż w ubiegłym roku. Skąd się biorą pieniądze na emerytury? Szary Kowalski całe życie odkłada na nie lwią część swoich wynagrodzeń. Szarym Kowalskim nie jest ksiądz - większość jego świadczeń emerytalnych, bo aż 80 procent, opłaca państwo. A jako że państwo swojego nic nie ma - tyle tylko, co zbierze z podatków od obywateli - to 80 procent emerytury księdza opłacają Polacy. Jego osobisty wkład to jedynie 20 procent..................więcej w artykule /Księża dostali podwyżki. 150 milionów z Twoich podatków/...................................................................................................................................... /Renty dzieli przepaść. Różnica sięga nawet 12 tys. zł/... Ogromne różnice między najwyższymi a najniższymi rentami, świadczenia dzieli prawdziwa przepaść. Jedni otrzymują poniżej tysiąca na rękę, a rekordziści... nawet 11 razy więcej..........więcejw artykule/
Marek
2 lata temu
A gdzie sa zarobki lekarzy? Ile oni zarabiaja? A prawnicy
...
Następna strona