Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Średnie wynagrodzenie wrzesień 2019. Najlepiej i najgorzej opłacane branże

59
Podziel się:

W średnich i dużych firmach zarabia się przeciętnie około 5100 zł brutto. Nowe dane GUS pokazują jednak, że w zależności od branży płace mocno się różnią - od 3700 do nawet 8700 zł brutto.

Przeciętne wynagrodzenie rośnie, ale różnice w branżach są ogromne.
Przeciętne wynagrodzenie rośnie, ale różnice w branżach są ogromne. (123RF)

Średnia płaca w Polsce według danych GUS sprzed tygodnia to prawie 5100 zł brutto. Na rękę pracownika zatrudnionego na umowę o pracę wychodzi przy takiej stawce około 3610 zł.

Teraz poznaliśmy szczegóły dotyczące wynagrodzeń w różnych branżach. Nie ma wielkich zaskoczeń. Najlepiej w statystykach wypadają pracownicy zatrudnieni w sektorze "informacja i komunikacja" (do niej zalicza się m.in. informatyków). Tam średnia płaca we wrześniu wyniosła 8678,87 zł brutto.

Najgorzej opłacani są pracownicy w administracji i działalności wspierającej. Niewiele lepiej jest w gastronomii i szeroko rozumianym zakwaterowaniu. W obu sektorach wymienianych przez GUS średnia płaca to zaledwie 3700-3800 zł brutto. To mniej niż połowa tego, ile płaci się w "informacji i komunikacji".

Zobacz także: Chodzą po plaży i sprzedają orzeszki. Ich zarobki robią wrażenie

Często w czołówce plasują się też pracownicy z górnictwa i wydobywania. Nie inaczej jest tym razem. We wrześniu średnia płaca wyniosła tam 7203,46 zł brutto. Niemal identyczne statystyki są w przypadku "działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej".

Powyżej średniej zarabia się także w budownictwie (5177 zł brutto) i przy obsłudze nieruchomości (5300 zł brutto). Poniżej średniej są płace w branży transportowej, a także w handlu (4600-4700 zł brutto).

Średnia podwyżka w skali kraju w rok wyniosła około 6,6 proc. Podobną dynamikę notuje większość branż. We wrześniu w statystykach wyróżniła się pod tym względem najmniej opłacana branża. Administrowanie i działalność wspierająca może się pochwalić wzrostem zarobków na poziomie 9,1 proc.

Według ekonomistów PKO BP płace w całym 2019 roku wzrosną średnio o 6,8 proc. Co ważne, podwyżki mają przyspieszyć do 8,8 proc. w przyszłym roku. Duży wpływ na silny wzrost wynagrodzeń będą mieć zmiany płacy minimalnej, która wyniesie 2600 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(59)
Warszawa
4 lata temu
MŁODZI CHCECIE COŚ MIEĆ...... EMIGRACJA, UWAŻAĆ NA UŻYWKI.... ŻEBY Z PROBLEMEM NIE WRÓCIĆ A TAK START I KASĘ ROBIĆ DO ZŁODZIEJA PRYWACIARZA CO POD STOŁEM PŁACI ZAWSZE ZDAZYCIE!!! POZDRAWIAM EMIGRANT
Emigrant
4 lata temu
Jestem na emigracji od 15-stu lat i powiem wam szczerze nigdy tego nie żałowałem. Tu każdy dzień zamykam na plus. W Polsce zawsze było na minus.
haha
4 lata temu
buahahah skąd te dane
antyklerykał
4 lata temu
władze watykańczyków dały gawiedzi po 20 złotych i wygrali kolejne WYBORY, gawiedz ma zyć za 300 - 500 euro a sami sobie wypłacają po 3000 - 5000 euro , to pokazuje jaki wpływ ma socjotechnika w gadzinowskich mediach na gawiedz !!!!!!!...............……………/..Fundusz Kościelny działa i ma się świetnie, a dzięki niemu pysznie mają się też księża. Ci emerytowani dostali właśnie podwyżki - wydaliśmy na nich 20 milionów złotych więcej niż w ubiegłym roku. Skąd się biorą pieniądze na emerytury? Szary Kowalski całe życie odkłada na nie lwią część swoich wynagrodzeń. Szarym Kowalskim nie jest ksiądz - większość jego świadczeń emerytalnych, bo aż 80 procent, opłaca państwo. A jako że państwo swojego nic nie ma - tyle tylko, co zbierze z podatków od obywateli - to 80 procent emerytury księdza opłacają Polacy. Jego osobisty wkład to jedynie 20 procent..................więcej w artykule /Księża dostali podwyżki. 150 milionów z Twoich podatków/...................................................................................................................................... /Renty dzieli przepaść. Różnica sięga nawet 12 tys. zł/... Ogromne różnice między najwyższymi a najniższymi rentami, świadczenia dzieli prawdziwa przepaść. Jedni otrzymują poniżej tysiąca na rękę, a rekordziści... nawet 11 razy więcej..........więcejw artykule/
Marek
4 lata temu
A gdzie sa zarobki lekarzy? Ile oni zarabiaja? A prawnicy
...
Następna strona