Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Stało się. Skończył się rynek pracownika. Oto które zawody są najbardziej zagrożone

103
Podziel się:

Skala i zasięg grudniowego spadku liczby ofert zatrudnienia potwierdzają pogorszenie koniunktury na rynku pracy. Firmy nie mogą liczyć na powrót dawnej sytuacji na rynku pracodawców. To już fakt: skończył się rynek pracownika - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

Stało się. Skończył się rynek pracownika. Oto które zawody są najbardziej zagrożone
Liczba wakatów spadła w grudniu we wszystkich województwach i kategoriach ogłoszeń o pracy - wynika z Barometru Ofert Pracy (Getty, STR)

- Po okresie koniunkturalnego wzrostu teraz mamy koniunkturalny spadek liczby wakatów, który może potrwać co najmniej kilka miesięcy - mówi "Rzeczpospolitej" dr Robert Pater z Katedry Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie, komentując ogłoszone w poniedziałek wyniki grudniowego Barometru Ofert Pracy (BOP).

Rynek pracy się zmienia

Jak pisze gazeta, grudniowy BOP pokazał, że spowolnienie na rynku rekrutacji, które latem 2022 r. rozpoczęło się od kilku kategorii, w ostatnim miesiącu minionego roku było już widoczne we wszystkich grupach zawodowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rynek pracy wchodzi w kryzys? "To początek jego zadyszki"

"Barometr monitorujący zmiany liczby ofert pracy publikowanych w internecie spadł w grudniu zeszłego roku do 309,5 pkt. To o ponad 14 proc. mniej niż rok wcześniej i najmniej od jesieni 2021 r." - podlicza dziennik.

Liczba wakatów spadła w grudniu we wszystkich województwach i kategoriach ogłoszeń o pracy. Relatywnie największe spadki odnotowano w woj. łódzkim, pomorskim oraz mazowieckim, a najmniejsze - w woj. opolskim, zachodniopomorskim oraz warmińsko-mazurskim.

Rynek pracy. W tych branżach mniejsze zatrudnienie

Zdaniem ekspertów BOP obecnie na dalsze spadki w największym stopniu narażonych jest kilka grup zawodów.

- Po pierwsze to zawody mocno uzależnione od stanu koniunktury gospodarczej jak branża budowlana, nieruchomości czy handlowa. Następnie pracownicy o niskich kwalifikacjach - ze względu na prognozy spadku sprzedaży i co za tym idzie mniejszego zapotrzebowania na pracowników bezpośrednio produkcyjnych o ograniczonych unikatowych kompetencjach. W kolejnych kilku miesiącach dekoniunktury można jeszcze dodać zawody związane z rozwojem nowych produktów i usług ze względu na ograniczanie działalności inwestycyjnej i rozwojowej w ramach polityki cięcia kosztów. W późniejszym okresie innowacyjność będzie jednak atutem i szansą na wyjście z dekoniunktury - ocenili analitycy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(103)
namm
rok temu
Stąd łatwe do wyciągnięcia wnioski - z powodu postępów sztucznej inteligencji te zawody przestaną być potrzebne, więc trzeba zmienić branżę. Właściwym krokiem byłoby skorzystanie ze szkolenia "Jak wejść do IT" na Kind Mind, ponieważ ta dziedzina ma świetlaną przyszłość i warto ją rozważyć. Wiadomo jednak, że rozpoczęcie od zera jest trudne, dlatego lepiej mieć wsparcie merytoryczne.
Hgf
rok temu
Jaki rynek pracownika nigdy w tym chorym kraju wyzysku nie było czegoś takiego przestańcie siać ferment
Jola
rok temu
Są tego i plusy. Niektórzy szczególnie flachowcy z budowlanki, to odlecieli. Stawki i ceny za gidzinę większe niż w UK. O ocieplenie poddasza 130 m2. 3 osoby robota 15 dni cena 26 tys. Pogoniłam ich w cholerę
y4P4n
rok temu
Żeby pracodawca mógł zapłacić 3000 na rękę pracownikowi musi wydać z kieszeni 5000. Może pora zacząć winić kogo trzeba czyli złodziei z wiejskiej.
Gośc
rok temu
Za 3500 nieopłacalne pracować
...
Następna strona