Notowania

Stanisław Szwed: zmiany potrzebne, ale nowego Kodeksu pracy nie będzie

Skoro projekty nowego Kodeksu pracy nie zyskały akceptacji partnerów społecznych, skuteczniejsze byłoby nowelizowanie poszczególnych jego działów – uważa Stanisław Szwed, wiceminister pracy, rodziny i polityki społecznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Stanisław Szwed jest zwolennikiem wprowadzenia pewnych zmian do prawa pracy, ale nie uważa, by całościowa nowelizacja mogła się udać (Fot: Leszek Szymański/PAP)

Stanisław Szwed został zapytany w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną, czy rząd będzie rozważał ponowne podjęcie prac nad nowym Kodeksem pracy. Wiceminister pracy jest sceptyczny, gdyż w ostatnich kilkunastu latach dwa zespoły przygotowywały nowelizację, która ostatecznie trafiła do kosza. W 2018 r. taki los spotkał projekt przygotowany przez komisję, w skład której weszli przedstawiciele partnerów społecznych: związków zawodowych i organizacji zrzeszających przedsiębiorców.

- W takiej sytuacji skuteczniejszym rozwiązaniem jest nowelizowanie poszczególnych działów kodeksu. Partnerom z Rady Dialogu Społecznego zaproponowałem, aby w pierwszym rzędzie zająć się czasem pracy, czyli działem VI k.p. Chciałem, aby taka propozycja została przedstawiona przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, bo może to ułatwić pracodawcom i związkom zawodowym odniesienie się do ewentualnych zmian. Skoro nie udało się uzgodnić i przyjąć nowego k.p., to może taka ścieżka zmian będzie skuteczniejsza – powiedział.

"Dla mnie ten projekt to ubezwłasnowolnienie człowieka pracy" - mówi wiceprzewodniczaca Komisji Kodyfikacyjnej
"Projekt Kodeksu pracy to partyzancka rewolucja". Prof. Monika Gładoch krytycznie o nowym prawie pracy

Nie wykluczył, że przy pracach nad nowelizacjach można będzie sięgnąć do dorobku ostatniej komisji, ale tylko w zakresie zagadnień, co do których panowała zgoda partnerów społecznych. Wiele propozycji spotkało się z bardzo stanowczym sprzeciwem czy to związków zawodowych, czy to przedstawicieli pracodawców. Również w money.pl wiele miejsca poświęciliśmy propozycjom, których wprowadzenie do porządku prawnego mogłoby spowodować wiele szkód i sprawić, że stosunki pracy byłyby bardzo mało elastyczne.

Obejrzyj: Ozusowanie umów zlecenie. Wiceminister pracy: mamy ten temat "na tapecie"

- Wydaje się jednak, że przy zagadnieniach związanych z czasem pracy ten konsensus jest nieco łatwiej osiągnąć niż w przypadku przepisów o formach zatrudnienia - zauważył.

Twórcy nowego Kodeksu pracy chcą, by praca nie na etat była wyjątkiem. Ale co zrobić ze wszystkimi freelancerami?
Nowy Kodeks pracy, czyli koniec elastyczności. "Będzie trudniej zwolnić pracownika, niż się rozwieść"

Szwed nie chciał wypowiadać się na temat tego, czy płaca minimalna w 2024 r. wyniesie 4 tys. zł, bo najbliższym progiem, który zapowiedział rząd to 3 tys. zł "i na niej na razie się skupiamy". Dodał, że z prognoz wynika, że w 2021 r. płaca minimalna na poziomie 3 tys. zł stanowiłaby 54 proc. przeciętnej pensji, a w wysokości 4 tys. zł w 2024 – 61 proc.

- Największy problem z wynagrodzeniami dotyczy sfery budżetowej. Poprzednia ekipa rządząca zamroziła płace w sektorze publicznym, co doprowadziło do wyraźnej dysproporcji między nim a sektorem prywatnym – wyjaśnił.

- Prawo i Sprawiedliwość nie pracuje nad żadnymi zmianami w kodeksie pracy - napisała Beata Mazurek,
Projekt nowego Kodeksu pracy do kosza. Beata Mazurek: propozycji Komisji Kodyfikacyjnej nie poprzemy

Dziennikarz "DGP" powrócił też do wyrażonego w przeszłości przez Szweda pomysłu, by w miejscowościach turystycznych dopuścić handel. Po czasie zauważa trudności takiej nowelizacji.

- Problemem jest określenie pojęcia "miejscowość turystyczna". Trudno uznać, że takiego statusu nie ma na przykład Warszawa. A to oznaczałoby w praktyce rezygnację z zakazu – powiedział wiceminister.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-02-2020

TomiTo może ktoś skończy z cwaniakowaniem za sobotę czy niedzielę wolne w tygodniu. Jest to wolne i powinno być lepiej płatne a ludzie dostają … Czytaj całość

13-02-2020

kolow latach 80 tych mieliśmy najlepszy, najbardziej nowoczesny kodeks pracy w Europie później każda zmiana była tylko na gorsze... amen.

13-02-2020

wtedy bedzie sprawiedliwie !Wszyscy na Kontrakty !! Z Niepłatnym Urlopem i dniami okolicznościowymi !! za to z obowiazkowym ZUS-em, nawet jak się nic nie zarobiło !!

Rozwiń komentarze (34)