Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Projekt nowego Kodeksu pracy do kosza. Beata Mazurek: propozycji Komisji Kodyfikacyjnej nie poprzemy

146
Podziel się:

Komisja nad projektem nowego Kodeksu pracy pracowała od września 2016 roku do marca 2018 r.

- Prawo i Sprawiedliwość nie pracuje nad żadnymi zmianami w kodeksie pracy - napisała Beata Mazurek,
- Prawo i Sprawiedliwość nie pracuje nad żadnymi zmianami w kodeksie pracy - napisała Beata Mazurek, (Michał Wargin/East News)

Nie będzie rewolucji w zasadach zatrudniania pracowników w Polsce. Kontrowersyjny projekt nowego Kodeksu pracy, który przewidywał wprowadzenie powszechnych umów o pracę, nie znalazł poparcia Prawa i Sprawiedliwości.

"Prawo i Sprawiedliwość nie pracuje nad żadnymi zmianami w kodeksie pracy. Propozycji Komisji Kodyfikacyjnej nie poprzemy" - napisała w czwartek Beata Mazurek, rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości.

Ogłoszona przez przedstawicielkę PiS decyzja oznacza, że cały wysiłek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy przy Radzie Ministrów pójdzie na marne. Komisja nad projektem nowego Kodeksu pracy pracowała od września 2016 roku do marca 2018 r.

Dystansowanie się rządu od efektów pracy Komisji Kodyfikacyjnej było widać od dłuższego czasu, a wymownym sygnałem była nieobecność minister rodziny i pracy Elżbiety Rafalskiej na podsumowaniu prac komisji.

Projekt nowego Kodeksu pracy spotkał się z olbrzymim oporem środowisk biznesowych. Najwięcej kontrowersji wzbudziła propozycja zastąpienia umów cywilnoprawnych umowami o pracę.

Środowiska przedsiębiorców oceniały, że propozycje komisji są szkodliwe nie tylko dla polskich firm, ale także dla samych pracowników. Jak wskazywały, umowa o pracę to nie tylko przywileje, ale też szereg obowiązków: podporządkowanie w zakresie miejsca i czasu pracy, zwierzchnictwo pracodawcy, wykonywania poleceń służbowych czy ograniczenia w zakresie konkurencji.

Zobacz także: Wideo: młodzi od pracy oczekują czegoś innego, niż ich rodzice

Z tego względu propozycje komisji nie podobały się pracownikom kreatywnym i przedstawicielom wolnych zawodów, dla których sztywne ramy pracy etatowej oznaczałyby ograniczenie wolności zawodowej, w szczególności dowolności w zawieraniu umów z różnymi pracodawcami.

Już po zakończeniu prac Komisji Kodyfikacyjnej okazało się, że zwalniane mogłyby być kobiety w ciąży. Możliwość zwolnienia kobiety w ciąży lub osoby w wieku emerytalnym przewidziano w sytuacji, gdy ta będzie zatrudniona na czas zastępstwa lub w przedsiębiorstwie zatrudniającym do 10 pracowników.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła prace 14 marca, ale, wbrew oczekiwaniom, nie upubliczniła wyniku swoich prac. Został on przekazany na ręce minister Elżbiety Rafalskiej, która zapowiedziała, że będzie potrzebowała co najmniej miesiąca na zapoznanie się z jego treścią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(146)
haha
6 lat temu
Jak ktoś wam pisze, że PIS was dzielnie uratował przed złym kodeksem pracy, to pogooglujcie i wiedzcie że to był trol. "Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy to zespół niezależnych ekspertów. Pierwsza została utworzona rozporządzeniem Rady Ministrów z 20 sierpnia 2002 r. i rozpoczęła działalność w październiku 2002 r. Kadencja Komisji trwała cztery lata. Przewodniczył jej profesor Michał Seweryński. 15 września 2016 powołano nową Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy, w której skład wchodzi 14 osób. Przewodniczącym Komisji jest Marcin Zieleniecki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej." "PiS szykuje rewolucję. Chce od nowa napisać Kodeks pracy - 12.04.2016" "Aktualizacja: 07.01.2016, 08:10 Publikacja: 07.01.2016 Rząd PiS chce dużych zmian w Kodeksie Pracy Rzeczpospolita " A ile przy tym propagandy i gadania było...
Tomek
6 lat temu
Dziękuję bardzo. Od 7 lat pracuję jako kasjer w hipermarkecie i ponoć tworzę jakieś dzieło. Dziękuję wam bardzo, teraz nie będę mieć już żadnej szansy na życie, żadnej... bez emerytury, urlopu, bez szans na bycie człowiekiem, a nie niewolnikiem.
Grabczuk
6 lat temu
Beata, jaka ty śliczna jesteś!
Wiktor
6 lat temu
Półtora roku pracy mega ekspertów w krawatach i wielkie nic. To jest właśnie najlepszy dowód na niedaleki upadek zusu, bo nowy kodeks miał uszczelnić składki emerytalne.
Dddd
6 lat temu
To teraz niech komisja odda swoje wyplaty ktore brala przez 1.5 roku za spieprzona robote
...
Następna strona