Notowania

Projekt nowego Kodeksu pracy do kosza. Beata Mazurek: propozycji Komisji Kodyfikacyjnej nie poprzemy

Komisja nad projektem nowego Kodeksu pracy pracowała od września 2016 roku do marca 2018 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michał Wargin/East News)
- Prawo i Sprawiedliwość nie pracuje nad żadnymi zmianami w kodeksie pracy - napisała Beata Mazurek,

Nie będzie rewolucji w zasadach zatrudniania pracowników w Polsce. Kontrowersyjny projekt nowego Kodeksu pracy, który przewidywał wprowadzenie powszechnych umów o pracę, nie znalazł poparcia Prawa i Sprawiedliwości.

"Prawo i Sprawiedliwość nie pracuje nad żadnymi zmianami w kodeksie pracy. Propozycji Komisji Kodyfikacyjnej nie poprzemy" - napisała w czwartek Beata Mazurek, rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości.

Ogłoszona przez przedstawicielkę PiS decyzja oznacza, że cały wysiłek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy przy Radzie Ministrów pójdzie na marne. Komisja nad projektem nowego Kodeksu pracy pracowała od września 2016 roku do marca 2018 r.

Dystansowanie się rządu od efektów pracy Komisji Kodyfikacyjnej było widać od dłuższego czasu, a wymownym sygnałem była nieobecność minister rodziny i pracy Elżbiety Rafalskiej na podsumowaniu prac komisji.

Projekt nowego Kodeksu pracy spotkał się z olbrzymim oporem środowisk biznesowych. Najwięcej kontrowersji wzbudziła propozycja zastąpienia umów cywilnoprawnych umowami o pracę.

Środowiska przedsiębiorców oceniały, że propozycje komisji są szkodliwe nie tylko dla polskich firm, ale także dla samych pracowników. Jak wskazywały, umowa o pracę to nie tylko przywileje, ale też szereg obowiązków: podporządkowanie w zakresie miejsca i czasu pracy, zwierzchnictwo pracodawcy, wykonywania poleceń służbowych czy ograniczenia w zakresie konkurencji.

Wideo: młodzi od pracy oczekują czegoś innego, niż ich rodzice

Z tego względu propozycje komisji nie podobały się pracownikom kreatywnym i przedstawicielom wolnych zawodów, dla których sztywne ramy pracy etatowej oznaczałyby ograniczenie wolności zawodowej, w szczególności dowolności w zawieraniu umów z różnymi pracodawcami.

Już po zakończeniu prac Komisji Kodyfikacyjnej okazało się, że zwalniane mogłyby być kobiety w ciąży. Możliwość zwolnienia kobiety w ciąży lub osoby w wieku emerytalnym przewidziano w sytuacji, gdy ta będzie zatrudniona na czas zastępstwa lub w przedsiębiorstwie zatrudniającym do 10 pracowników.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła prace 14 marca, ale, wbrew oczekiwaniom, nie upubliczniła wyniku swoich prac. Został on przekazany na ręce minister Elżbiety Rafalskiej, która zapowiedziała, że będzie potrzebowała co najmniej miesiąca na zapoznanie się z jego treścią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: kodeks pracy, komisja kodyfikacyjna, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-04-2018

SpokoJak platfusy wygraja wybory to zobaczycie jaki nam zrobia kodeks pracy. Wszystko tylko nie te małpy z platfusiarni

05-04-2018

PODATNIKTo ile Ci członkowie Komisji Kodyfikacyjnej zarobili za pracę którą "wrzucono właśnie do kosza"?

05-04-2018

ANATrudno mi to pisac ale zaczynam lubić Mazurek ;-) ten projekt był KOSZMARNY

Rozwiń komentarze (147)