Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Nowy Kodeks pracy. Rafalska: to źle, że niektóre pomysły były wyciągane wybiórczo

32
Podziel się:

Co najmniej miesiąca będzie potrzebował resort pracy na zapoznanie się z projektem Kodeksu pracy. Do tego czasu pozostają nam tylko spekulacje i domysły na temat tego, jak mogą już niedługo wyglądać te bardzo ważne dla nas wszystkich regulacje.

Minister Rafalska powiedziała, że bedzie potrzebowała co najmniej miesiąca, by zapoznać się z projektem Kodeksu
Minister Rafalska powiedziała, że bedzie potrzebowała co najmniej miesiąca, by zapoznać się z projektem Kodeksu (Rafal Oleksiewicz/REPORTER)

W środę Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy ogłosiła zakończenie prac nad projektem dwóch ustaw: kodeksu prawa pracy i kodeksem zbiorowego prawa pracy. Od wielu tygodni trwały spekulacje co do kształtu nowych proponowanych przepisów i opinia publiczna miała nadzieję je poznać. Ku dużemu zaskoczeniu, zakończenie prac Komisji wcale nie oznaczało upublicznienia ich wyniku.

Zobacz także: Koniec z dowolnym kształtowaniem urlopu

Projekt został przekazany na ręce Elżbiety Rafalskiej. Próbowaliśmy ustalić, kiedy będzie można zapoznać się z oficjalnym dokumentem, ale w biurze prasowym Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powiedziano nam, że takiej informacji nie ma i powinniśmy „uzbroić się w cierpliwość i dać czas pani minister, by zapoznała się z projektem”.

Minister Rafalska w piątek zabrała głos w tej sprawie. Przemawiając w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach powiedziała, że resort będzie potrzebował przynajmniej miesiąca na zapoznanie się z projektem i "odpowiedzialne spojrzenie na dorobek intelektualny członków Komisji".

Zobacz też: "Kodeks ogranicza wolność". Prof. Gładoch o pomysłach komisji kodyfikacyjnej

Minister zapowiedziała, że chce skonsultować pomysły wewnątrz rządu i uzyskać zgodę na dalsze postępowanie. Dopiero później zapadnie decyzja, które z przedstawionych propozycji będą stanowiły właściwy projekt kodeksu.

Rafalska wyraziła żal z powodu wybiórczego wyciągania poszczególnych pomysłów, które były przedmiotem prac Komisji. Zwróciła uwagę, że powodowały niepotrzebne emocje, a to nie służy ani poważnej debacie, ani sprawiedliwej ocenie projektu.

prawo pracy
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(32)
AXI
6 lat temu
Obecny system to patologia i nie chodzi tu o to, że prawo jest złe, ale o to, że tego prawa nikt z pracodawców nie traktuje poważnie, a państwo -jako organizacja społeczna -stosuje działania pozorne. To co się dzisiaj toleruje w Polsce ,jest nie do pomyślenia w dowolnym cywilizowanym kraju. Od czasu ,gdy kodeksy zostały napisane pod pracodawców (i to obcych) zaczął się proces wynarodowienia tego Kraju. Polaków zmuszano (z głodu -jak za Millera) do emigracji, a na ich miejsce ściągano element obcy, tylko po to, aby nie podnieść głodowych wynagrodzeń. Wg. GUS'u mediana wynagrodzeń w Polsce to 1600 zł netto/m-c. 100 tys. rencistów i 400 tys. emerytów żyło za mniej niż 527 zł/m-c. Ceny mamy europejskie, ale płace i kontrolę warunków pracy ...albańskie (bo nawet nie białoruskie). Nic się nie zmieni, nie przy amerykańskiej agenturze wpływu realizującej założenia szkoły chicagowskiej Miltona Friedmana, czy George'a Stiglera. Oni zrobią z was kaleki zmuszając do pracy niewolniczej po 300-500 godz./m-c, a później was zagłodzą stwierdzając, że system emerytalny padł. Jak się ich biologicznie nie pozbędziecie, to nie przeżyjecie.
warszawiak
6 lat temu
Może wreszcie skasuj "karty podatkowe" oraz pracę na "umowy o dzieło"?
dziadek emery...
6 lat temu
Pani Rafalska. Kiedy Pani wpłynie na ZUS aby przestał wyliczać wiek dalszego życia mężczyznom do 83 lat skoro średnio żyja jednak do 73 lat. Efektem tego jest ponad dwu krotnie zaniżona emerytura mężczyzn.
ela
6 lat temu
to jest ewidentnie nie tyle antypolski co antyludzki rząd !maja nas za nic a szczególnie tych co w ,,prokreacji,, dawno uczestniczyli
Ss
6 lat temu
Ruda!a ty czytać potrafisz?
...
Następna strona