Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Roboty zabiorą Polakom nawet kilka milionów miejsc pracy?

0
Podziel się:

Tak jak 200 lat temu maszyny parowe zabierały pracę, tak dziś robić będą to roboty. Zniknąć ma co trzeci zawód. Wbrew pozorom, nie jest to tragiczna informacja. Dlaczego?

Roboty zabiorą Polakom nawet kilka milionów miejsc pracy?

Tak jak 200 lat temu maszyny parowe zabierały pracę, tak dziś robić będą to roboty. Według naukowców nawet 7 mln Polaków może być zagrożonych utratą pracy. Zniknąć ma co trzeci zawód. Wbrew pozorom nie jest to tragiczna informacja. Dlaczego?

- Nowe narzędzia zwiększają wydajność pracy, co może powodować zmniejszenie popytu na prace. A co więcej, część pracy, która dotychczas była wykonywana przez ludzi może być realizowana przez maszyny lub oprogramowanie. Nie dotyczy to jedynie prac fizycznych, ale w coraz większym stopniu również prac umysłowych - pisze w jednym raportów Diagnozy Społecznej Dominik Batorski.

Z jego badań wynika, że 46 proc. pracujących Polaków zatrudnionych jest w branżach, które mogą zostać w najbliższym czasie zautomatyzowane. Co ciekawe, naukowiec udowadnia, że już teraz robotyzacja generuje wyższe bezrobocie.

- Według danych Diagnozy Społecznej z 2015 roku, w zawodach o niskim ryzyku realne bezrobocie wynosiło 4 proc., w grupie zawodów o umiarkowanym ryzyku automatyzacji 8 proc., a w tych wysokozagrożonych aż 12 proc. - pisze.

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj program Statistica.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)