Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Roboty zabiorą Polakom nawet kilka milionów miejsc pracy?

Roboty zabiorą Polakom nawet kilka milionów miejsc pracy?

Tak jak 200 lat temu maszyny parowe zabierały pracę, tak dziś robić będą to roboty. Według naukowców nawet 7 mln Polaków może być zagrożonych utratą pracy. Zniknąć ma co trzeci zawód. Wbrew pozorom nie jest to tragiczna informacja. Dlaczego?

- Nowe narzędzia zwiększają wydajność pracy, co może powodować zmniejszenie popytu na prace. A co więcej, część pracy, która dotychczas była wykonywana przez ludzi może być realizowana przez maszyny lub oprogramowanie. Nie dotyczy to jedynie prac fizycznych, ale w coraz większym stopniu również prac umysłowych - pisze w jednym raportów Diagnozy Społecznej Dominik Batorski.

Z jego badań wynika, że 46 proc. pracujących Polaków zatrudnionych jest w branżach, które mogą zostać w najbliższym czasie zautomatyzowane. Co ciekawe, naukowiec udowadnia, że już teraz robotyzacja generuje wyższe bezrobocie.

- Według danych Diagnozy Społecznej z 2015 roku, w zawodach o niskim ryzyku realne bezrobocie wynosiło 4 proc., w grupie zawodów o umiarkowanym ryzyku automatyzacji 8 proc., a w tych wysokozagrożonych aż 12 proc. - pisze.

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj program Statistica.

bezrobocie, roboty, automatyzacja, robotyzacja, bezrobocie technologiczne
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
2017-11-30 22:42
Dubai City Company Jest czołową agencją doradztwa personalnego na rynek Dubaju. od ponad 10 lat świadczymy usługi rekrutacji Europejczyków do Pracy w Dubaju prowadzimy i wspieramy pracodawców którzy pomagają nam z elastycznymi formami zatrudnienia.
https://www.dubaicitycompany.com/
ft344
77.253.66.* 2017-11-29 12:58
Roboty zastąpią pracowników, logicznym też, że w dłuższej perspektywie czasowej zastąpią też konsumentów, zapraszam do artykułu: http://finktank.pl/2017/11/29/roboty-sztuczna-inteligencja-zabiora-ludziom-prace/
mailaialala
46.215.217.* 2016-02-28 15:48
Czy dziennikarzy też zastąpią roboty?
Zobacz więcej komentarzy (269)