Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szara strefa w Polsce. Statystycznie pracujemy nawet 70 dni nielegalnie

Miliardy złotych tracone przez niezapłacony VAT, przemyt papierosów, pracę na czarno czy prostytucję. Polska szara strefa sięga według niektórych danych nawet 25 proc. naszego PKB.

Podziel się
Dodaj komentarz

Polacy mistrzami ciemnych interesów? Miliardy złotych tracone przez niezapłacony VAT, przemyt papierosów, narkotyków, pracę na czarno i prostytucję - polska szara strefa sięga nawet 25 proc. produktu krajowego brutto, czyli łącznej wartości wszystkich wytworzonych w naszym kraju towarów i usług.

Według Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową udział szarej strefy w naszej gospodarce to ok. 19,2 proc. Przykładając te dane do naszego PKB oznacza to, że rocznie jest to ponad 100 mld dolarów.

Jednak z wyliczeń Uniwersytetu w Linzu wynika, że może być to znacznie większa kwota. Uczelnia specjalizuje się w badaniu szarej strefy i szacuje, że nawet co czwarta złotówka w naszym kraju powstaje poza oficjalnymi rejestrami. Z czego dokładnie składa się polska szara strefa? I kto przez nią traci? Obejrzyj najnowszy program Statistica.

Tagi: szara strefa, wiadomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska, statistica
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz