Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Szara strefa w Polsce. Statystycznie pracujemy nawet 70 dni nielegalnie

0
Podziel się:

Miliardy złotych tracone przez niezapłacony VAT, przemyt papierosów, pracę na czarno czy prostytucję. Polska szara strefa sięga według niektórych danych nawet 25 proc. naszego PKB.

Szara strefa w Polsce. Statystycznie pracujemy nawet 70 dni nielegalnie
bEChqpmJ

Polacy mistrzami ciemnych interesów? Miliardy złotych tracone przez niezapłacony VAT, przemyt papierosów, narkotyków, pracę na czarno i prostytucję - polska szara strefa sięga nawet 25 proc. produktu krajowego brutto, czyli łącznej wartości wszystkich wytworzonych w naszym kraju towarów i usług.

Według Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową udział szarej strefy w naszej gospodarce to ok. 19,2 proc. Przykładając te dane do naszego PKB oznacza to, że rocznie jest to ponad 100 mld dolarów.

bEChqpmL

Jednak z wyliczeń Uniwersytetu w Linzu wynika, że może być to znacznie większa kwota. Uczelnia specjalizuje się w badaniu szarej strefy i szacuje, że nawet co czwarta złotówka w naszym kraju powstaje poza oficjalnymi rejestrami. Z czego dokładnie składa się polska szara strefa? I kto przez nią traci? Obejrzyj najnowszy program Statistica.

bEChqpnm
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)