Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Sto miliardów złotych na polski atom. Rząd liczy na hojność Amerykanów

38
Podziel się:

Polski rząd chce, by Amerykanie objęli 49 proc. udziałów w pierwszej polskiej siłowni jądrowej. Jednak oni oferują 10 proc. plus kredyt - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita". Polska może być zmuszona szukać finansowania na znacznie większą kwotę niż planowano.

Sto miliardów złotych na polski atom. Rząd liczy na hojność Amerykanów
Elektrownia jądrowa. Zdjęcie ilustracyjne (Adobe Stock, pwmotion)

"Rzeczpospolita" zauważa, że pojawiły się różnice zdań między Polską a amerykańskim dostawcą technologii Westinghouse co do jego zaangażowania kapitałowego w spółkę mającą budować elektrownię jądrową.

Rząd chce, by Amerykanie objęli 49 proc. udziałów w pierwszej polskiej siłowni jądrowej; oni oferują 10 proc. plus kredyt - pisze w poniedziałek gazeta.

"Oczekiwaliśmy, że Amerykanie obejmą do 49 proc. udziałów w spółce celowej. Amerykanie chcą mieć znacznie mniejszy wkład" - informuje "Rz" źródło zbliżone do rządu. Partner zza oceanu miał zaproponować 10 proc. - donosi dziennik.

Ze strony polskiego rządu akcjonariuszem spółki celowej z przynajmniej 51-proc. udziałem mają być Polskie Elektrownie Jądrowe, których Skarb Państwa jest jedynym właścicielem.

Jak pisze "Rzeczpospolita", w zamian za niski wkład własny USA proponują, by w kosztowne przedsięwzięcie zaangażowały się instytucje wspierające amerykańskie inwestycje na rynkach eksportowych: U.S. International Development Finance Corporation (DFC) oraz U.S. EXIM Bank mogłyby zaoferować Polskim Elektrowniom Jądrowym do 17 mld dol. kredytu na preferencyjnych warunkach.

Według gazety Warszawa nie chce przystać na taką formę zaangażowania, bo mniejszy udział kapitałowy USA oznacza konieczność objęcia większego pakietu udziałów przez stronę polską, która byłaby zmuszona szukać finansowania na znacznie większą kwotę niż planowano.

Na brak porozumienia między stroną polską a amerykańską wskazuje stanowisko Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które przyznaje, że ustalenie modelu finansowego i biznesowego elektrowni jądrowej jest przedmiotem prac.

Decyzja w sprawie modelu zostanie przyjęta na poziomie Rady Ministrów. Zakłada się utrzymanie dopuszczalnego udziału inwestorów zewnętrznych (poza Skarbem Państwa) na poziomie do 49 proc. - poinformowało biuro prasowe resortu.

Jak podaje dziennik, negocjacje mają się zakończyć na początku 2023 roku. Kolejne dwa etapy finansowania to wybór jego modelu i sposobu kredytowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(38)
edi
rok temu
Ameryka Was wykiwa.Nie lepiej było wziąć Francję z UE?
doopolizyUE
rok temu
a co słychać w elektrowni Ostrołęka?
rol
rok temu
Trzeba było zamiast plusów ....Wziąć sie na poważnie do roboty a nie kit wciskać...Pomijając milion samochodów ....Trzeba było wybudować trzy miliony tanich mieszkań dla młodych,a i dzietność by wzrosła .I kasa na trzy takie elektrownie by były i to bez pożyczek,a nie PLUSY rozdawać....Kasa po KO była i co wy zrobiliście ,sobie miliony dla pociotków a reszcie + to teraz spierdalajcie.I za całokształt pójdziecie siedzieć.
zgred
rok temu
może zacząć negocjację z Rosjanami w sprawie elektrowni wówczas pastuchom zmięknie rura Cały czas ropa płynie z Rosji aż rurociąg trzeszczy i od ciśnienia pękł więc jaki problem?
Zosia
rok temu
Oni myślą że Amerykanie tacy bracia i nam wystawią elektrownie za darmo a potem powstanie spółka skarbu państwa i znowu swoi kolesie znajdą zatrudnienie z milionowymi pensjami
...
Następna strona