Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|

Ekspert o ostatniej podwyżce stóp: zmiana kosmetyczna, to nic za bardzo nie zmieni

16
Podziel się:

Jak ocenił w komentarzu do środowego podniesienia przez RPP stopy procentowej o 25 pb Mariusz ZIelonka, ekspert Konfederacji Lewiatan "to zmiana kosmetyczna, mająca na celu pewne zaspokojenie oczekiwań rynku". W jego ocenie w średniej perspektywie nie zmieni to perspektyw gospodarczych.

Ekspert o ostatniej podwyżce stóp: zmiana kosmetyczna, to nic za bardzo nie zmieni
Prezes NBP Adam Glapinski (FORUM, Jacek Szydlowski)

Według eksperta Konfederacji Lewiatan, Mariusza Zielonki, taka podwyżka jest zgodna z rynkowymi oczekiwaniami, ale niewiele zmieni.

Zdaniem Zielonki już teraz następuje samoczynne ochładzanie gospodarki, związane z cyklem gospodarczym oraz wsparte szokiem podażowo-cenowym. Ze względu na panujące na rynku ceny polscy przedsiębiorcy i obywatele mniej kupują, a co za tym idzie, ci pierwsi także mniej produkują.

Zielonka przyznał, że chociaż schładzanie gospodarki jest w jakimś stopniu wspierane przez relatywnie wysokie stopy procentowe, to efekty tej podwyżki widać jego zdaniem "w zasadzie na rynku kredytowym".

Jak wyliczają eksperci z totalmoney.pl, kredytobiorcy po wrześniowej podwyżce muszą liczyć się z podwyżką raty kredytu. Proporcjonalnie do kwoty kredytu rata będzie wyższa o około 20 zł dla każdych pożyczonych 100 tys. zł. Dla tych, którzy mają zobowiązanie w kwocie 400 tys. zł rata wzrośnie o mniej niż 100 zł.

Ekspert: stopy poniżej inflacji nie wpłyną na jej zmniejszenie


"Nie możemy oczekiwać, że stopy procentowe ustawione na poziomie zdecydowanie niższym niż wysokość inflacji oraz wyraźnie niższym niż inflacja bazowa wpłyną w jakikolwiek sposób na jej zmniejszenie" - podkreślił ekspert Konfederacji Lewiatan.

Jak stwierdził, oba te wskaźniki, pierwszy bezpośrednio, drugi pośrednio, wynikają z cen nośników energii. – Nic w najbliższym czasie nie wskazuje, że Polska stanie się potentatem energetycznym i będzie w stanie kontrolować rosnące ceny węgla, gazu czy energii elektrycznej – stwierdził ekspert.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jest drogo, a będzie jeszcze drożej. Inflacja 21 procent?

Zielonka podsumował, że zmiana stopy procentowej o 25 pb jest "kosmetyczna i raczej ma za zadanie pewne zaspokojenie oczekiwań rynku niż realnie wpłynąć na zmianę perspektyw gospodarczych w średnim terminie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
zyga
rok temu
Pan Glapiński to wielki człowiek
Gek
rok temu
Konstytucyjną rolą RPP i NBP jest stabilny złoty i cel inflacyjny 2,5%. Nie jest konstytucyjną rolą RPP i NBP wzrost gospodarczy, bezrobocie, raty kredytów. To domena rządu. Żeby polityka monetarna była skuteczna stopy procentowe powinny być wyższe od inflacji a to oznacza wzrost stóp o 10% a nie 0,25%. RPP-PIS i NBP-PIS nie realizują swoich zadań konstytucyjnych. Markują tylko troskę o inflację, rozkręcają ją wpisując się w politykę drukowania pieniędzy przez dyktaturę ciemniaków chcących dotrwać do wyborów. Kradną nasze dziadowskie pensje, dziadowskie emerytury, dziadowskie oszczędności... w tempie 16 a za chwilę 20% rocznie. Drukują pieniądze na potęgę, rozkręcają inflację, fałszują budżet. Sami zostali milionerami. Chcecie czekać do wyborów aż wam wyczyszczą konta ? Powinni dostać 48 godzin na opuszczenie kraju... w skarpetkach.
dsvds
rok temu
Rządzący i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Inflacja ponad 15%, lokaty na 5%. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
Realista
rok temu
Przy tak niskich stopach procentowych zyskują tylko kredytobiorcy. Sprzeda potem mieszkanie po cenie rynkowej i zyskuje ok 10 procent! Podnieść stopy do poziomu inflacji!!!
Jan
rok temu
Się bawią tylko... do 18 procent podnieść stopy!!!