Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Strajk nauczycieli. Awaryjny plan rząd ogłosi we wtorek lub środę

1209
Podziel się:

Egzaminy się odbędą – jak mantrę powtarzają wicepremier Beata Szydło, szefowa MEN Anna Zalewska, jak i członkowie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Mimo tego rząd pilnie szuka rozwiązania na wypadek strajku nauczycieli.

Rozmowy wicepremier Beaty Szydło ze związkowcami zakończyły się fiaskiem.
Rozmowy wicepremier Beaty Szydło ze związkowcami zakończyły się fiaskiem. (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EAST NEWS)

Po weekendzie najprawdopodobniej we wtorek lub środę zostanie podpisane rozporządzenie, które ma ułatwić przeprowadzenie egzaminów – informuje RMF24.

To potwierdzają zapowiedzi wicepremier Beata Szydło, która w czwartek na antenie Polsat News zapowiadała, że rząd przygotowuje się na alternatywne rozwiązanie.

- W przyszłym tygodniu przedstawimy konkretne rozwiązanie. Wstrzymujemy się, bo w poniedziałek są jeszcze rozmowy – zaznaczyła na antenie Polsat News wicepremier Szydło.

Strajk nauczycieli w czasie egzaminów staje się coraz bardziej realny, a protesty się nasilają. Kolejna osoba dołączyła do głodówki w małopolskim kuratorium. Tymczasem ostatnie negocjacje wicepremier Szydło ze związkami okazały się fiaskiem.
Obecne przepisy wymagają, aby skład tzw. "zespołów nadzorujących" wchodzili nauczyciele danej szkoły. Czy rząd znalazł już rozwiązanie?

Zobacz także: Obejrzyj: Strajk nauczycieli wisi na włosku. Wicemarszałek Sejmu apeluje do rządu

Pojawiła się bowiem propozycja, aby zaangażować w egzaminy inne osoby, mające wykształcenie pedagogiczne. -Będą to mogli być nauczyciele na przykład przedszkoli, nauczyciele świetlicowi, nauczyciele wizytatorzy kuratoriów, nauczyciele z poradni pedagogiczno-psychologicznych - wszystkie osoby, które mają kwalifikacje pedagogiczne, nawet jeżeli nie pracują stricte w szkole, przy tablicy – stwierdził Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie RMF 24.

Związki zawodowe zrzeszające nauczycieli zapowiedziały strajk na 8 kwietnia. Według ZNP 85 proc. szkół gotowych jest strajkować. Nauczyciele żądają 1000 zł podwyżki do podstawy pensji z wyrównaniem od stycznia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1209)
Megan
5 lata temu
Dziwne, że teraz mówi się o zbieraniu komisji egzaminacyjnej na prędce. Przecież by być egzaminatorem trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje. O tym, kto może zostać egzaminatorem mówi Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 257, poz. 2572 z późn. zm.) Teraz nagle ona nie obowiązuje??? Znowu po cichu, nocą PIS wyda rozporządzenie? A mówi się, że tydzień temu mundurówka dostała podwyżkę płac o około 600 zł? Ciszaaa, ponoć są trudności finansowe. Jak PIS wydaje na bzdury to ok, cisza, że na konkrety brak. 500+ dla dziecka? - To kpina, lepiej zmniejszyliby WAT na ubraniach dla dzieci, rodzice mogliby taniej kupować dla dzieci, a emeryci, którzy cieszą się jałmużną tzw 13 emeryturą - żenada. Należałoby lepiej znieść podatek dla najniższych emerytur, tak jak jest w krajach zachodnich, a nie pobierać od grosza grosz.
Mama
5 lata temu
Nauczyciele zapraszam do mojej firmy to zobaczycie co to prawdziwa praca i tylko 26 dni wolnego, a 90 % osób ma wyższe wykształcenie. Wy nie uczycie, gdyż poziom który reprezentujecie jest mierny. Powinniście zobaczyć jakie wymagania musi spełnić nauczyciel aby uczyć np; w Holandii. Myślę ,że tylko 20 % z Was może przeszło by te kursy. Karta nauczyciela to nie sprawiedliwe, powinna być zabrana tak uważa 90 % rodziców dzieci szkół podstawowych. Sama jestem mamą ośmioklasisty.
Mars
5 lata temu
Prof. Bolcu może egzaminować, prof. Michnik itp.
Mars
5 lata temu
Przywieźcie towarzyszy z Rosji i Upainy. Budut charoszyje egzaminy. Nie matura lecz chęć szczera zrobi z dziecka inżyniera.
buahahaha
5 lata temu
Wchodzi becia na egzamin i mówi: bilety do kontroli:)
...
Następna strona