Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Strajk nauczycieli. Dyrektorzy szkół na dywaniku inspektorów pracy

Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje, czy szkoły dochowały formalności przy organizacji kwietniowego strajku. Dyrektorzy uważają, że to próba zastraszenia ich na przyszłość – tym bardziej, że kontrole zlecił resort edukacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Pomimo wakacji Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje niektóre aspekty kwietniowego strajku nauczycieli

Inspektorzy PIP sprawdzają, czy dyrektorzy szkół przestrzegali przepisów ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, a więc czy podjęli rokowania w celu rozwiązania sporu oraz czy zawiadomili o powstaniu sporu właściwego okręgowego inspektora pracy.

Jak dotąd przeprowadzono 108 kontroli w placówkach oświatowych. W związku ze swteirdzonymi nieprawidłowościami skierowano do pracodawców 20 wniosków oraz 3 ustne polecenia. W pięciu przypadkach inspektorzy skierowali do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – informuje cytowana przez "Dziennik Gazetę Prawną" Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy głównego inspektora pracy.

Kwietniowy strajk nauczycieli
Nauczyciele przed decyzją o strajku. Poprzedni mocno odbił się na ich finansach

Opozycja jest zdania, że kontrole mają na celu zniechęcić pracowników oświaty do kontynuowania protestu we wrześniu, ale też są środkiem nacisku na dyrektorów.

Obejrzyj: Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli. Ekspert bezlitosny

- Postępowanie PIP to nic innego jak forma nacisku na nas, abyśmy nie zachęcali pracowników do protestów. Takie "naloty" sprawiają, że nauczyciele zaczynają mieć wątpliwości, czy strajk jest legalny i czy może im cos w związku z tym grozić – powiedział Marek Preśniar, dyrektor Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

Jego zdaniem akcja PIP może nie być potrzebna do tego, by zniechęcić nauczycieli do kontynuacji strajku po wakacjach: ich entuzjazm zmalał,bo w związku z protestami ich wynagrodzenie wyraźnie spada.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-08-2019

UcJak mi żal tych ciężko pracujących nauczycieli, którzy za leniwych uczniów raz w roku muszą nosić ćwiczenia do sprawdzenia.

21-08-2019

GaZnowu hejt na nauczycieli.......ciekawe kto za tym stoi

21-08-2019

rodzicstraciłem szacunek do polonisty i matematyka. reszta mogła strajkować zebrania z rodzicami i wywiadówki nie są obowiązkowe dlatego od września nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (22)