Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
26.08.2019 18:37

Strajk nauczycieli odroczony. Najpierw ankiety wśród nauczycieli

- Od 1 do 15 września przeprowadzimy sondaż. Nauczyciele będą pytani o zasadność i formę strajku - poinformował przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Sławomir Broniarz podczas konferencji prasowej.

Co ze strajkiem nauczycieli? Wygląda na to, że we wrześniu uczniowie i rodzice nie powinni obawiać się o brak lekcji. Jak poinformował Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP, żadne decyzje nie zapadną przed 16 września. Wówczas odbędzie się prezydium, które podsumuje sondaż wśród nauczycieli.

- Od 1 do 15 września przeprowadzimy sondaż. Nauczyciele będą pytani o zasadność i formę strajku - wyjaśnił Broniarz. Same ankiety nie będą wiążące. Na ich podstawie ZNP podejmie decyzję o ewentualnym referendum strajkowym.

Obejrzyj: Strajk nauczycieli. "O dalszej formie zdecydują nauczyciele"

Przypomnijmy, że według badania przeprowadzonego przez uniwersytety: Warszawski, Gdański i Jagielloński, ponad 40 proc. nauczycieli popiera ogólnopolską akcję strajkową. 66 proc. jest za tym, by kontynuować protest, ale w delikatniejszej formie.

Decydujący jest w tym przypadku argument ekonomiczny, bo ostatni strajk, trwający prawie miesiąc, kosztował nauczycieli utratę dużej części wynagrodzenia. Niektórzy mówią wprost: nie stać nas na kolejny protest.

Przypomnijmy, specjalny fundusz strajkowy wystarczył na wypłaty po 500 zł brutto strajkującym nauczycielom, niezrzeszonym w żadnym ze związków i przede wszystkim - będącym w najgorzej sytuacji życiowej. W kasie funduszu było 8,6 mln zł, a do ZNP wpłynęło 30 tys. wniosków o pomoc materialną. To oznacza, że pieniędzy wystarczyło na nieco ponad połowę.

Według badania zleconego przez Międzyszkolny Komitet Strajkowy ponad 80 proc. nauczycieli uważa, że kwietniowy strajk nie przyniósł oczekiwanego rezultatu. W ich ocenie nie jest nim ani podwyżka płac, ani skrócenie ścieżki zawodowego rozwoju, co zapewniła uchwalona w czerwcu Karta Nauczyciela. 44,5 proc. respondentów uważa, że decyzja o zawieszeniu protestu była błędna, poparło ją natomiast 35,5 proc. badanych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, strajk nauczycieli, edukacja
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-08-2019

POLAKBroniarz DZIADKU KOMUNISTYCZNY ANKIETĘ TO TY WYŚLIJ DO SLD ALBO DO BIEDRONIA !!!!!!!

26-08-2019

ewaPrzecież nauczyciele dostaną podwyżkę od 1 września to o co jeszcze Panie Broniarz chodzi

26-08-2019

Strajk politycznyTak panie Broniarz, najlepiej strajkujcie przed samymi wyborami.

Rozwiń komentarze (99)