Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Strajk nauczycieli. Słabe pensje po strajku, co z pieniędzmi z samorządów?

Wielu nauczycieli boleśnie dostało po kieszeni za 19-dniowy strajk. W zależności od stopnia awansu, za każdy dzień tracili ok. 100 zł. Część samorządowców zapewniała, że pieniądze dostaną, ale pensje za kwiecień są bardzo kruche.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Co z pieniędzmi dla nauczycieli? Samorządy zapowiadały pomoc (Fot: PIOTR MOLECKI)

Już 2 maja na łamach money.pl opisywaliśmy problem nauczycieli, którzy skarżyli się na nawet kilkuset złotowe pensje za kwiecień. To dlatego, że za czas strajku wypłata im się nie należy. W mediach społecznościowych pojawiały się wpisy zdesperowanych belfrów, jeden z najbardziej charakterystycznych brzmiał: "Przyszła wypłata po strajku. Nieźle dostaliśmy paskiem po...". Padały konkretne kwoty, jak na przykład 355 zł.

Nadzieją nauczycieli były zapowiedzi samorządowców. Część z nich zapewniała, że pozostawi pieniądze w kasach szkół, by dyrektorzy mogli je rozdysponować tak, by ich pracownicy nie odczuli strajku w portfelu.

„Mając na uwadze niskie płace zasadnicze nauczycieli, nieodpowiadające randze zawodu i jego roli społecznej, w żadnym z miast Unii Metropolii Polskich nie doszło i nie dojdzie do zmniejszenia środków finansowych przeznaczonych na zadania oświatowe” – napisali w stanowisku przyjętym 16 kwietnia włodarze miast zrzeszeni w Unii.

Obejrzyj: Czy ludzie przez wakacje nie zapomną o pedagogach?

Jednak w części regionów jest problem. - Uspokajano nas, że jeśli strajkowy "dług" będzie duży, potrącenia za czas strajku zostaną rozłożone na kilka miesięcy - mówi cytowana przez "Gazetę Wyborczą" nauczycielka z Gliwic. Jednak w Katowicach, Gliwicach czy Sosnowcu nauczycieli nikt nie pytał o zdanie. Po prostu dostali pomniejszoną pensję o całą zaległość. Rozłożyć zobowiązanie na raty udało się w Zabrzu. Wnioski wpływały też w Katowicach, ale za późno, by mogły zostać rozpatrzone.

Nauczyciel musi nazbierać ze swojej pensji na studia podyplomowe, szkolenia oraz kursy
Strajk nauczycieli 2019. Ile trzeba wydać, by móc pracować w szkole? "Wydajemy fortunę, studiujemy do emerytury"

Wiceminister finansów Leszek Skiba, cytowany przez PAP, potwierdził, że z pieniędzy zaoszczędzonych wskutek strajku samorządy mogą zapłacić nauczycielom za dodatkowe zajęcia z uczniami. Jak dodał, nie naruszy to dyscypliny finansów publicznych, ale zajęcia te muszą się odbyć. Na taki ruch zdecydowały się władze Legionowa. Z kolei Warszawa chce zwiększyć nauczycielom dodatki motywacyjne.

Z kolei na koncie strajkowego funduszu, prowadzonego przez ZNP, zebrano ponad 8 mln zł. Dzieląc kwotę na wszystkich strajkujących dałoby to zaledwie kilka-kilkanaście złotych. Dlatego zapomoga ma trafić do najbardziej potrzebujących. Nauczyciele w najtrudniejszej sytuacji mogą dostać nawet 500 zł.

"Nie ma jednak możliwości, aby tym wsparciem objąć wszystkich strajkujących ze względu na skalę: aby przyznać 500 tys. strajkującym zapomogę w wysokości 1000 zł potrzeba ponad 500 mln zł!" - czytamy w komunikacie Związku Nauczycielstwa Polskiego.

ZNP na swoich stronach udostępnił specjalny formularz, który nauczyciele muszą wypełnić. Osoba ubiegająca się o wsparcie ma złożyć go w biurze oddziału ZNP obejmującego swoim działaniem placówkę, w której strajkowała. Oddział ten w ciągu 10 dni zaopiniuje wniosek i prześle go do komisji powołanej przez sekretariat ZNP. Podziału środków dokona Społeczny Komitet "Wspieram Nauczycieli".

W piątek rozpoczęła się z kolei trzecia tura rozmów okrągłego stołu edukacyjnego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Tym razem spotkanie zorganizowano w warszawskim Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W pracach pięciu podstolików tematycznych uczestniczą też nauczyciele, uczniowie, rodzice, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska akademickiego i instytucji związanych z oświatą, parlamentarzyści, a także eksperci - informuje PAP. Dyskusja ma charakter roboczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: oświata, strajk nauczycieli, pensje, znp, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-05-2019

pracownikskoro strajkowali pieniądze się nie należą!! niech samorządy nie kombinują!!!! to są fakty, w prywatnych firmach - nie mieli by gdzie wracać. Podjęli … Czytaj całość

10-05-2019

gregNieroby dostały na co zasłużyły. Kto zapłaci rodzicom za opiekunki, stracony urlop płatny i bezpłatny ? Czoskowski czy może Sutenerek z Wrocka.

10-05-2019

jorguspretensje to do broniarza i baszczynskiego oni sa organizatorami strajku i to oni powinni zaplacic za strajk nauczycielom

Rozwiń komentarze (450)