Notowania

Strajk w fabryce Nutelli zakończony. Jest ugoda z pracownikami

Strajk w największej na świecie fabryce Nutelli i Kinder Bueno zakończony, słodycze nie znikną z półek. Pracownicy Ferrero przez ponad tydzień blokowali produkcję i ruch ciężarówek. Udało się dojść do porozumienia z władzami spółki, pracownicy dostali premie i podwyżki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Koniec strajku w największej na świecie fabryce Nutelli. Związkowcy porozumieli się z władzami spółki (Fot: Marcus Brandt,PAP/DPA)

Koniec strajku we francuskiej fabryce słodyczy Ferrero w miejscowości Villers-Ecalles, gdzie powstaje m.in. Nutella i Kinder Bueno. - Blokowanie fabryki zostało zakończone tej nocy. Odblokowano ruch dla ciężarówek, a od rana możemy wznowić normalną działalność - oświadczyło kierownictwo Ferrero cytowane przez agencję AFP.

Zgodnie z wypracowanym porozumieniem, związki zawodowe dostały po 800 euro premii na każdego pracownika. Władze spółki zobowiązały się też do ustalenia premii rocznych oraz podwyżek płac uwzględniając inflację.

- Zawarliśmy porozumienie o zakończeniu konfliktu. Umowa jest podpisana, ustaliliśmy premię inflacyjną w wysokości 800 euro - powiedział AFP Fabien Lacabanne, delegat związku zawodowego Force ouvrière (FO). Nie ukrywał zadowolenia z tego, że spółka odstąpiła od ukarania pracowników za, jak mówiły władze Ferrero, nielegalną okupację fabryki. Była mowa nawet o 1000 euro kary za każdą godzinę protestu.

Obejrzyj: Płace w Polsce powinny być jawne

Strajk rozpoczął się 28 maja, wzięło w nim udział ok. 160 pracowników. Początkowo blokowali wjazd i wyjazd ciężarówek z fabryki, później wstrzymali produkcję Kinder Bueno, a Nutellę produkowali tylko na jednej z czterech linii produkcyjnych i to zaledwie wykorzystując 20 proc. jej potencjału. W praktyce oznaczało to obniżenie produkcji z 600 tys. słoików dziennie do zaledwie 30 tys.

Pracownicy zrzeszeni w związkach zdecydowali się na strajk, bo - ja twierdzili - w fabryce pogorszyły się warunki pracy. Żądali premii w wysokości 900 euro oraz ogólnego rocznego wzrostu płac o około 4,5 proc. Ferrero proponowało jednak wzrost wynagrodzeń sięgający 0,4 proc., więc propozycje znacznie się rozbiegały.

Zarówno spółka, jak i związkowcy nie komentują jeszcze oficjalnie ustaleń dotyczących poziomu wzrostu wynagrodzeń. Władze Ferrero poinformowały, że wydadzą w tej sprawie specjalny komunikat.

Zakład w Villers-Ecalles w Normandii produkuje 600 tys. słoików Nutelli dziennie, co jest jedną czwartą światowej dystrybucji. W fabryce na stałe pracuje 400 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: płace, ferrero, nutella, strajk, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-06-2019

Mini Strandod czasu gdy przeanalizowałem skład produktu - NIE RUSZAM! I innym odradzam.

06-06-2019

bonoboJuż się bałem co będę jadł... nawet na termin do psychologa się ludzie zapisywali.

06-06-2019

GośćPanie redaktorze. Największe fabryki Ferrero znajdują się we Włoszech, Niemczech i Polsce .

Rozwiń komentarze (6)