Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Strategia Demograficzna 2040. Kodeks pracy do zmiany, rząd ma pomysł na wzrost dzietności

477
Podziel się:

Rząd PiS szykuje pakiet zmian w Kodeksie pracy. Pojawią się w nim nowe rozwiązania osłonowe, także dla ojców. Szczegóły zaprezentowała wiceminister rodziny Barbara Socha, mówiąc o Strategii Demograficznej 2040.

Strategia Demograficzna 2040. Kodeks pracy do zmiany, rząd ma pomysł na wzrost dzietności
Barbara Socha zaprezentowała nowy program PiS: Strategię Demograficzną 2040. Rząd proponuje pakiet zmian w Kodeksie pracy dla rodziców, który ma poprawić dzietność w Polsce (PAP, PAP/Rafał Guz)

- Proponujemy pakiet zmian w Kodeksie pracy dla rodziców dzieci do lat 4. Chcemy wprowadzić ochronę dwojga rodziców przed zwolnieniem – zapowiedziała Barbara Socha, wiceminister rodziny podczas prezentacji projektu Strategii Demograficznej 2040.

- Nie musimy przekonywać Polaków, żeby chcieli mieć dzieci - powiedziała wiceminister Socha. Zaznaczyła jednak, że tym, co odstrasza rodziny przed posiadaniem większej liczby dzieci, jest niewystarczająca stabilność na rynku pracy.

- Chcemy wprowadzić gwarancję elastycznej pracy, rozumianej w bardzo szeroki sposób, dla rodziców dzieci do lat 4  - mówiła wiceminister Socha. I dodała: - Również gwarancję możliwości pracy w niepełnym wymiarze godzin i możliwość połączenia tych wszystkich elementów, różnych form elastyczności pracy w niepełnym wymiarze godzin dla rodziców.

Dlatego też, jak podkreśliła, rząd PiS chce zmniejszyć możliwość zawierania umów na czas określony do dwóch umów. Problem dotyka w tej chwili, jak mówiła wiceminister, zwłaszcza ludzi młodych. Dlatego proponowane jest ograniczenie możliwości zawierania umów o pracę na czas określony z osobami w wieku do 40 lat do maksymalnie dwóch umów na łączny czas nieprzekraczający 15 miesięcy.

Projekt zakłada objęcie matek ochroną przed zwolnieniem przez okres do roku po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, niezależnie od wymiaru czasu pracy.

- Absolutną nowością jest ochrona dla ojców – do roku - podkreśliła Socha. To nie wszystko. W przypadku małżeństw ojcowie byliby objęci ochroną jeszcze w czasie ciąży żony.

Zobacz także: Oskładkowanie umów zleceń. Ekspert: Elastyczne umowy też są potrzebne

- Chcemy, by w 1. roku życia dzieci ojcowie również byli chronieni przed zwolnieniem z pracy, a w przypadku małżeństw, by ta ochrona dotyczyła ojców już w czasie ciąży żony - sprecyzowała Socha.

Wspieranie rodzin i zwiększenie dzietności w Polsce - to główne założenia Strategii Demograficznej przygotowywanej przez rząd. Mają w tym pomóc nie tylko zmiany w Kodeksie pracy, ale też m.in. większa liczba żłobków, bony mieszkaniowe czy centra leczenie niepłodności.

- Nasza strategia ma wzmocnić Polskę, tak trzeba po prostu powiedzieć – mówił wcześniej na konferencji premier Mateusz Morawiecki. – Rodzina to taki mikrokosmos. Dlatego właśnie chcemy je wspierać. Jako Prawo i Sprawiedliwość wsparcie rodziny mamy w kodzie genetycznym – dodał.

Premier zapewnił, że wciąż jest dużo do zrobienia, by stymulować rozwój rodzin polskich – zarówno ekonomicznie, jak i bytowo. Stąd też projekt Strategii Demografii 2040

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(477)
Podatnik
2 lata temu
A co bedzie jak w czasie urlopu macierzyńskiego zlikwidują zakład pracy ?
NIC
2 lata temu
to nie zmieni. Rząd dał 500 + a zabierze 1500 . Koszty utrzymania rosną jak szalone. Brak jakiejkolwiek stabilności .Nowe podatki za chwilę wyższe składki i nieunikniony wzrost rat kredytów. Ile rodzin straci dach nad głową ?
nick
2 lata temu
Ludzie to najgorszy wirus i zmora dla naszej planety. Jak się nie ogarniemy i nie zaczniemy myśleć o przyszłych pokoleniach czeka nas drastyczny i nagły spadek populacji. Natura sobie z nami poradzi albo zrobią to kosmici. Czas apokalipsy zbliża się nieuchronnie. Rządy chcą zwiększać populację na siłę żeby miał kto utrzymać emerytów ale co będzie jak ci młodzi staną się kiedyś emerytami? Kto ich utrzyma? Znowu zwiększnie populacji? Dokąd to prowadzi? Ziemia już jest przeludniona i nadmiernie eksploatowana !!! Jak myślicie skąd w ostatnich latach obserwowana jest wzmożona aktywność UFO? Niektóre rządy zaczęły o tym otwarcie mówić i ujawniać fakty, które do tej pory były skrzętnie zamiatane pod dywan. Nie oszukujmy się, to nie bogowie nas stworzyli tylko przybysze z kosmosu, którzy nazwani zostali bogami przez starożytne ludy. Jak przegniemy pałę to wrócą i zrobią porządek.
Pytek
2 lata temu
Po co w Polsce nowe dzieci? Nie lepiej wpuścić już gotowych z Afryki?
ss20
2 lata temu
Jedynym skutecznym sposobem na zwiększenie dzietności to zmniejszenie podatków do minimum.
...
Następna strona