Notowania

Susza rolnicza w Polsce. Nie ma województwa, w którym nie brakowałoby wody

W ciągu dwóch ostatnich miesięcy na obszarze całej Polski mieliśmy do czynienia z suszą rolniczą - wynika z najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(freeimages.com)
Na terenie całej Polski mamy do czynienia z suszą rolniczą. (Fot: Irum Shahid)

Instytut opracował dane dla okresu od 11 maja do 10 lipca. "Stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski" - czytamy w komunikacie.

Najgorsza sytuacja jest w województwie lubuskim. Na Pojezierzu Lubuskim brakuje około 250 milimetrów deszczu. Tylko trochę lepiej jest w województwie wielkopolskim, gdzie potrzeba 200 milietrów deszczu.

Źle jest także m.in. w Łódzkiem i na Nizinie Śląskiej i Podlaskiej, a także w południowej części Niziny Mazowieckiej oraz na Polesiu Lubelskim.

Obejrzyj też: Ministerstwo rolnictwa uruchamia nowy program. Pieniądze na oczka wodne

Największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw rzepaku i rzepiku. Suszę w tych uprawach odnotowano w 1333 gminach Polski (53,82 proc. gmin kraju).

Zagrożenie suszą rolniczą występowało również wśród upraw zbóż jarych, krzewów owocowych, kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, roślin strączkowych, zbóż ozimych, truskawek, warzyw gruntowych, tytoniu, drzew owocowych, chmielu, ziemniaka i buraka cukrowego.

Od sierpnia ruszy program dofinansowania inwestycji związanych z nawadnianiem w gospodarstwach rolnych - zapowiadał tydzień temu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. - Mam nadzieję, że opóźnienia nie będzie - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: susza w polsce, rolnictwo, uprawy, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-07-2019

RakRzad zamiast stawiac na retencje, zbiorniki wodne , instalacje do nawadniania, to lepiej kupowac kolejne F35 od amerykanow bo przeciez nas stac

12-07-2019

OloWytlumaczcie tym z miasta dlaczego pietruszka kosztuje 15 zeta a kartofle 3 zeta chleb 4 zeta a będzie drożej oj drożej na pewno

12-07-2019

Nie dla rekompensatZnowu na rekompensaty będą naciągać!!!

Rozwiń komentarze (18)