Notowania

Susza uderza w rolnictwo. Plony mogą być mniejsze nawet o połowę

Przez suszę pogorszy się i rodzinom rolników, i klientom, którzy w sklepach będą musieli płacić więcej. Sytuacja w Polsce pogarsza się z roku na rok. Organizacje ekologiczne mówią jasno: żeby temu zapobiec, trzeba zrezygnować ze spalania węgla.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Susza uderza w rolnictwo.

- 50 procent strat to minimum. Jestem skłonny powiedzieć o 70 procentach, zbiór będzie znikomy - szacują swoje tegoroczne zbiory pszenicy i zbóż sianych na wiosnę rolnicy z gminy Baranów na Mazowszu, z którymi rozmawiał reporter RMF FM.

Jak podkreślają, nie lepiej wygląda sytuacja z kukurydzą. Choć o tej porze roku powinna mieć już półtora-dwa metry wysokości, ledwo sięga 60 cm. Da się ją uratować, ale tylko jeśli spadnie deszcz.

A z tym jest ogromny problem, bo przechodzące od kilku tygodni przez Polskę fale upałów nie dają nadziei na polepszenie sytuacji. Przez gorąc nawet krowy dają mniej mleka. Rolnicy nie wykluczają, że z powodu temperatur przyspieszą żniwa i być może zaczną je w połowie lipca.

Obejrzyj też: Mateusz Morawiecki o rolnictwie. "To największa polska fabryka"

To wszystko przełoży się na gorszą sytuację rolników i ich rodzin, a dla wszystkich konsumentów - na wyższe ceny w sklepach.

Jak mówi w rozmowie z RMF FM profesor Zbigniew Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, tegoroczne wysokie ceny warzyw to efekt zeszłorocznych susz. - Obok wzrostu częstości i siły ekstremalnych wydarzeń pogodowych, susza i brak wody są największym zagrożeniem dla naszego kraju. Polska dysponuje bowiem małymi zasobami wody, ponadto zamiast ją efektywnie wykorzystywać i zatrzymywać w ekosystemie, marnujemy i pozwalamy jej uciekać do Bałtyku - tłumaczy.

- Deficyt wody w województwach łódzkim i wielkopolskim staje się barierą dla rozwoju gospodarczego - dodaje w rozmowie z radiem naukowiec.

O fatalnych skutkach wzrostu temperatur mówi też Koalicja Klimatyczna, zrzeszająca 24 organizacje ekologiczne. Jak wskazują jej eskperci, susze są̨ w Polsce zjawiskiem coraz częstszym. W latach 1951-1981 występowały średnio w co piątym roku, a obecnie mamy je już co roku.

Najważniejszą szansą na zatrzymanie katastrofy klimatycznej jest ich zdaniem odejście od spalania węgla na cele energetyczne. Powinno się to stać już w 2030 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: susza, rolnictwo, ceny, handel, upały, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-06-2019

zbibosKukurydza siana pod koniec maja powinna mieć już dwa metry? Oj poniosło kogoś i to bardzo. Nie znam rolnika któremu kiedykolwiek i cokolwiek by się … Czytaj całość

27-06-2019

LeszekJak to jest, że Izrael eksportuje płody rolne pomimo wyższych temperatur oraz nieporównywalnie gorszych gleb.

27-06-2019

EdiMowa o dwóch województwach , ech, propagando .

Rozwiń komentarze (27)