Notowania

Obrót ziemią od 26 czerwca na nowych zasadach. Będzie trochę łatwiej

Rząd zliberalizował nieco bardzo restrykcyjne przepisy o handlu ziemią. Od środy każdy będzie mógł kupić hektar ziemi i nie będzie już musiał mieć statusu rolnika.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Od 26 czerwca każdy będzie mógł kupić maksymalnie do hektara ziemi. (Fot: jesiotr9)

W tej chwili nie-rolnicy mogą kupić co najwyżej 30 arów ziemi rolnej. Od 26 czerwca każdy będzie mógł natomiast kupić maksymalnie do hektara ziemi. Dotyczy to zarówno gruntów na wsi, jak i w miastach.

Jednak w przypadku wsi po zakupie takiej ziemi nie będziemy mieli jej sprzedać ani oddać w posiadanie innej osobie przez pięć lat. Takie obostrzenia nie dotyczą gruntów leżących w mieście.

Obejrzyj też: Mateusz Morawiecki o rolnictwie. "To największa polska fabryka"

Jak podkreśla "Rzeczpospolita", w miastach nowe przepisy przewidują za to prawo pierwokupu i nabycia takich działek dla dyrektora generalnego KOWR.

Adwokat Maciej Dębski w rozmowie z gazetą zwraca też uwagę na pewien problem: - Jeżeli dana osoba posiada już na wsi np. 50 arów i dokupi do tego niecały hektar, to pojawi się obowiązek prowadzenia gospodarstwa rolnego. Jak to ma wyglądać, kiedy np. pracuje się w biurze w mieście? Nikt nie wie - mówi ekspert.

Ze zmian w przepisach cieszy się natomiast branża deweloperska, dla której oznaczają one szansę na łatwiejszy rozwój.

W myśl dotychczasowych przepisów ziemię rolną może kupić tylko rolnik indywidualny. Zgodnie z przepisami to osoba, która nie tylko posiada kwalifikacje rolnicze, ale oprócz tego jest właścicielem maksymalnie 300 hektarów użytków rolnych i mieszka w gminie, w której chce kupić gospodarstwo. Ustawa przewiduje też wyjątki. Prawo do zakupu ziemi - oprócz rolnika indywidualnego - mają jednostki samorządu terytorialnego, Agencja Nieruchomości Rolnych, Kościół Katolicki i inne związki wyznaniowe.

Zasadniczą zmianą, którą wprowadziły nowe przepisy, jest całkowite wstrzymanie sprzedaży nieruchomości, wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa przez najbliższe 5 lat. Według stanu na początek 2016 roku dotyczy to około 1,5 miliona hektarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rolnictwo, obrót ziemią, ziemia rolna, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-06-2019

FrankFikcyjne prawo ...Niemcy kupowali dziesiątkami hektarów i żaden z Nich nie był rolnikiem !! To ograniczenie dotyczyło jedynie Polskich szarych … Czytaj całość

25-06-2019

trdmAle łacha nie mogę kupić i nie mogę sprzedać hektarów jak nie założę gumowców, kościół katolicki i INNE związki wyznaniowe mogą.

25-06-2019

sołtysznowu mateusz kupi dla żony hektary od kogo to tadeusz mu podpowie

Rozwiń komentarze (18)