Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Ziemniaki z flagą. Oznaczanie kraju pochodzenia już obowiązuje

93
Podziel się

Od niedzieli 26 maja obowiązują przepisy, które nakładają na sklepy obowiązek oznaczania ziemniaków flagą państwa, z którego pochodzą. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zrealizował jeden z postulatów rolników z Agro Unii, którzy od zeszłego roku organizowali ostre protesty.

Flaga musi znaleźć się przy ziemniakach sprzedawanych luzem.
Flaga musi znaleźć się przy ziemniakach sprzedawanych luzem. (123RF)
bDSfUadh

Minister Ardanowski podpisaniem rozporządzenia wprowadzającego znakowanie ziemniaków flagą państwa pochwalił się w połowie kwietnia. Przepisy te obowiązują od niedzieli.

Dzięki takiemu oznaczaniu klienci maja mieć jasność co do kraju pochodzenia ziemniaków dostępnych w obrocie detalicznym.

Flaga będzie wymagana zarówno w przypadku ziemniaków sprzedawanych na wagę, jak i pakowanych. Opakowane ziemniaki, które trafiły do sprzedaży zgodnie z dotychczasowymi przepisami dotyczącymi znakowania, mogą pozostać w obrocie do wyczerpania zapasów, ale nie dłużej niż do 31 grudnia 2019 roku.

bDSfUadj
Zobacz także: Obejrzyj: Protest rolników. Niezadowolony podszedł do lidera Agro Unii. "Nie macie co robić?!"

W przypadku ziemniaków pakowanych z rozporządzenia wyłączone są też te opakowania, na których widnienie oznaczenie "Produkt polski".

Oznaczanie ziemniaków polską flagą nie jest pomysłem ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Taki postulat od miesięcy zgłaszali rolnicy z organizacji Agro Unia, która wsławiła się zablokowaniem autostrady A2 w zeszłym roku i marcowym protestem w Warszawie.

bDSfUadp

- Chcemy, żeby na opakowaniach pojawiła się flaga Polski, tak aby konsumenci, którzy teraz nie zdają sobie sprawy, że jedzą ziemniaki z Maroka czy z Francji otrzymywali jasną informację, aby nie powtarzały się sytuacje jak w jednym z dyskontów, gdy to pod marką "Polskie jedzenie" były gruszki z Belgii - mówił Michał Kołodziejczak, lider Agro Unii.

Działacze Agro Unii przekonują, że rolnictwo to ostatni bastion polskiego kapitału w gospodarce. - Naszym celem jest obrona rynku krajowego i ochrona naszych rodzin. Nasze dzieci zasługują na to, abyśmy zapewnili im bezpieczną przyszłość - przekonują.

Po protestach Agro Unii Ardanowski powiedział, że po rozmowach z protestującymi "stwierdził wielką pustkę intelektualną", ale jego resort już pracował nad rozporządzeniem które wprowadzało jeden z ich postulatów.

bDSfUadq

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSfUadK
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(93)
andrzej55
2 lata temu
Wszystkie artykuły powinny być oznaczone . Jak mam nabijać kasę to swoim.
piada
2 lata temu
czekam na podobne oznaczenie maku :-)
Obywatel.
2 lata temu
Weźcie się za pośredników, skupy i całą drogę urzędasów do wyłożenia na ladę bo Rolnik z naszych ziemniaków po 3zł za kilogram dostaje tylko kilka groszy sprawdźcie sobie ceny skupów to nie rolnicy temu winni
bDSfUadL
simons
2 lata temu
wczoraj w sklepie ceny mnie zszokowały, ziemniak młody 4,9 za kg. Ziemniak zwykły 3,5 za kg. Jak żyć?
pola
2 lata temu
Tak sie głupio składa za rządow PIS ,ze najdroższe warzywa pochodza z POLSKI
...
Następna strona