Notowania

Susza uderza w rolnictwo. Minister Ardanowski: od sierpnia dofinansowanie nawadniania

Od sierpnia ruszy program dofinansowania inwestycji związanych z nawadnianiem w gospodarstwach rolnych - zapowiada minister Jan Krzysztof Ardanowski. "Mam nadzieję, że opóźnienia nie będzie".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiada dofinansowanie nawadniania w gospodarstwach rolnych (Fot: Marek Maliszewski/REPORTER)

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zapewnił w czwartek w Sejmie, że od sierpnia uruchomiony zostanie program dofinansowania inwestycji związanych z nawadnianiem w gospodarstwach rolnych. - Od sierpnia uruchamiamy program dofinansowania inwestycji związanych z nawadnianiem w gospodarstwach rolnych. Mam nadzieję, że opóźnienia nie będzie, jeżeli będzie, to może bardzo krótkie - stwierdził cytowany przez PAP Ardanowski, który odpowiadał w Sejmie na pytania dotyczące niedoborów wody, zadane przez posłów PSL-UED.

Minister zapewnił, że dofinansowanie ma dotyczyć wykonania nowego nawadniania, łącznie z wykonaniem ujęcia wody z wód podziemnych lub wód powierzchniowych, oraz modernizacji istniejącej instalacji nawadniającej, ewentualnie z modernizacją ujęcia wody. - Chodzi o to, by rolnikom, którzy w szczególności uprawiają rośliny bardzo intensywne, dać możliwość nawodnienia - stwierdził szef resortu rolnictwa.

Jak podkreślił, zdaje sobie sprawę, że ważne jest nie tylko dostarczenie wody, ale i zwiększenie chłonności gleb w Polsce. - Próbujemy naprawić to, co przez lata zostało zaniedbane. Również źle wykonywany system melioracyjny, który służył tylko odwodnieniu, a nie zatrzymywaniu wody - mówię o systemach otwartych i systemach zamkniętych - wymaga naprawy - powiedział Ardanowski.

Obejrzyj: Ardanowski zapowiada: koniec dzikiego rynku

Minister rolnictwa już pod koniec czerwca przekazał, że program budowy małej retencji jest wart 400 mln zł. Resort zdobył pieniądze na ten cel dzięki przesunięciu środków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). - To są trudne decyzje, bo przesunięcia dotyczą innych obszarów, gdzie również są zainteresowani beneficjenci. Uzyskaliśmy zgodę na ok. 1 mld zł, a program, który uruchamiamy będzie warty 400 mln zł - powiedział.

W czwartek minister Ardanowski przypomniał, że nastąpiły przesunięcia środków w PROW. Jak podsumował, będzie refundacja do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, a dla młodych rolników - do 60 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-07-2019

ReniaTak naprawdę to trudno sie w tym wszystkim połapać , i zaczynam się obawiać czy takie arytkuły nie są propagandami majacymi na celu usprawiedliwianie … Czytaj całość

04-07-2019

skA skąd weźmiesz wodę nieuku pisowski.

04-07-2019

RymcioRynsztok+

Rozwiń komentarze (10)