Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Susza uderza w rolnictwo. Minister Ardanowski: od sierpnia dofinansowanie nawadniania

10
Podziel się:

Od sierpnia ruszy program dofinansowania inwestycji związanych z nawadnianiem w gospodarstwach rolnych - zapowiada minister Jan Krzysztof Ardanowski. "Mam nadzieję, że opóźnienia nie będzie".

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiada dofinansowanie nawadniania w gospodarstwach rolnych
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiada dofinansowanie nawadniania w gospodarstwach rolnych (East News, Marek Maliszewski/REPORTER)

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zapewnił w czwartek w Sejmie, że od sierpnia uruchomiony zostanie program dofinansowania inwestycji związanych z nawadnianiem w gospodarstwach rolnych. - Od sierpnia uruchamiamy program dofinansowania inwestycji związanych z nawadnianiem w gospodarstwach rolnych. Mam nadzieję, że opóźnienia nie będzie, jeżeli będzie, to może bardzo krótkie - stwierdził cytowany przez PAP Ardanowski, który odpowiadał w Sejmie na pytania dotyczące niedoborów wody, zadane przez posłów PSL-UED.

Minister zapewnił, że dofinansowanie ma dotyczyć wykonania nowego nawadniania, łącznie z wykonaniem ujęcia wody z wód podziemnych lub wód powierzchniowych, oraz modernizacji istniejącej instalacji nawadniającej, ewentualnie z modernizacją ujęcia wody. - Chodzi o to, by rolnikom, którzy w szczególności uprawiają rośliny bardzo intensywne, dać możliwość nawodnienia - stwierdził szef resortu rolnictwa.

Jak podkreślił, zdaje sobie sprawę, że ważne jest nie tylko dostarczenie wody, ale i zwiększenie chłonności gleb w Polsce. - Próbujemy naprawić to, co przez lata zostało zaniedbane. Również źle wykonywany system melioracyjny, który służył tylko odwodnieniu, a nie zatrzymywaniu wody - mówię o systemach otwartych i systemach zamkniętych - wymaga naprawy - powiedział Ardanowski.

Zobacz także: Obejrzyj: Ardanowski zapowiada: koniec dzikiego rynku

Minister rolnictwa już pod koniec czerwca przekazał, że program budowy małej retencji jest wart 400 mln zł. Resort zdobył pieniądze na ten cel dzięki przesunięciu środków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). - To są trudne decyzje, bo przesunięcia dotyczą innych obszarów, gdzie również są zainteresowani beneficjenci. Uzyskaliśmy zgodę na ok. 1 mld zł, a program, który uruchamiamy będzie warty 400 mln zł - powiedział.

W czwartek minister Ardanowski przypomniał, że nastąpiły przesunięcia środków w PROW. Jak podsumował, będzie refundacja do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, a dla młodych rolników - do 60 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
gabryiel
5 lata temu
susza powinne zajmowac sie firmy ubezpieczeniowe a nie panstwo dotacja nie powinna byc wyrzucana w błoto ale na konkretne cele które dadza dochody rolnictwo to zakład produkcyjny i powinien działac na zasadach firm modernizacje stworzenie miejsc pracy poprawe warunków pracy a pogoda stale jest kaprysna były susze i powodzie 50 czy 100lat temu sa teraz i beda tez nadal uzaleznione od zmian klimatycznych a ze ziemia kreci sie wokół osi to jak iles wieków był w polsce lodowiec teraz ma prawo byc sahara
MJ
5 lata temu
a rolnicy dzięki temu dalej będą kupować auta klasy premium
I co obiecają...
5 lata temu
tak tak...ten to gada co kilka dni co innego...przecież krzyczał ,że nie ma suszy....wiocha się upomni przed wyborami
spóźniona wod...
5 lata temu
Panie Ardanowski. Mówi Pan, że ma nadzieję że program dofinansowania się nie opóźni. Już jest za późno niestety.....
Rak
5 lata temu
PiS chce budowac autostrady wodne, ktore osusza wsch Polske glosujaca na nich, a tu nagle dofinansowanie do nawadniania kon by sie usmial 😂