Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Susza w Polsce nie zagrozi dostawom prądu. Dzięki m.in. fotowoltaice

6
Podziel się:

Blackout nam nie grozi - zapewnia ministerstwo klimatu. Elektrownie w Polsce są przygotowane na niższy poziom rzek. Resort wskazuje też, że dostawy energii są niezagrożone także dzięki zwiększonemu zainteresowaniu fotowoltaiką.

Susza w Polsce nie zagrozi dostawom prądu (zdjęcie ilustracyjne).
Susza w Polsce nie zagrozi dostawom prądu (zdjęcie ilustracyjne). (Flickr, Flickr)

Jak wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna", w Polsce jest pięć elektrowni o otwartym układzie chłodzenia, czyli takim, gdzie woda do tego celu jest pobierana bezpośrednio z rzek. Chodzi tutaj o elektrownie Połaniec, Ostrołęka, Dolna Odra, Stalowa Wola a także tę zlokalizowaną w Kozienicach.

Niższy poziom rzek mógłby być dla nich bezpośrednim zagrożeniem. Jednak przed takim scenariuszem uspokoili "DGP" Enea (właściciel Kozienic), PGE (Dolna Odra) oraz Tauronu (Stalowa Wola). Spółki zapewniają, że są przygotowane na suszę i nie ma zagrożenia blackoutem.

Braki w dostawie energii nie są zagrożeniem także ze względu na boom na fotowoltaikę. Jak wskazał resort klimatu, w tym roku moc uzyskana z energii słonecznej zbliży się do 2000 MW.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus a bezrobocie. "Wzrost do 10-13 proc. na koniec roku"

Z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynika, że 1 kwietnia w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym było 1695 MW tzw. mocy zainstalowanej w fotowoltaice - podaje "DGP".

"Źródła fotowoltaiczne wspomogą system elektroenergetyczny, gdyż energia elektryczna jest przez te instalacje wytwarzana wtedy, gdy jest najbardziej potrzebna, czyli w ciągu dnia" - tłumaczy gazecie resort klimatu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
energetyka
energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Regise
3 lata temu
W Polsce jest kilkadziesiąt elektrowni o otwartym układzie chłodzenia a te wymienione w artykule to są te największe ! I nie pitolcie że elektrownie te są przygotowane na susze bo nie ma takich możliwości technicznych żeby zgromadzić tam wody na zapas . 1700MW max z fotowoltaiki przy dobrych układach to nić jak trzeba będzie np ograniczyć moc konwencjonalnych elektrowni o np 25 % ....
Jan kowski
3 lata temu
fotowoltanika nigdy sie nie zwróci
Jan kowski
3 lata temu
mam panele fotowoltaniczne juz pare lat i wiem ze przy dzisiejszycg cenach panele nigdy sie nie zwróca
Danusia
3 lata temu
Dobrze że w tym i zaszłym roku powstało tak dużo instalacji. Jeśli też chcesz zwiększać bezpieczeństwo energetyczne polecam instalacje solartime
Danusia
3 lata temu
Dobrze że w tym i zaszłym roku powstało tak dużo instalacji. Jeśli też chcesz zwiększać bezpieczeństwo energetyczne polecam instalacje solartime.