Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

System e-doręczeń krytykowany. "To niedozwolona pomoc publiczna"

9
Podziel się:

"Projekt ustawy o e-doręczeniach ma na celu uzyskanie przez Pocztę Polską większych możliwości pozyskiwania publicznych środków" - twierdzi Konfederacja Lewiatan. Przedstawiciele biznesu twierdzą, że to niedozwolona pomoc publiczna.

System e-doręczeń nie podoba się Konfederacji Lewiatan
System e-doręczeń nie podoba się Konfederacji Lewiatan (WP.PL, Mateusz Madejski)

Na czym polega system e-doręczeń? W skrócie: zamiast otrzymać list polecony, przedsiębiorca otrzyma z urzędu maila. Traktowany będzie tak samo.

Ktoś jednak systemem teleinformatycznym musi zarządzać. Prawdopodobnie będzie to Poczta Polska. A to nie podoba się Konfederacji Lewiatan.

"Nowe regulacje dotyczące e-doręczeń stanowią niedozwoloną pomoc publiczną dla spółki Skarbu Państwa, a transfer olbrzymich pieniędzy do Poczty Polskiej nie rozwiąże żadnego z istniejących problemów tej instytucji" – czytamy w stanowisku Konfederacji, przesłanym do naszej redakcji.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Eksperci dodają również, że "obecna wersja projektu ustawy nie tylko tworzy szkodliwy mechanizm uzyskiwania przez Pocztę Polską niedozwolonych transferów środków publicznych, ale stanowi również krok wstecz, jeśli chodzi o tempo wdrożenia e-doręczeń w Polsce".

Wcześniej w koncepcji e-doręczeń kluczową rolę miały pełnić banki lub operatorzy telekomunikacyjni. Tak ten program widziała była już minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Później okazało się jednak, że to właśnie narodowy operator pocztowy ma zostać kluczowym podmiotem w budowie e-administracji. To za sprawą nowego gospodarza w resorcie cyfryzacji – Marka Zagórskiego Poczta Polska ma szanse na ten kontrakt.

Rząd chce, by zarówno dla przedsiębiorców, jak i zwykłych obywateli elektroniczne polecone były kompletnie darmowe. Koszty obsługi korespondencji w dwie strony mają ponosić urzędy, które według szacunków i tak oszczędzą na tym około 100 mln zł rocznie.

Prace wokół tego pomysłu wyraźnie ostatnio przyspieszyły. Ostateczny projekt w tej sprawie ma być gotowy do końca roku. Jednak ostateczne wdrożenie zaplanowano do 2021, a do tego czasu e-polecony wprowadzany będzie etapami. Udział tylko PP w tym przedsięwzięciu będzie groźny dla rynku? Zdaniem Lewiatana - tak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Obywatel
5 lata temu
Dostaję ważne pismo z sądu, prokuratury, policji, urzędu skarbowego itp. Jestem na urlopie. Dostaję e-powiadomienie na maila. Oczywiście bandyci to wprowadzający traktują powiadomienie o piśmie jako doręczone. Wracam i na lotnisku policja zakuwa mnie w kajdanki i doprowadza do urzędu bo nie zgłosiłem się w terminie. Dziękuję e-chamy!
PI
5 lata temu
Już widzę jak moja 87-letnia matka odbiera e-maila. Staruszka ledwo telefon komórkowy potrafi obsłużyć i to tylko w kwestii zadzwoń - odbierz, bo SMSy to już czarna magia.
Edek
5 lata temu
Lewiatan wolałby, żeby zarabiały na tym zagraniczne banki i zagraniczne firmy telekomunikacyjne?
karper
5 lata temu
Taki portal to dostęp do PESEL, więc posypią się kary za abonament RTV, bo 2/3 nie płaci...
ted
5 lata temu
To jest nielegalne, musi zostać rozpisany przetarg. Do przetargu powinny stanąć banki. Pan Zagórski będzie tłumaczył się w sądzie za to, że nie ma przetargu.