Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Szara strefa na rynku paliw. Wykryto 10 tys. nieprawidłowości

8
Podziel się:

W regionie z szarą strefą radzimy sobie lepiej niż Ukraina, Węgry, Słowacja czy Szwecja. Najlepiej idzie uszczelnianie w branży paliwowej.

Dziś szara strefa jest o połowę mniejsza niż na początku lat 90.
Dziś szara strefa jest o połowę mniejsza niż na początku lat 90. (Shutterstock.com, FXQuadro)

Od kwietnia 2017 roku wykryto ok. 10 tys. nieprawidłowości na rynku paliw, poinformował prezes Najwyższej Izby Kontroli (NIK) Marian Banaś.

W sumie NIK przeprowadził 900 tys. kontroli na rynku paliw. Walka z nieuczciwymi dostawcami paliw przyniosła zwiększenie zysków koncernów paliwowych i ustabilizowanie cen.

Wartość szarej strefy zmalała od 1991 roku z 34 do 16 proc. PKB. Walka trwa, a jej skutki są widoczne. W regionie radzimy sobie lepiej niż Ukraina, Węgry, Słowacja czy Szwecja.

W sumie NIK od 2017 r. przeprowadziła 900 tys. kontroli na rynku paliw. Walka z nieuczciwymi dostawcami paliw przyniosła zwiększenie zysków koncernów paliwowych i ustabilizowanie cen.

- W 2015 roku dochody budżetu państwa wynosiły 269 mld zł, a w 2018 roku już 375 mld zł. Wpływy z VAT wzrosły w tym czasie ze 123 do 175 mld zł, a wpływy z akcyzy z 61 do 61 mld zł - powiedział Banaś na briefingu podsumowującym walkę z szarą strefą na rynku paliw w ciągu ostatnich czterech lat, który odbył się na XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy.

- Luka podatkowa zmniejszyła się w tym czasie z 25 do 11,5 proc., czyli poniżej średniej europejskiej, która wynosi około 15 proc.- dodał.

Zobacz także: Obejrzyj: Kodeks pracy 2019. PPK. Ekonomista krytykuje: ryzykowny program

Duże znaczenie miało wprowadzenie pakietu paliwowego. Ten bowiem zakłada, że faktury w formie raportów trafiają do centrali Ministerstwa Finansów i tam porównywane są z deklaracjami firm.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił, że sprzedaż oleju napędowego przez płocki koncern wzrosła o 43 proc. między 2015 i 2018 rokiem, a sprzedaż benzyn - o 20 proc.

- Tylko w przypadku oleju napędowego jest to wzrost o 5 mln ton paliwa - zaznaczył.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(8)
Jan melech
4 lata temu
I dobrze niech dojdzie do 6.50 za litr już tak było za PO wtedy 3 domy wybudowałem kupywalem w Rosji po1. 50zl za l a sprzedawał em u nas po4. 70 mailem 3.20 na litrze do starego Passata z duchnietym brakiem 120l dziennie 450zl dniowki za same paliwo plus fajeczki w Rosji karton 15zl u nas za 70zl Maks 10kartonow fajeczki i 1000zl razem z paliwem dzienne mam nadz że w Polsce paliwo będzie po 8zl za litr fajki po 20zl za paczkę a wódka 40zl za 0.5l to wtedy całe osiedle wybuduje a kasa będę tylek podcierac brawo PiS kocham was oby tak dalej szara strefa kwitnie jak nigdy a takich jak ja na Mazurach są tysiące haha
OOO! przemówi...
5 lata temu
Oooo!!! W NIK pracuje 7 dni (wraz z załatwianiem przyjęcia do pracy) a już się mądrzy. To o czymówi, TO ZASŁUGA PREZESA KWIATKOWSKIEGO !! a nie pislandii.
KRZYSZTOF W
5 lata temu
Dlaczego, nikt nie pociągnie do odpowiedzialności spółkę Orlen jako monopolisty na rynku paliw w Polsce? Ile osób zostało pozbawionych swoich stacji paliw ze względu na przestępcze działania Orlenu? Ale przecież to sponsor PiS więc nie tykalny
PiS = PO
5 lata temu
Dlaczego paliwo w zbiornikach na stacji z jednej dostawy potrafi podrozec nawet 3 razy? Sasiad oracuje na malej stacji, dostawa co 2 tygidnie i w ciagu tygodnia byly 3 podwyzki ale distawy drizszefo paliwa w tym czasie nie bylo. Czyli co? Przekręt ? Matołuszku do dziela !!!
Silny układ.....
5 lata temu
Polskie stacje paliw są od ZAWSZE żródłem działalności przestepczej , polegajacej na fałszowaniu składu chemicznego paliw. Od zawsze do ropy dolewało sie wody , a do benzyny rozpuszczalników. Dziwne , ze takich zabiegów nie robią od dziesiatkow lat np. w Niemczech , a w Polsce nikt nie potrafi tego problemu rozwiazać . Jest zbyt trudny , wystarczyłoby przetłumaczyć niemieckie ,, regulacje prawne " na język polski i problem zniknąłby na zawsze...