Notowania

Szara strefa w Polsce maleje. Najszybciej w branży paliwowej

Wielkość szarej strefy przez ostatnie 30 lat maleje. Dziś jest ona o połowę mniejsza niż na początku lat 90. Najlepiej idzie uszczelnianie w branży paliwowej. Najgorzej - w zarządzaniu odpadami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wielkość szarej strefy przez ostatnie 30 lat maleje. Dziś jest ona o połowę mniejsza niż na początku lat 90. (Fot: MILOSZ POLOCH/REPORTER)

Raport na temat szarej strefy wykonany został przez Global Compact Network Poland, a jego wyniki cytuje środowy "Puls Biznesu".

Czytamy w nim, że wartość szarej strefy zmalała od 1991 roku z 34 do 16 proc. PKB. Walka trwa, a jej skutki są widoczne. W regionie radzimy sobie lepiej niż Ukraina, Węgry, Słowacja czy Szwecja.

I to właśnie branża paliwowa jest najlepiej oceniana przez ekspertów GCNP. W niej bowiem oceniono zmiany aż na 90 proc.

"Branża okazała się przykładem skutecznego i konsekwentntego działania administracji państwowej" - czytamy w raporcie Global Compact.

Obejrzyj: Kodeks pracy 2019. PPK. Ekonomista krytykuje: ryzykowny program

Co wpływa na takie wyniki sektora? M.in. wprowadzenie pakietu paliwowego, energetycznego i przewozowego, a także systemy rozliczeniowe. Wśród nich przede wszystkim STIR (system teleinformatyczny izby rozliczeniowej) oraz Jednolity Plik Kontrolny.

NIeźle idzie też w handlu elektroniką. Tutaj prawo zmieniło się już w 80 proc. W przeszłości ta branża była jednym z liderów pod względem szarej strefy. Teraz się to zmienia.

Na drugim biegunie jest gospodarka odpadami, co widać choćby po liczbie pożarów wysypisk, obserowanych w ostatnich latach.

Szara strefa wysysa miliardy

"Po latach zaniedbań widać wzmożone zainteresowanie organów państwa w ograniczaniu szarej strefy w branży odpadowej. Kilka nowelizacji ograniczy działalność nieuczciwych firm, ale na ich efekty będziemy musieli jeszcze poczekać" - twierdzą eksperci.

Nienajlepiej wygląda również sytuacja w hazardzie. Tu poziom zmian w prawie zatrzymał się kilka lat temu, gdy wprowadzono tzw. rejestr stron zakazanych, gdzie znajdowali się m.in. nielegalni bukmacherzy.

Mateusz Morawiecki podał, że likwidacja luk podatkowych daje więcej niż UE. Sprawdziliśmy
O ile naprawdę zmalała luka w VAT

"Naszym zdaniem ważna jest też kwestia ucywilizowania pokera oraz obowiązków w zakresie audiowizyjnej kontroli gier" - czytamy w raporcie Global Compact Network Poland.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: szara strefa, elektronika, odpady, paliwa, energetyka, podatki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-07-2019

RatyńskiPrzykre ale szara strefa nie maleje a niedługo zacznie wzrastać. I to nie dzięki właścicielom małych zakładów czy firmom jednoosobowym a dzięki … Czytaj całość

03-07-2019

PropagandaBzdura. 2 mln Ukraińców a w Zus tylko 600 tyś. Maleje? Skoro maleje to czemu co 6 Polak żyje w ubóstwie a co 20 w ubóstwie egzystencjonalnym?

03-07-2019

JanA szara strefa w transporcie kiedy zniknie ?????

Rozwiń komentarze (8)