Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

Szczepionka na koronawirusa. Będzie tańsza, niż zakładano

17
Podziel się:

Nie kilkaset a kilkanaście dolarów jest warta szczepionka na koronawirusa, rozprowadzana w Stanach Zjednoczonych. W Polsce i Europie pacjenci otrzymają ją za darmo.

Szczepionka na koronawirusa. Będzie tańsza, niż zakładano
Szczepionka na koronawirusa niewiele droższa od tej na grypę. (PAP, PAP/Grzegorz Momot, Grzegorz Momot)
bEJkTYOJ

Komisja Europejska, która negocjowała umowy na zakup szczepionek również dla Polski, nie podaje ostatecznej kwoty.

W Unii Europejskiej pacjenci będą szczepieni za darmo.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie także rozpoczął się już program szczepień, większość kosztów pokrywają ubezpieczenia zdrowotne.

bEJkTYOL
Zobacz także: "Zaszczepię się". Semeniuk deklaruje i mówi, że to jej odpowiedzialna decyzja

Jak podaje "Rzeczpospolita", koszt dwukrotnego przyjęcia dawki to 45,33 USD. To niewiele drożej, niż szczepionka przeciwko sezonowej grypie, która kosztuje około 40 dolarów.

Jeszcze latem Pfizer i BioNTech podpisały z rządem USA kontrakty na dostawy 100 mln dawek wartych 1,95 mld USD.

bEJkTYOR

— Należy się pochwała producentom, że wycenili szczepionkę znacznie niżej niż rynek byłby w stanie zaakceptować. A przecież, nawet gdyby jej cena była wielokrotnie wyższa, to szczepienia i tak by się opłacały, bo koszt pandemii COVID-19 jest niebotyczny — uważa prof. Bruce Y. Lee z City University of New York, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Szczepienia w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia. Pierwszą osobą zaszczepioną na COVID-19 była pielęgniarka ze szpitala MSWiA w Warszawie.

Szczepienia są darmowe i dwudawkowe. Sam proces oparty będzie o wirtualne skierowanie (e-skierowanie), które ważne będzie przez 60 dni. Wygeneruje je specjalna platforma, która będzie robiła to według ustalonego schematu dotyczącego kolejności szczepień dla wyznaczonych grup, np. wiekowych czy zawodowych.

Pierwszymi dawkami w szpitalach węzłowych (tzw. etap zero) zaszczepione będą osoby, które są najbardziej narażone na zakażenie, czyli pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy domów i ośrodków pomocy społecznej, a także personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

bEJkTYOS

Następnie do szczepień przystąpią pensjonariusze domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60 lat w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJkTYPm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Hanys
10 miesięcy temu
Doświadczalna terapia genowa dla dobrowolnie przymuszonych..
statystyk
10 miesięcy temu
jak zwykle matematyka na poziomie zobmi ..;) 100mln dawek po 45.33$ to 2 266 500 000 dolarów ;) My jako podatnicy zapłacimy za ten cyrk z własnych podatków 61mln dawek x 45,33$ = 2 765 130 000 dolarów to po dzisiejszym kursie daje ponad 10 miliardów złotych plus koszt szczepień ok 6 miliardów tj ok 15% całego budżetu służby zdrowia. ale wiadomo dzisiaj ludzie chorują tylko na wirusa celebrytę ...;(
Jola
10 miesięcy temu
Ale ktoś tym zarobił...
bEJkTYPn
s88
10 miesięcy temu
Znamie besti bardzo blisko
rock
10 miesięcy temu
to nie jest szczepionka, to jest bron biologiczna do eksterminacji ludzkosci!!!!