Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|

Szczepionki na Covid-19 bez VAT. Resort finansów ma już projekt

8
Podziel się

Zgodnie z unijnymi ustaleniami państwo nie będzie zarabiać na szczepionkach i testach na Covid-19. Resort finansów szykuje przepisy, by były one objęte VAT-em w wysokości 0 proc. do końca 2022 roku.

Szczepionki na Covid-19 bez VAT. Resort finansów ma już projekt
Resort finansów nie chce zarabiać na szczepionkach i testach (Unsplash.com, CDC)
bDJyOhiZ

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia, dzięki której możliwe będzie zwolnienie z VAT szczepionek na Covid-19 i testów diagnostycznych na SARS-CoV-2 - wynika z projektu zamieszczonego na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Nie jest to jednak inicjatywa resortu finansów. Szczepionka na koronawirusa będzie zwolniona z podatku zgodnie z porozumieniem zawartym w ramach Rady UE. Ma to obniżyć koszty i sprawić by była ona bardziej dostępna.

Zobacz także: Szczepionka na koronawirusa. Dr Jacek Krajewski mówi, co z osobami, które nie będą szczepione w pierwszej kolejności (WIDEO)
bDJyOhjb

Obniżona do wysokości 0 proc. stawka podatku dotyczyć będzie dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia i importu.

"Wejście w życie niniejszego rozporządzenia umożliwi stosowanie stawki VAT 0 proc. przez podmioty dokonujące dostaw testów i szczepionek m.in. do placówek opieki medycznej wykonujących testy i podających szczepionki (producenci i dystrybutorzy testów i szczepionek)” - napisano w uzasadnieniu do projektu.

bDJyOhjh

Tymczasowe zwolnienie z VAT ma dotyczy zarówno szczepionek przeciwko koronawirusowi, jak i zestawów testowych - to efekt porozumienia w ramach Rady Unii Europejskiej, która przyjęła stosowne zmiany w dyrektywnie.

Ulga ta ma dotyczyć wyłącznie szczepionek przeciw Covid-19, które zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską lub państwa członkowskie. Również zestawy testowe na obecność koronawirusa muszą być zgodne z obowiązującym prawodawstwem UE.

Resort finansów dodaje, że możliwość zakupu przez podmioty testów wykrywających obecność wirusa SARS-CoV-2 i wywołanej nim choroby COVID-19 i ewentualnie szczepionek przeciwko COVID-19 nieobciążonych podatkiem VAT (ze stawką 0 proc.) wpłynie na koszty opieki medycznej w tym obszarze, przyczyniając się tym samym do zwiększenia jej dostępności dla obywateli.

bDJyOhji

Rozwiązanie to ma być stosowane do 31 grudnia 2022 roku, zgodnie z europejską dyrektywą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJyOhjC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
From usb
3 miesiące temu
Zaszczepić w pierwszej kolejności polityków wraz z rodzinami a później kler z kochankami
Budrys
3 miesiące temu
A można legalnie opodatkować nielegalne szczepionki?
Dzaba
3 miesiące temu
Czy Krzywousty zdaje sobie sprawę, że mało kto się zaszczepi i będzie robić za królika doświadczalnego? Kasę wyda z naszych podatków , a czyje konta ona zasili?
bDJyOhjD
Alibaba
3 miesiące temu
Chyba nie ma chetnych,byla wczesniej 61 zl,kto da wiecej
Ori
3 miesiące temu
W Czechach ta szczepionka będzie bezpłatna dla Wszystkich Obywateli !!!