Notowania

Szczyt bezrobocia już za nami. Ekonomiści wierzą, że padnie nowy rekord

Liczba bezrobotnych w Polsce spadnie wkrótce poniżej miliona - szacują ekonomiści. Prognozują, że po kilku gorszych miesiącach kolejne przyniosą poprawę statystyk, choć potencjał powoli będzie się wyczerpywał.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rok 2019 będzie jeszcze dobrym czasem dla pracowników. (Fot: MILOSZ POLOCH/REPORTER)

Bezrobocie w Polsce w lutym było na poziomie 6,1 proc. - wynika z najnowszych danych GUS. Bez pracy jest 1 mln 17 tys. osób, a więc o 6 tys. mniej niż w styczniu. Po kilku gorszych miesiącach, statystyki w końcu się poprawiły.

Bezrobocie ostatnio rosło i jest około 0,4 pkt proc. wyżej niż w rekordowym październiku 2018. Ekonomiści nie są zaskoczeni sezonowym wzrostem liczby osób bez pracy. Zima jest takim okresem, w którym zazwyczaj pogarszają się statystyki. Sugerują jednak, że w kolejnych miesiącach powinno być lepiej.

"Zgodnie z oczekiwaniami stopa bezrobocia w lutym ustabilizowała się na poziomie ze stycznia i najprawdopodobniej jest to najwyższy jej poziom w tym roku. Już w marcu, w związku z rozpoczęciem prac sezonowych, stopa bezrobocia zapewne się obniży, a w kolejnych miesiącach trend ten będzie kontynuowany" - komentują ekonomistki Banku Pocztowego.

Rząd chce wyższego zasiłku dla bezrobotnych. Nie dla każdego

Prognozują, że liczba bezrobotnych w marcu ponownie znajdzie się poniżej miliona. Należy jednak spodziewać się, że tempo spadku bezrobocia będzie wolniejsze niż w ubiegłym roku. Spowolnienie ma wynikać przede wszystkim z tego, że bezrobocie w Polsce jest już bliskie bezrobociu naturalnemu.

"Jeśli tempo wzrostu gospodarczego w Polsce nie spowolni istotnie w tym roku, na co wszystko wskazuje, stopa bezrobocia w grudniu powinna znaleźć się w okolicach 5,5 proc. i osiągnąć tym samym kolejny rekordowo niski poziom" - czytamy w komentarzu Banku Pocztowego. 

To prognoza nawet nieco bardziej optymistyczna niż resortu pracy. MRPiPS szacuje stopę bezrobocia na 5,6 proc.

Również ekonomiści BOŚ Banku zakładają, że na koniec roku w statystykach GUS ze statusem bezrobotnych będzie zaledwie 5,5 proc. Polaków. Zauważają, że gdyby wyłączyć efekt sezonowy z najnowszych danych, wyszłoby już teraz około 5,7 proc.

(boś bank)
(Fot: boś bank)

Zauważają, że utrzymuje się spadek (porównując rok do roku) liczby osób wyrejestrowanych z tytułu podjęcia pracy. Równoważy go efekt spadku liczby osób nowo zarejestrowanych jako bezrobotne, skutkując stabilizacją lub minimalnymi zmianami stopy bezrobocia.

"Luty jest zazwyczaj ostatnim miesiącem w roku wzrostu wskaźnika sezonowości. Z tego względu oczekujemy od marca rozpoczęcia trendu spadkowego stopy bezrobocia. W marcu ten spadek będzie jeszcze niewielki, prognozujemy spadek stopy bezrobocia w kierunku 6 proc., po czym od kwietnia spadnie poniżej tego poziomu" - oceniają ekonomiści BOŚ Banku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bezrobocie, praca, gus, komentarz, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-03-2019

heheBezrobocie spada, ale liczba pracujących Polaków nie rośnie. Socjal pozwala się byczyć.

25-03-2019

NormalnyWedług sekty kaczej +

26-03-2019

starFenomen polskiego rynku pracy: spada bezrobocie, nie wzrasta liczba pracujących Polaków. Za to młodzi chętnie opuszczają kraj, na ich miejsce … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)