Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Szczyt bezrobocia już za nami. Ekonomiści wierzą, że padnie nowy rekord

10
Podziel się:

Liczba bezrobotnych w Polsce spadnie wkrótce poniżej miliona - szacują ekonomiści. Prognozują, że po kilku gorszych miesiącach kolejne przyniosą poprawę statystyk, choć potencjał powoli będzie się wyczerpywał.

Rok 2019 będzie jeszcze dobrym czasem dla pracowników.
Rok 2019 będzie jeszcze dobrym czasem dla pracowników. (East News, MILOSZ POLOCH/REPORTER)

Bezrobocie w Polsce w lutym było na poziomie 6,1 proc. - wynika z najnowszych danych GUS. Bez pracy jest 1 mln 17 tys. osób, a więc o 6 tys. mniej niż w styczniu. Po kilku gorszych miesiącach, statystyki w końcu się poprawiły.

Bezrobocie ostatnio rosło i jest około 0,4 pkt proc. wyżej niż w rekordowym październiku 2018. Ekonomiści nie są zaskoczeni sezonowym wzrostem liczby osób bez pracy. Zima jest takim okresem, w którym zazwyczaj pogarszają się statystyki. Sugerują jednak, że w kolejnych miesiącach powinno być lepiej.

"Zgodnie z oczekiwaniami stopa bezrobocia w lutym ustabilizowała się na poziomie ze stycznia i najprawdopodobniej jest to najwyższy jej poziom w tym roku. Już w marcu, w związku z rozpoczęciem prac sezonowych, stopa bezrobocia zapewne się obniży, a w kolejnych miesiącach trend ten będzie kontynuowany" - komentują ekonomistki Banku Pocztowego.

Rząd chce wyższego zasiłku dla bezrobotnych. Nie dla każdego

Prognozują, że liczba bezrobotnych w marcu ponownie znajdzie się poniżej miliona. Należy jednak spodziewać się, że tempo spadku bezrobocia będzie wolniejsze niż w ubiegłym roku. Spowolnienie ma wynikać przede wszystkim z tego, że bezrobocie w Polsce jest już bliskie bezrobociu naturalnemu.

"Jeśli tempo wzrostu gospodarczego w Polsce nie spowolni istotnie w tym roku, na co wszystko wskazuje, stopa bezrobocia w grudniu powinna znaleźć się w okolicach 5,5 proc. i osiągnąć tym samym kolejny rekordowo niski poziom" - czytamy w komentarzu Banku Pocztowego. 

To prognoza nawet nieco bardziej optymistyczna niż resortu pracy. MRPiPS szacuje stopę bezrobocia na 5,6 proc.

Również ekonomiści BOŚ Banku zakładają, że na koniec roku w statystykach GUS ze statusem bezrobotnych będzie zaledwie 5,5 proc. Polaków. Zauważają, że gdyby wyłączyć efekt sezonowy z najnowszych danych, wyszłoby już teraz około 5,7 proc.

Zauważają, że utrzymuje się spadek (porównując rok do roku) liczby osób wyrejestrowanych z tytułu podjęcia pracy. Równoważy go efekt spadku liczby osób nowo zarejestrowanych jako bezrobotne, skutkując stabilizacją lub minimalnymi zmianami stopy bezrobocia.

"Luty jest zazwyczaj ostatnim miesiącem w roku wzrostu wskaźnika sezonowości. Z tego względu oczekujemy od marca rozpoczęcia trendu spadkowego stopy bezrobocia. W marcu ten spadek będzie jeszcze niewielki, prognozujemy spadek stopy bezrobocia w kierunku 6 proc., po czym od kwietnia spadnie poniżej tego poziomu" - oceniają ekonomiści BOŚ Banku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Nocka
3 lata temu
pracownik OCHRONY tyra za 1600zl.bezmala niewolnictwo i wyzysk !
scyzor
3 lata temu
w KIELCACH brak miejsc pracy , zabrali ją ukraińcy
Gosc
3 lata temu
Brawo PiS , wszyscy inteligentni głosują na PiS.
Gosc
3 lata temu
Brawo PiS , wszyscy inteligentni głosują na PiS.
hehe
3 lata temu
Bezrobocie spada, ale liczba pracujących Polaków nie rośnie. Socjal pozwala się byczyć.