Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Szefowa rosyjskiego banku centralnego: mamy zamiennik sieci SWIFT. PIE: nie jest gotowy

59
Podziel się:

Prezes rosyjskiego banku centralnego oświadczyła w poniedziałek, że Rosja ma zamiennik systemu SWIFT. Ale analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazują, że ten alternatywny system nie jest gotowy, by obsługiwać płatności międzynarodowe. Co nie znaczy, że Rosja go nie rozbuduje.

Szefowa rosyjskiego banku centralnego: mamy zamiennik sieci SWIFT. PIE: nie jest gotowy
Doradca prezydenta Rosji Maksim Oreszkin i prezes rosyjskiego banku centralnego Elwira Nabiullina na spotkaniu poświęconym kwestiom gospodarczym, zorganizowanym przez Władimira Putina na Kremlu, 28 lutego. (Getty Images, Alexei Nikolsky)

"Rosja ma system, który może wewnętrznie zastąpić międzynarodowy system płatności SWIFT" - stwierdziła w poniedziałek, cytowana przez Reutersa, prezes Centralnego Banku Rosji Elwira Nabiullina. Mówiła o "potrzebie wspierania klientów banków".

Nabiullina zapewniała, że "wszystkie banki w Rosji wypełnią swoje zobowiązania, a wszystkie środki na ich rachunkach są zabezpieczone". W poniedziałek na Kremlu odbyło się spotkanie z udziałem m.in. szefowej rosyjskiego banku centralnego i Władimira Putina, na którym rozmawiano o aktualnej sytuacji gospodarczej Rosji.

Rosyjski "SWIFT"? Nie tak szybko

Rosyjski alternatywny system rozliczeń SPFS - bo o nim mówiła prezes banku centralnego Rosji - obsługuje ok. 20 proc. płatności w Rosji, działa tylko w systemie krajowym i nie jest gotowy do obsługi płatności międzynarodowych - zwracają uwagę analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ich zdaniem brak dostępu SWIFT skłoni Moskwę do rozbudowy systemu SPFS i rosyjsko-chińskiego systemu płatności CIPS.

Przypomnijmy, że w niedzielę państwa zachodnie ogłosiły zaostrzone sankcje przeciw Rosji za inwazję na Ukrainę, w tym odcięcie niektórych rosyjskich banków od systemu SWIFT. A w poniedziałek amerykańskie ministerstwo skarbu wprowadziło sankcje zabraniające podmiotom z USA transakcji z rosyjskim bankiem centralnym i innymi państwowymi instytucjami finansowymi, co osłabia zdolności Rosji do obrony kursu rubla i ochrony gospodarki krajowej przed sankcjami.

Zobacz także: Gospodarcza "broń atomowa". "Rosja sobie poradzi, ale jakim kosztem?"

Czym jest SWIFT

System SWIFT to międzynarodowa sieć międzybankowa służąca do wymiany informacji o zagranicznych zleceniach przelewu. Jej centrum ulokowane jest w Brukseli i podlega unijnemu prawodawstwu. Za jej pośrednictwem wysyłany jest bankowy odpowiednik wiadomości e—mail. System oferuje możliwość wysłania wystandaryzowanej informacji dotyczącej transakcji między eksporterami i importerami. Celem jego istnienia jest skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie zlecenia oraz automatyzacja przelewów. Rola systemu SWIFT ma charakter czysto informacyjny – nie rozlicza transakcji pieniężnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(59)
Moleś
2 lata temu
Ciekawe czy rzeczywiście są tak przygotowani gospodarczo na walkę z całym cywilizowanym światem.
Terry
2 lata temu
Chiny mają zamiennik do płatności międzynarodowych . Rosyjskie wschodnie porty handlują cały czas z Chinami wszystkie towary które potrzebują Rosją z Europy będą przepływać przez pośrednictwo dalekowschodniego mocarstwa. . Rosją pozyskała tyle technologii od pazernej finansjery europejskiej że sankcje europejskie jej nie dotkna. To UE musi dzisiaj martwić jak zapłaci za gaz. UE od 2014 roku nie odrobiła lekcja a zachlysnela się rosyjska kasą. W 2008 roku pewien odważny prezydent przepowiedział przyszłość, uznano go w TV i przedstawiano za szaleńca, gdyby żył pewnie byłby w Kijowie. XXI wiek Europa i Świat pozwala od 8 lat na wojnę w Europie, zachłyśnięta kasą że wschodu.
Marcin
2 lata temu
Jasne widziałem ten zamiennik w muzeum kolei w st. Petersburgu. Taki wagon pocztowy. Buahaha....
Oko
2 lata temu
Ruskich zaoraja gospodarczo beda padac z glodu jak na Kubie !!
baja
2 lata temu
Jeśli jak napisano w artykule rola SWIFT ma charakter czysto informacyjny, nie rozlicza transakcji pieniężnych i skraca, SKRACA, czas wykonania zlecenia, to znaczy że te zlecenia bez SWIFT można dalej wykonywać tylko są one wydłużone w czasie. Czyli odłączenie od SWIFT de facto nie uniemożliwia wykonania płatności, tylko je wydłuża, czyli komplikuje działanie banków.
...
Następna strona