Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Szefowie nadal płacą pensje pod stołem. Pracownikom wystarczy nawet 100 zł zysku

116
Podziel się:

Co czwarty Polak chciałby dostawać wypłatę "pod stołem", gdyby dzięki temu wzrosła ona o 500 zł - wynika z najnowszego badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ale nawet korzyść w postaci 100 zł przekonałaby do tego 20 proc. ankietowanych.

Szefowie nadal płacą pensje pod stołem. Pracownikom wystarczy nawet 100 zł zysku
Większość Polaków wie, że wypłata pod stołem, to niższa emerytura. Ale dla wielu atrakcyjniejsza jest korzyść "na rękę" (Adobe Stock, TOMASZ MAJCHROWICZ)

Większość badanych chce otrzymywać pensję w pełnej wysokości na podstawie oficjalnej umowy. Ale od 20 do 27 proc. respondentów zgodziłoby się na płacenie "pod stołem", aby dzięki temu otrzymywać więcej. Jednemu na pięciu badanych wystarczyłaby korzyść już w wysokości 100 zł przy pensji rzędu 3 tys. zł. "Gdyby dodatkowa kwota wzrosła do 500 zł, wówczas odsetek chętnych na taki układ wyniósłby 27 proc." - czytamy.

W gronie tych, którzy nie godzą się na płacenie pod stołem, aż 72 proc. jako powód podaje zmniejszenie wysokości przyszłej emerytury i innych świadczeń.

Płacenie pod stołem. Skala problemu w Polsce

PIE zwraca uwagę, że odsetek pracowników otrzymujących część wypłaty pod stołem w latach 2006-2021 zmieniał się o kilka punktów procentowych w górę lub w dół. - Płacenie pod stołem w polskiej gospodarce jest trwałym zjawiskiem o relatywnie stałej skali na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat - ocenia Aneta Kiełczewska, wiceszefowa zespołu ekonomii behawioralnej w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Ekonomiści wiążą to ze skalą unikania opodatkowania VAT przez przedsiębiorców i wyliczają, że budżet państwa (a szczególnie ZUS) traci na tym 17 mld zł rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(116)
Rommek
4 miesiące temu
Jeżeli za 500 złotych ludzie chcą więcej pod stołem, to świadczy źle o tych ludziach. Źle, że za tak niską kwotę chcą dać się wyci..lać. Rozumiem - poza minimalną, oficjalną, dodatkowe 5 tysięcy netto co miesiąc ``pod stołem`` z czego połowę zainwestuje na przyszłosć... Ale za 500 złotych? Żenada i brak polotu
Wowo
5 miesięcy temu
Rysiek z Unruga to płatnik kopertowy.
byku
5 miesięcy temu
Dom Opieki Jagatowe Wzgórze płaci opiekunom pod stołem. A jak sie pani dyrektorce Ance zapomni, nic nie można zrobić, do tego straszy właścicielem, który nie wie co ona wyprawia.
realista
5 miesięcy temu
Jeżeli ZUS traci 17 miliardów, to znaczy że Obywatele zyskują 17 miliardów
Władek
5 miesięcy temu
Moją najlepszą decyzją w życiu było zainwestowanie w nieruchomości. Współpraca z firmą Polzen, zajmującą się zarządzaniem nieruchomościami, przyniosła efekty!
...
Następna strona