Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Szykują nowy podatek. Danina od plastiku ma być "zaszyta" w kolejnej tarczy. Przedsiębiorcy protestują

74
Podziel się:

Podatek od plastiku nie podoba się przedsiębiorcom. Jak ocenia Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, nie można nakładać na biznes kolejnych obciążeń w dobie zmagań z konsekwencjami gospodarczymi pandemii.

ZPP sprzeciwia się wprowadzaniu nowego podatku podczas kryzysu związanego z pandemią.
ZPP sprzeciwia się wprowadzaniu nowego podatku podczas kryzysu związanego z pandemią.

Pomysł na ekologiczny podatek od plastiku nie jest nowy. Co oczywiste zarządzanie odpadami jest coraz droższe, zatem producenci muszą uwzględnić to w swoich biznes planach.

Muszą wybierać inny rodzaj opakowań, bądź też godzić się na dodatkowe koszty. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) zauważa jednak, że pandemia nie jest dobrym momentem na to, by decydować się na takie rozwiązania.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia Łukasz Szumowski: do fryzjera bez obowiązkowej aplikacji

Jak czytamy w stanowisku związku, konsekwentnie sprzeciwia się on wprowadzaniu jakichkolwiek danin o charakterze sektorowym i wybiórczym.

"Uważamy, że system podatkowy powinna cechować powszechność - dużo łatwiej, skuteczniej i taniej jest egzekwować należności na jednolitych zasadach od dużego kręgu podmiotów, niż od wielu grup podmiotów, według różnych reguł.

Mając to na uwadze, krytycznie oceniamy wszelkiego rodzaju propozycje zmierzające do wprowadzenia podatku od wyrobów plastikowych, szczególnie jeśli miałoby się to stać w tak trudnym, kryzysowym czasie pandemii - czytamy w stanowisku ZPP.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców odnosi się w ten sposób do medialnych spekulacji na temat rządowej propozycji uzupełnienia przepisów kolejnej „tarczy antykryzysowej” o nowy podatek od wyrobów plastikowych.

Ma to dotyczyć produktów o zawartości plastiku pochodzącego z recyklingu mniejszej niż 30 proc. ZPP oczywiście rozumie, że zmiany są konieczne.

"Nie ulega wątpliwości, że Polska musi znaleźć swój model adaptacji Nowego Zielonego Ładu, który staje się jedną z ważniejszych polityk realizowanych przez Unię Europejską.

Osiąganie wyższych poziomów recyklingu i ograniczanie poziomów składowania odpadów jest koniecznością. Uważamy jednak, że polska droga do gospodarki o obiegu zamkniętym nie może opierać się na narzędziach fiskalnych" - przekonują przedsiębiorcy.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(74)
Polka
4 lata temu
Może po prostu trzeba wrócić do szkła i papieru ,od lat zastanawia mnie dlaczego niema zwrotnych butelek poza małymi wyjątkami
Alec
4 lata temu
A kto ten plastik przyjal.....cale fabryki likwidowane w niemczech sprzedawali do polski patam sie kto na to pozwolil...... Gdzie maszyny zwrotnych opakowan jak w Szwecji...dlaczego ich niema w Polsce poczytajcie sobie....zrobili z kraju smietnisko
Podatnik
4 lata temu
Im brakuje tyle kasy na te swoje obietnice ze zaraz beda wymyslac nowe podatki a to od zużytej gumy z opon a to za oddychanie bez maseczki bo w końcu oddychasz świeżym powietrzem i tak co tydzień będzie wprowadzany nowy podatek od głupoty rządzących odwiary aby rydzykowi dolary leciały. A tak naprawdę to wystarczy wprowadzić kaucje za opakowania szklane plastikowe aluminiowe które potem można oddać w automacie i odzyskać pieniądze.
Eko
4 lata temu
A może warto przyglądnąć się dobrym rozwiązaniem stosowanym u naszych zachodnich sąsiadów i wstawić sklepach automaty do butelek plastikowych szklanych oraz puszek. Przy zakupie napoju doliczana by była kaucja 50 gr a jak oddasz to dostaniesz, zwrot.
Antyplastik
4 lata temu
Jestem za tym podatkiem ale dla producentów , może wtedy zmienią opakowania produktów na bardziej eko. 90% produktów mamy zapakowane w opakowania plastikowe !!! Jestem również za otworzeniem skupu butelek szklanych, zawsze można by było odzyskać chociaż część pieniędzy. Słupy makulatury również powinny ruszyć!
...
Następna strona