Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Szymon Hołownia z orędziem na antenie TVP. Ujawnia plan

99
Podziel się:

Szymon Hołownia został marszałkiem Sejmu i jako druga osoba w państwie ma możliwość wygłaszać orędzia. Polityk postanowił skorzystać z tego przywileju i w czwartkowy wieczór pojawił się na antenie Telewizji Polskiej.

Szymon Hołownia z orędziem na antenie TVP. Ujawnia plan
Orędzie Szymona Hołowni. Marszałek Sejmu przemówił do odbiorców TVP (East News, Piotr Molecki)

Jako marszałek Sejmu Szymon Hołownia ma możliwość wygłaszania orędzia do narodu. Polityk z niego skorzystał i w czwartkowy wieczór zwrócił się do Polaków, a jego wystąpienie musiała wyemitować m.in. TVP.

Orędzie marszałka Sejmu Szymona Hołowni w TVP

- W tym tygodniu posłowie i posłanki zdecydowali się powierzyć mi zaszczytną rolę marszałka Sejmu. Dziękuję za okazane zaufanie w głosowaniu, które jest jednocześnie dowodem na stabilność nowej większości - mówił Szymon Hołownia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inauguracyjne orędzie marszałka Sejmu Szymona Hołowni

- Sejm ma przede wszystkim służyć tym Polakom, którzy na co dzień w nim nie bywają. Będzie bliżej zwykłych, codziennych spraw - zapewnił Marszałek. Jak zaznaczył, przez kilka dni urzędowania wprowadził już w Sejmie pierwsze zmiany.

Zniknęły bariery, które od siedmiu lat niepotrzebnie odgradzały parlament od Polaków. Otwieramy znów Sejm na media. Zdecydowaliśmy też o poszerzeniu prezydium Sejmu, tak by mogli w nim zasiąść przedstawiciele wszystkich Klubów Parlamentarnych od Lewicy po Konfederację. Tego wymaga szacunek do Państwa głosów. Bo demokracja to rządy większości, z poszanowaniem praw mniejszości - podkreślił.

Nowo wybrany marszałek podkreślił też, że mimo odpadnięcia kandydatury posłanki Prawa i Sprawiedliwości Elżbiety Witek, miejsce na polityka tej partii w prezydium Sejmu będzie czekać.

- Chcę zapewnić wyborców Prawa i Sprawiedliwości, że miejsce w prezydium Sejmu będzie czekało na przedstawiciela tej partii tyle, ile będzie trzeba - wskazał.

Polityk ujawnił też plan dotyczący rozmów prezydentem Andrzejem Dudą. - Jutro (w piątek - przyp. red.) pojadę do prezydenta Andrzeja Dudy, by zapewnić go o potrzebie szybkiego stworzenia rządu, który zaraz zajmie się rozwiązywaniem realnych spraw Polaków - usłyszeliśmy z ust marszałka.

Drodzy państwo, w najbliższych latach na pewno nie unikniemy sporu. On jest częścią życia każdego z nas, i istotą polityki. Mój cel jest prosty: chcę by jakość debaty i jakość prawa stanowionego przez Sejm radykalnie wzrosła. I żebyście Państwo za dwa lata patrzyli na polski Sejm jak na wzór kultury wzajemnych relacji, a nie jak na jej zaprzeczenie. Żebyście nie tracili nerwów na politykę, żeby ona zaczęła wreszcie dawać nam wszystkim nadzieję, że może być normalnie - podsumował.

Szymon Hołownia został marszałkiem Sejmu

Na początku tygodnia Szymon Hołownia został marszałkiem Sejmu. Zdecydowali tak posłowie nowej, X kadencji w trakcie inauguracyjnego posiedzenia. Zagłosowało na niego 265 parlamentarzystów. Potrzebował on poparcia minimum 230 osób, gdyż głosowało 459 posłów.

Na pokonanym polu zostawił dotychczasową marszałek Elżbietę Witek. Wybranka Prawa i Sprawiedliwości otrzymała 193 głosy. Polityczka zresztą w ogóle nie zasiądzie w prezydium Sejmu. Przyszła koalicja rządząca uznała bowiem, że nie poprze jej kandydatury na wicemarszałka.

Zmianę na fotelu marszałka od razu mogli odczuć dziennikarze i odwiedzający Sejm. Szymon Hołownia zapowiedział, że zmieni styl pełnienia tej funkcji i w czasie posiedzenia codziennie organizował konferencje prasowe, na których odpowiadał na pytania mediów. Sprzed budynku zniknęły też barierki od siedmiu lat odgradzające parlament od przechodniów.

W trakcie pierwszego posiedzenia przekonał się, że prowadzenie obrad to ciężki kawałek chleba. Był zmuszony do utemperowania Zbigniewa Ziobry, starł się również z Przemysławem Czarnkiem.

Rotacyjny Marszałek Sejmu

O tym, że kandydatura lidera Polski 2050 będzie forsowana przez przyszłą koalicję rządzącą na stanowisko drugiej osoby w państwie, wiemy od zeszłego piątku. To właśnie tego dnia trzy ugrupowania (Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica), posiadające razem 248 posłów, podpisały umowę koalicyjną. W dokumencie tym znalazł się zapis o rotacyjnym Marszałku Sejmu.

To dotychczas nieznana polskiemu parlamentaryzmowi "wymienność". Zgodnie z ustaleniami koalicjantów Szymon Hołownia będzie pełnić funkcję od 13 listopada 2023 r. do 13 listopada 2025 r. Potem na fotelu marszałkowskim zasiądzie Włodzimierz Czarzasty i będzie zarządzać obradami Sejmu do końca kadencji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(99)
Megi
5 miesięcy temu
A wyszukiwanie miejsc, z których głosowanie ma siłę kilku głosów i całe serwisy internetowe, które to ułatwiały? Czy to było uczciwe?
Kerko
5 miesięcy temu
Regulamin sejmu wymaga konkretnych zmian. Kara za nieusprwiedliwioną nieobecność na sali sejmowej wydaje się być sensownym rozwiązaniem. Zapewne spowodowało by to ukonkretyzownie wypowiedzi i dialogu między posłami. Słuchanie podobnych wypowiedzi wręcz dublujących się wzajemnie zajmuje czas i powoduje opuszczanie sali sejmowej. Poslowiey byli by sami zainteresowani optymalizacją czasową gdy ograniczona była by swoboda uczestnictwa. Oczywiście sprawa wymaga opracowania bo należało by też określić też możliwość wyjścia do ubikacji.
Refleksja
5 miesięcy temu
Jak okaże się iż NBP dofinansowywało niezgodnie z Konstytucją budżet Państwa. To powstaje pytanie czy Państwo będzie musiało zwrocić pieniadzey NBP a winni będą osądzeni ? ..
Polak
5 miesięcy temu
Poloczki dadzą wam takiego ognia że wam się odechce zyc w Polsce... Bida. BIDA. BIDA. NA SZPARAGI...
dex
5 miesięcy temu
Miejmy nadzieję, że Hołownia będzie lepszym marszałkiem niż ta posłuszna, podległa naczelnikowi państwa, Witek która zmieniała głosowania jak były one niewygodne dla PIS-u.
...
Następna strona