Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szymon Hołownia z silnym ekonomicznym wsparciem. Były minister finansów wkracza do akcji

76
Podziel się:

Polska 2050 szykuje się do prezentacji swojej oferty dla wyborców. Na sobotnim wydarzeniu poznamy założenia programu gospodarczego ruchu. Jak dowiaduje się money.pl, przedstawi je m.in. prof. Paweł Wojciechowski, główny ekonomista Pracodawców RP, który odpowiada za kształt programu ugrupowania Szymona Hołowni. Informację o rozpoczęciu współpracy potwierdza nam sam Wojciechowski.

Szymon Hołownia z silnym ekonomicznym wsparciem. Były minister finansów wkracza do akcji
Paweł Wojciechowski (na zdjęciu) będzie współpracować z ruchem Polska 2050 (Agencja FORUM, Piotr Guzik / Forum)

W rozpoczynającym się w sobotę kongresie ruch Szymona Hołowni Polska 2050 przedstawi założenia swojego programu gospodarczego. Program ma skupiać się na rynku pracy, a także działalności gospodarczej i swobodzie jej prowadzenia. Pod założeniami podpisał się uznany ekonomista.

Paweł Wojciechowski współpracownikiem Szymona Hołowni

Jak dowiaduje się money.pl, w pracach nad założeniami programu gospodarczego ruchu Polska 2050 brał udział prof. Paweł Wojciechowski. To m.in. były minister finansów, b. wiceminister spraw zagranicznych czy b. główny ekonomista ZUS. Obecnie natomiast jest wiceprezydentem i głównym ekonomistą organizacji Pracodawcy RP.

Informację potwierdziliśmy zarówno u polityka związanego z ruchem Polska 2050, jak i u samego zainteresowanego. Paweł Wojciechowski potwierdził również naszą informację, że zostanie głównym doradcą Szymona Hołowni do spraw ekonomii.

Zobacz także: PiS będzie dążył do wcześniejszych wyborów? 2023 r. może być niemożliwy do wygrania

Nasz rozmówca zapewnia jednak, że ani nie zapisze się do ruchu, ani do partii, gdy ta będzie już mogła rekrutować członków (obecnie dopinany jest proces jej rejestracji - przyp. red.). A jak tłumaczy związanie się z ruchem Szymona Hołowni?

- W ostatnich latach widać pogłębiający się rozdźwięk między ekonomią rozumu i realizowaną obecnie ekonomią politycznych życzeń. Wymykająca się spod kontroli inflacja, niska stopa inwestycji, chaos w podatkach oraz brak spójności między rządowymi dokumentami takimi jak budżet, KPO czy Polski Ład - mówi money.pl prof. Paweł Wojciechowski.

- Po okresie transformacji ustrojowej, szybkiej konwergencji regulacyjnej w ramach UE, znaleźliśmy się w okresie - jak ją określił prof. Wilkin - transformacji regresywnej. Polega ona na psuciu instytucji dotychczasowego ładu instytucjonalnego, począwszy od zamachu na praworządność, poprzez lekceważenia zasad dialogu społecznego, skończywszy na podważaniu fundamentów społecznej gospodarki rynkowej - dodaje.

- Uważam, że czas to zmienić. Np. poprzez większe zaangażowanie środowisk eksperckich po stronie polityków. Sam zostając doradcą Szymona Hołowni, stałem się jednocześnie częścią wspaniałego zespołu w ramach Instytutu Strategie 2050, z którym miałem okazję przygotowywać plan gospodarczy dla Polski. Ten plan z pewnością będzie poszerzany o kolejne obszary takie jak polityka makroekonomiczna, społeczna czy konkretne polityki sektorowe - wyjaśnia Paweł Wojciechowski.

W sobotę Polska 2050 przedstawi program gospodarczy

Na 4 grudnia ruch Polska 2050 zaplanował wydarzenie w ramach cyklu "Wiemy jak", na którym przedstawi swój program gospodarczy na nadchodzące lata. Skupi się on przede wszystkim na kilku obszarach: bezpieczeństwie prowadzenia działalności gospodarczej, praw pracowniczych, obecności państwa w gospodarce, uproszczeniu podatków czy transformacji energetycznej Polski - pisała jako pierwsza "Rzeczpospolita".

Natomiast money.pl dowiaduje się, że wystąpienie polityków na kongresie przewiduje również odniesienie się do kwestii nepotyzmu w spółkach zarządzanych przez Skarb Państwa.

To ma być ostatnie wystąpienie programowe ruchu Szymona Hołowni w tym roku. Na wcześniejszych wydarzeniach poznaliśmy m.in. propozycje z zakresu praworządności, ochrony zdrowia czy strategii dojścia do neutralności klimatycznej.

Kim jest Paweł Wojciechowski?

Paweł Wojciechowski obecnie jest również dyrektorem Whiteshield Partners. W latach 2014-2020 był głównym ekonomistą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z ZUS rozstał się po głośnym wywiadzie udzielonym money.pl, w którym stwierdził, że świadczenie "Rodzina 500+" powinno przysługiwać wyłącznie biedniejszym rodzinom.

Te słowa nie spodobały się minister rodziny Marlenie Maląg, która - jak sama stwierdziła - była nimi "zbulwersowana". Wszystko przez to, że padły one w apogeum trwającej kampanii prezydenckiej i to w momencie, gdy łeb w łeb szli Andrzej Duda (wspierany przez rząd) oraz Rafał Trzaskowski.

W latach 2010-2014 Paweł Wojciechowski był ambasadorem RP przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Przeszedł na to stanowisko po zdaniu teki wiceministra spraw zagranicznych (2009-2010). Za czasów pierwszych rządów Prawa i Sprawiedliwości przez krótki okres zasiadał w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza jako minister finansów. Miało to miejsce w 2006 roku.

Posiada stopień doktora nauk technicznych w zakresie informatyki w Instytucie Badań Systemowych PAN. Kształcił się w m.in. Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecnie Szkoła Główna Handlowa), John Carroll University czy Case Western Reserve University.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(76)
marek
rok temu
Realia sa takie na chwile obecna ze jak liberalowie i lewica sie nie zjednocza, to religijna prawica z wrednym klerem bedzie rzadzic przez dlugie lata. Tragedia.
AgentBolek
rok temu
Nawet podobny do Hołowni
logiczny
rok temu
W końcu będzie możliwość wybrania Zjednoczonej Prawicy lub Zjednoczonej Ubecji ! Wiem,wiem ale wybór jest a agentke Anne przebraną za Grodzka pewnie wysunie jako kandydatke praworzadnej z...do-komuny na pierwszą panią prezydent !😳
Polak
rok temu
A TYMCZASEM poważna afera - skandal finansowy, konflikt interesów, handel wpływami, brudna wspólnota sędziów TSUE, przedstawicieli KE i EPL Tuska. Ktoś zaskoczony? A tak ględzą o praworządności, że mało się nie udławią! DO DYMISJI!
Chucky
rok temu
Chyba będę płakał
...
Następna strona