Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|
aktualizacja

Tak Apple wywalczyło sukces w Chinach. Wyciekła treść umowy

7
Podziel się:

CEO Apple Tim Cook podpisał z Chinami umowę wartą szacunkowo ok. 275 mld dolarów, by przeciwdziałać potencjalnym zagrożeniom dla produktów firmy w tym kraju - donosi The Information. Serwis opisał wewnętrzne dokumenty Apple dotyczące umowy z Chinami oraz ujawnił, że Cook osobiście lobbował u chińskich urzędników.

Tak Apple wywalczyło sukces w Chinach. Wyciekła treść umowy
Szef Apple Tim Cook osobiście lobbował w Chinach na rzecz Apple i w efekcie podpisał umowę z chińską agencją rządową (PAP/EPA, JIM LO SCALZO)

CEO Apple Tim Cook osobiście jeździł do Chin, gdzie spotykał się z chińskimi oficjelami - donosi The Information. Tamtejsi urzędnicy mieli uważać, że amerykańska firma za mało daje od siebie chińskiej gospodarce. Cook, który osobiście lobbował na rzecz Apple, w efekcie podpisał umowę z chińską agencją rządową. Firma zobowiązała się do określonych inwestycji, a w zamian otrzymała pewne udogodnienia prawne.

Sukces Apple w Chinach dzięki tajnej umowie

The Information nie tylko ujawniło istnienie umowy, ale też zdradza pewne detale w niej zawarte. Według dokumentu, Apple miałoby inwestować w Chinach m.in. w budowę nowych sklepów detalicznych, centra badań i rozwoju, szkolenia pracowników czy projekty z dziedziny energetyki odnawialnej.

Zobacz także: Rynki finansowe rozgrzane. Kiedy koniec hossy?

Gigant zobowiązał się też do stosowania większej liczby komponentów z Chin w produkcji swoich urządzeń, podpisywania umów z chińskimi producentami oprogramowania i współpracy technologicznej z chińskimi uczelniami. Co więcej, Apple miałoby też na mocy umowy inwestować bezpośrednio w chińskie spółki technologiczne. Wartość umowy szacowana jest na ok. 275 mld dol., a okres jej trwania to pięć lat.

Wielka tajemnica

Serwis podkreśla, że prezes Apple Tim Cook podpisał umowę "w tajemnicy", w trakcie swoich wizyt w Chinach w 2016 r. Początkowo CEO jeździł tam, by negocjować w sprawie nagłych działań regulatorów, które uderzały w biznes Apple - wynika z wewnętrznych dokumentów firmy. Według The Information firma zawdzięcza sukces w Chinach właśnie negocjacjom i umowie podpisanej przez Cooka.

Chiński rynek jest drugim najważniejszym rynkiem na świecie dla Apple - iPhone niedawno stał się najlepiej sprzedającym się smartfonem w tym kraju, pierwszy raz od sześciu lat. Informacje o umowie Apple z Chinami pojawiły się w ciekawym momencie - firma ta zbliża się do rekordowej wyceny na giełdzie: 3 bilionów dolarów, która zostanie osiągnięta przy kursie 182,85 dol. Obecnie kapitalizacja Apple to 2,91 bln dol., przy kursie 177,6 dol. W piątek kurs spółki, w połowie sesji giełdowej, był na plusie o ok. 1,7 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
bolo
6 miesięcy temu
Światem rządzi pieniądz. A Chińczyk o tym wie i skrzętnie to wykorzystuje.
wald
6 miesięcy temu
Covid niewiele nauczył jeżeli chodzi o kontakty i biznesy z Chinami.
taa...
6 miesięcy temu
w końcu zaczną robić swoje Gruszki i podziękują Kukowi, jak ze wszystkim
Ten sam błąd…
6 miesięcy temu
Powtarzając błędy z przeszłości Chiny nas zdominują, i to na nasze własne życzenie. Budując tam fabryki podajemy im technologie na tacy, uzależniamy się od dostaw, wkładamy pieniądze, czas i wiedzę…
aw15
6 miesięcy temu
a my kupujemy kulawe samoloty w ubogiej wersji do których co rusz będziemy musiali wzywać z Ameryki serwis