Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Taki skutek inflacji mało kto przewidział. "Drożyzna sprzyja przestępczości"

54
Podziel się:

Eksperci nie mają wątpliwości: rosnąca liczba kradzieży w sklepach w Polsce może być skutkiem panującej drożyzny. W pierwszej połowie 2022 r. policja odnotowała aż o blisko 28 proc. takich przestępstw więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Według prognoz problem będzie narastał.

Taki skutek inflacji mało kto przewidział. "Drożyzna sprzyja przestępczości"
Rośnie liczba kradzieży w sklepach. Powodem drożyzna (Adobe Stock, Monika Gruszewicz)

W pierwszych sześciu miesiącach 2022 r. w całej Polsce odnotowano 17 219 kradzieży w sklepach, kwalifikowanych jako przestępstwa. To o 27,6 proc. więcej niż w tym samym okresie 2021 r., gdy było ich 13 491. Eksperci wskazują na poważny problem, który będzie się nasilał, a jego źródeł należy upatrywać w obecnej sytuacji ekonomicznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niebezpieczne SMS-y. Ekspert radzi, co robić, by nie stracić pieniędzy

Kradzieże inflacyjne. Eksperci alarmują

Drożyzna sprzyja przestępczości, także sklepowej (...) Jest dość powszechny pogląd, że biedny też ma prawo żyć, tym bardziej gdy pracuje i nie ma na życie, bo np. oszczędza na zimę, tj. na prąd i ogrzewanie - komentuje cytowany przez Portal Spożywczy dr Andrzej Maria Faliński, wiceprezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego.

- Inflacja i drożyzna czynią kradzież tak opłacalną, jak i rodzącą desperację, by posunąć się do niej - dodaje dr Faliński.

Według Komendy Głównej Policji od stycznia do końca czerwca 2022 stwierdzono 106 970 wykroczeń w związku z kradzieżą sklepową. W ubiegłym roku było ich 94 902. Jak podkreśla Marcin Lenkiewicz z Grupy BLIX, wyraźnie widać większy przyrost przestępstw niż wykroczeń. To prowadzi do niepokojącego wniosku: szybciej przybywa kradzieży na większe kwoty.

Prognozy dotyczące liczby kradzieży? Wiele zależy od inflacji

Jeśli jesteśmy na poziomie kilkunastu tysięcy kradzieży i ponad 100 tys. wykroczeń kradzieży w ciągu pół roku, to mamy do czynienia ze zjawiskiem masowym i groźnym. Straty w handlu spowodowane tym sięgają nawet 2 proc. obrotu - zaznacza dr Faliński.

Wśród produktów, które padają łupem złodziei, jest coraz więcej artykułów codziennego użytku, jak żywność, alkohol czy chemia. Jak wskazuje wiceprezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego, te towary drożeją najszybciej. Eksperci przewidują, że zjawisko będzie się nasilać w związku ze wzrostem inflacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(54)
Misia
2 miesiące temu
Polacy kradną, Ukraińcy biorą tylko to co im się należy. Złapani za rękę mówią - jestem z Ukrainy, jestem uchodźcą, należy mi się.
Oleee
2 miesiące temu
Kradną 500 plusy na kasach samoobsługowych , madki z bąbelkami.
Dps
2 miesiące temu
Jest szansa żeby zrobić takie statystyki w podziale na narodowość? Dobrze byłoby wyjaśnić że zwiększona ilość kradzieży nie bierze się od przybyszów
Dido
2 miesiące temu
Mr. Mateusz czy dalej jesteśmy lokomotywą Europy.Czy dalej wyciągamy ten ,,zafajdany,, zachód na dobre drogi.
Wedel
2 miesiące temu
A co Anżej tak umilkł,wypalił się. O bracie Ukraińcy zapomniał
...
Następna strona