Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Tarcza 6.0 opublikowana w Dzienniku Ustaw. Pomoc dla 40 branż

21
Podziel się:

270 tys. firm skorzysta z tarczy 6.0 – szacuje ministerstwo rozwoju. Tarcza przewiduje zwolnienia z ZUS, świadczenia postojowe po 2 tys. zł miesięcznie oraz tzw. małe dotacje w wysokości 5 tys. zł.

Tarcza 6.0 opublikowana w Dzienniku Ustaw. Pomoc dla 40 branż
Z tarczy 6.0 skorzysta m.in. branża gastronomiczna (Pixabay, Nenad Maric)

W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę ws. wsparcia dla przedsiębiorców działających w branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z COVID-19, tzw. tarczę 6.0.

Skorzystają z niej zatrudnieni w ok. 40 branżach. Kiedy mogą liczyć na pomoc? Regulacje dotyczące dofinansowania do wynagrodzenia pracowników oraz dotacji zaczną obowiązywać po upływie trzy dni od momentu publikacji treści w Dzienniku Ustaw - informuje PAP.

Z kolei przepisy dotyczące zwolnienia z płacenia składki ZUS oraz dodatkowego świadczenia postojowego wejdą w życie po upływie 14 dni od ich publikacji w Dzienniku Ustaw.

Zobacz także: "My też jesteśmy głodni". Hotelarz z Zakopanego tłumaczy, dlaczego protestuje 13 grudnia

Co przewiduje tarcza 6.0?

Narzędzia pomocowe, jakie zaproponowano w ustawie to zwolnienia z ZUS, świadczenia postojowe (ok. 2 tys. zł miesięcznie), tzw. małe dotacje w wysokości 5 tys. zł czy dofinansowanie miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w kwocie 2 tys. zł. Obejmują one zarówno osoby zatrudniane na podstawie umowy o pracę, jak i osoby zatrudniane na podstawie umowy zlecenia, od którego płacone są składki na ubezpieczenia społeczne.

Tarcza przewiduje również rekompensaty dla gmin w związku z utraconymi dochodami z tytułu opłaty targowej.

Pierwotnie tarcza 6.0 przewidywała udzielenie wsparcia finansowego ok. 30 branżom. Senat w swoich poprawkach rekomendował poszerzenie grona beneficjentów o kolejne kilkadziesiąt branż. Ostatecznie Sejm zgodził się na rozszerzenie pomocy dla kolejnych branż, m.in. firm działających w cateringu, transporcie, kulturze, handlu.

Nowe przepisy przewidują m.in. dofinansowanie w wysokości 2000 zł miesięcznie do wynagrodzenia jednego pracownika, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy. Dofinansowanie jest udzielane na podstawie umowy o świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy i przysługuje przez łączny okres 3 miesięcy kalendarzowych, przypadających od miesiąca złożenia wniosku.

Rozwiązania na 3 miesiące

"Rozwiązania tarczy branżowej dotyczą 3 miesięcy. Jeśli będzie to konieczne, w odpowiednim czasie rząd podejmie decyzje o przedłużeniu wsparcia dla przedsiębiorców. Możliwe będzie też poszerzenie pomocy o kolejne branże" - informował resort.

Resort szacuje, że z instrumentów przewidzianych w tarczy 6.0 skorzysta 270 tys. firm.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(21)
Wanda49
rok temu
We wniosku do GUS i do KRS mam wpisane trzy rodzaje działalności z PKD 55.10Z,56.10A .56.21Z Moim kodem dominującym w regionie jest 55.10Z , Czy mogę liczyć na jakąś dotację z tarczy nr 6.0
Nauczyciel
rok temu
Dlaczego kłamiecie ??? A nowopowstałe firmy które zamknęli 16 października i nie mogą liczyć na wsparcie to jaką niby dostali pomoc ??? Nie kłamie że dostali bo nic nie dostali !!!!!!
kris
rok temu
tylko że ta pomoc to czysta fikcja bo kto dostał te 5000 na wiosnę teraz już mu się nie należy pomimo tego że kazali mu zamknąć firmę z powodu obostrzeń
OBURZONY
rok temu
Obligatoryjnie powinny być zawieszone podatki dochodowe na ten rok, ZUS zmniejszony o połowę. Tyramy jak woły aby utrzymać firmy, a ciągle same kłody pod nogi. Jaka jest pomoc Państwa? Subwencje, które będzie trzeba oddawać, bo póki co jest to pożyczka, nikt nie otrzymał umorzenia! Obniżony ZUS na 3 miesiące przy pełnym zamknięciu gospodarki! Dopłaty z UP do wynagrodzeń, które są teraz rozliczane i w dużej mierze przedsiębiorcy otrzymują nakaz zwrotu części bądź całości! DRWINA A NIE POMOC PRZY TAK CIĘŻKIEJ SYTUACJI- DZIĘKUJEMY RZĄDOWI ZA TAKĄ POMOC. PŁACILIŚMY PODATKI PRZEZ MASĘ LAT A W MOMENCIE KRYZYSU DOSTAJEMY PO ŁAPACH. ŻAŁUJE ŻE NIE ZAMKNĄŁEM FIRMY PRZY WYBUCHU COVID! MYDLENIE OCZU JEST W TYM KRAJU PODSTAWĄ. POZDRAWIAM
Brt
rok temu
Wystawiam faktury raz na 2-3 miesiące bo rozliczam zrealizowane w czasie projekty. W listopadzie 2019 nie wystawiałem FV. Tarcza mi się nie należy. Podatki płacę od 23 lat, nigdy nie byłem na zwolnieniu i nie brałem NIC z ZUS. W tm roku zwolniono mnie z 3 miesięcy opłat na ZUS. CO TO JEST ZA TARCZA ?
...
Następna strona