Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa 3.0 kończy z listami z ZUS. Zakład nie będzie już zasypywał skrzynek Polaków

291
Podziel się:

Koniec z listami od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rząd Mateusza Morawieckiego poprawia tarczę antykryzysową i proponuje pełną elektronizację korespondencji z Zakładu. W skrzynce na listy nie znajdziemy już corocznej informacji.

List od ZUS do ubezpieczonych już nie trafi. Wszystko przez oszczędności budżetowe
List od ZUS do ubezpieczonych już nie trafi. Wszystko przez oszczędności budżetowe (KPRM)
bEDseBOt

To prawdziwy "list prawdy". W środku znajdą informację na temat zgromadzonych składek oraz - co najważniejsze - przewidywanej przyszłej emerytury. Tak wygląda list z ZUS, znać go powinien każdy ubezpieczony. Przychodzi do Polaków każdego roku. Najprawdopodobniej klasycznej i znanej od lat przesyłki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych już nie zobaczymy. Powód? Tarcza antykryzysowa.

Rząd Zjednoczonej Prawicy wysłał właśnie do Sejmu nowe propozycje rozwiązań dot. tarczy. Są tam również propozycje dotyczące potencjalnych oszczędności. Jedną z nich jest właśnie zaprzestanie wysyłania listów do Polaków. ZUS rok w rok wysyłał niemal 19 mln przesyłek (kończył wysyłkę do 31 sierpnia).

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS (bo tak nazywa się oficjalnie list) odwzorowuje w całości stan naszych finansów na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wszyscy ubezpieczeni, którzy ukończyli 35 lat, otrzymywali w liście również symulację hipotetycznej emerytury. Stąd właśnie była to jedna z ważniejszych akcji informacyjnych Zakładu.

bEDseBOv

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa. ZUS zasypany wnioskami

Propozycja rządu zakłada "całkowitą elektronizację" procesu przekazywania klientom informacji o stanie konta. Co ciekawe - wystarczy w ustawie dopisać... jedno zdanie. "Informacje o stanie konta Zakład udostępnia ubezpieczonym, tórzy w systemie teleinformatycznym Zakładu utworzyli profil informacyjny".

Zmiana jest zatem prosta: listu nie będzie, wszystkie informacje będzie można znaleźć na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

bEDseBOB

Jest tylko jedno odstępstwo od tej zasady. List przyjdzie, jeżeli ktoś będzie tego chciał. "Jeśli ubezpieczony będzie chciał otrzymać informację o stanie konta w inny sposób, na żądanie zainteresowanego, informacja ta udostępniona zostanie również w formie pisemnej" - czytamy w projekcie. Co ważne, zakładanie konta w PUE ZUS nie będzie obowiązkowe.

Tak wygląda list z ZUS:

Jak zaznacza rząd premiera Mateusza Morawieckiego - "nikomu nie ogranicza się prawa i dostępu do pozyskiwania informacji". W 2019 roku ZUS wysłał informacje do 21 mln ubezpieczonych, z czego 19 mln trafiło właśnie pocztą. Nieco ponad 2,5 mln ubezpieczonych miało profil na Platformie Usług Elektronicznych i tam przeczytało informację.

bEDseBOC

Powód zmiany jest prosty - to ograniczanie kosztów. ZUS na wysyłkę listów wydał 25 mln zł.
"Proponowane rozwiązanie (…) umożliwia zaoszczędzenie przez ZUS ponad 20 mln zł" – czytamy w projekcie.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem:

bEDseBOD
bEDseBOW
gospodarka
gospodarka polska
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(291)
Popi
rok temu
Aż tak bardzo boją się, że lemingi w końcu się połapią? A co z osobami, które nie mają dostępu do internetu?
permanentny
rok temu
Aby to przeszło.Tyle czasu czekam,żeby ZUS zaprzestał wysyłania listów z moimi danymi i kwotą emerytury.Wreszcie może się doczekam.Bo to są listy wrażliwe najpierw wie sąsiad ile mam emerytury a po tygodniu dopiero znajduję list z ZUS w swojej skrzynce.Jestem za aby ZUS zaprzestał wysyłania jakiejkolwiek korespondencji listem na mój adres .Tylko elektronicznie.
JAK
rok temu
Ta zmiana uderzy w pracowników, których pracodawca będzie okradał na zusie. Tak przynajmniej raz w roku mogli sprawdzić składki a teraz "bujaj się Fela"
bEDseBOX
Emerytka
rok temu
- ? - To jest kłamstwo , ze ZUS nie rozesłał decyzji emerytalnych do emerytów. ZUS zawsze wywiązywał się z tego zadania.
fransua
rok temu
- POszli PO linii Grodzkiego - koperty są śmiertelne tak stwierdził.
...
Następna strona