Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa a umowy śmieciowe. Dla kogo "postojowe"?

61
Podziel się

Tarcza antykryzysowa. Świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł brutto otrzymają ci, którzy do tej pory pracowali na śmieciówkach oraz samozatrudnieni. Ale nie wszyscy. Rząd pokazał ustawę, w której jednak wprowadza kilka wyjątków oraz limitów.

Tarcza antykryzysowa a umowy śmieciowe. Dla kogo "postojowe"?
Tarcza antykryzysowa a umowy śmieciowe. Dla kogo "postojowe"? (Forum)
bDYNFRfp

Tarcza kryzysowa zakłada wiele rozwiązań dla przedsiębiorców oraz osób pracujących na umowę o pracę. Te przedstawiliśmy w innym materiale na money.pl.

A jakie propozycje rządzący przygotowali dla osób pracujących na umowach cywilnoprawnych oraz samozatrudnionych? Sprawdziliśmy, co na to ustawa.

Zgodnie z zapowiedziami, takie osoby mogą liczyć na świadczenie w wysokości 80 proc. minimalnej pensji. To oznacza dokładnie 2080 zł brutto, na początek przez 3 miesiące.

bDYNFRfr
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tarcza antykryzysowa. Kryteria dla umów cywilnoprawnych

Zacznijmy od osób na śmieciówkach. Tu warunki dla osób, które przez koronawirusa zostały bez źródła dochodu, są dwa. Po pierwsze - umowa musi być podpisana przed 1 lutego 2020 roku.

Jeśli więc ktoś zaczął pracę na zleceniu od lutego, ale umowę podpisał na przykład 3. dnia miesiąca (1 lutego przypadał w sobotę), to o świadczeniu postojowym może zapomnieć. Podobnie jak ci, którzy podpisują umowy co miesiąc. A niektóre firmy właśnie w ten sposób działają.

bDYNFRfx

Drugi warunek? Ze wszystkich umów musi uzbierać przynajmniej kwotę 1300 zł brutto, czyli 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. Jeśli ktoś na zleceniu tylko okazjonalnie dorabia, to na świadczenie postojowe się nie załapie. Ale to nie znaczy, że pieniędzy nie dostanie.

Co to znaczy? Jeśli ktoś na przykład zarabiał w ten sposób 500 lub 800 złotych miesięcznie, to państwo te utracone dochody wyrówna. I dostanie dokładnie taką rekompensatę.

Tarcza antykryzysowa. Przedsiębiorcy? Tak, ale do 15 tys. zł

Samozatrudnieni również w większości otrzymają wspomniane 2080 zł brutto przez 3 miesiące. Muszą jednak spełnić kryteria.

bDYNFRfy

Ci, którzy nie zawiesili działalności, muszą wykazać, że w ostatnim miesiącu zarobili przynajmniej o 15 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Czyli że na przykład w marcu zanotowali spadek w porównaniu z lutym. Drugi warunek - ich zarobki nie były przed kryzysem wyższe niż 15 681 zł brutto (trzykrotność średniej pensji prognozowanej na 2020 rok).

Z kolei w przypadku tych, którzy swoją działalność zawiesili, wystarczy spełnić tylko ten drugi warunek (górny limit przychodu).

Wyjątkiem są samozatrudnieni, którzy są zwolnieni z VAT lub rozliczają się za pomocą karty podatkowej. Ta preferencyjna forma opodatkowania sprawia, że dla nich wysokość świadczenia wyniesie 1300 zł brutto (50, a nie 80 proc. pensji minimalnej).

bDYNFRfz

Tarcza antykryzysowa. Jak ubiegać się o świadczenie postojowe?

Żeby otrzymać świadczenie, trzeba złożyć specjalny wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Na przykład za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. To bowiem ZUS będzie odpowiadał za wypłatę pieniędzy. Te na konta samozatrudnionych oraz pracujących na śmieciówkach mają trafić "niezwłocznie".

Co znajdzie się we wniosku? Standardowe dane osobowe, numer rachunku bankowego oraz oświadczenie, że spełnia się jedną z powyższych przesłanek.

Nie będzie jednak tak, że ZUS uwierzy nam na słowo. W ustawie jest bowiem zapis, że Zakład może w celu weryfikacji skontaktować się w tej sprawie z Krajową Administracją Skarbową. Jeśli ktoś więc otrzyma świadczenie nienależnie, to będzie je musiał zwrócić z odsetkami.

bDYNFRfA

Jeśli ZUS odmówi przyznania świadczenia, musi to zakomunikować w formie decyzji. Przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bDYNFRfS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(61)
Brak wynagrod...
12 miesięcy temu
Pracuje na zleceniowce Mamy 20maj NIE DOSTALEM JESZCZE PIENIEDZY Z TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ ZA MARZEC. Chyba jest to tylko w tv by glosowac na partie dlatego tak chca szybko wybory bo kasy noe dadza
Koma
rok temu
Mam pytanie czy jezeli bylem na umowie zleceniu ktore wygasĺo z końcem marca ,zaklad nie przedluzył i nie mial obowiązku .czy mogę sie starać o świadczenie ,Pani na infolini zus powiedziała że mam sie zarejestrowac w urzedzie pracy z kolei w urzedzie pracy że mogę się zarejestrować lecz nie otrzymam żadnych świadczeń.
kapeco
rok temu
to szkodliwy artykuł. Ten, co napisał ten tekst niczego nie rozumie. Przedsiębiorca nie "zarabia". Napisał: "Ci, którzy nie zawiesili działalności, muszą wykazać, że w ostatnim miesiącu zarobili..." tyle, a tyle. Przedsiębiorca ma przychody i rozchody. Różnicą między przychodami i rozchodami jest dochód lub strata. Którą z tych kategorii miał na myśli specjalista? Nie sposób dojść z lektury tego bełkotu. I to nie pierwszy raz.
bDYNFRfT
wanda
rok temu
orientujecie sie,czy prowadzacy dzialalnosc gosp.od 20lat,bedacy na emeryturze od lat 4,w zwiazku z obecna sytuacja nie pracuje od 16marca,czy emeryci rowniez dostana wsparcie finansowe te 2080 lub 1300?
Mar
rok temu
Czy autor artykułu na pewno rozróżnia przychód od zarobku?
...
Następna strona