Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa. Polacy obawiają się obniżek pensji

11
Podziel się

Więcej z nas obawia się, że w skutek kryzysu wywołanego przez epidemię będzie miało obciętą pensją niż, że straci pracę - wynika z badania IMAS International na zlecenie KRD.

Obniżka pensji może dotknąć nawet co piątego pracownika.
Obniżka pensji może dotknąć nawet co piątego pracownika. (Shutterstock.com, Shutterstock/Firma V)
bEqnWOuZ

Tarcza antykryzysowa, czyli pakiet pomocowy dla gospodarki umożliwia pracodawcom obniżkę pensji. Firmy z problemami będą mogły ucinać pracownikom etaty i wypłacać niższe wynagrodzenia. Jak pisaliśmy w money.pl, problem może dotknąć co piątego z nas. W niektórych przypadkach trzeba się będzie liczyć z utratą nie 20 proc., ale nawet połowy pensji.

Takie scenariusza obawia się, aż 59 proc. - wynika z badania IMAS International omawianego przez Polską Agencję Prasową.

bEqnWOvb

Rząd zakłada, że obniżka pensji dotknie ok. 3 mln z 16 mln Polaków na rynku pracy. Nie da się jednak wykluczyć, że ucierpi znacznie więcej ludzi.

Zobacz także: Władza obniży sobie pensje? Dworczyk unika odpowiedzi

Obniżka pensji ma być jednak alternatywą dla masowych zwolnień. Co ciekawe, jak wynika z przytaczanego przez PAP badania, mniej osób obawia się stracić stanowisko niż mieć obcięte wynagrodzenie. Utraty pracy obawia się bowiem 38 proc. respondentów.

bEqnWOvh

"Przedsiębiorcy mają świadomość, że epidemia się skończy i wtedy będą potrzebować pracowników. Jeśli ich teraz zwolnią, za chwilę mogą zniknąć z rynku, gdy gospodarka ożyje" – zaznaczył w rozmowie z PAP prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqnWOvi
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEqnWOvC
KOMENTARZE
(11)
POLAK
rok temu
W NASZEJ KOCHANEJ POLSCE DAWNO TEMU CHCIANO WPROWADZIĆ USTAWĘ ,, KOMINOWĄ '' tam były dobre pomysły , warto by było do niej WRÓCIĆ !!!!!!!!!
PISOWSKA ANKI...
rok temu
czy chcesz żeby było lepiej , ale będzie gorzej ???
bo wam sie ni...
rok temu
WSZYSCY CI CO OPUSTOSZYLI BUDŻET LATAMI POBIERAJĄC 500 + , 13,14 15 POWINNI JAK NAJSZYBCIEJ ZWRACAĆ TO Z POWROTEM DO BUDŻETU ,A CI CO IM TU UŁATWILI PROKURATURA I TRYBUNAŁ ZA ZRUJNOWANIE POLSKIEJ GOSPODARKI
bEqnWOvD
Jae
rok temu
Nie pozwólcie sobie obniżać wynagrodzenia, po pierwsze jeżeli twoja firma ma teraz problem nie znaczy że za 3 miesiące będzie lepiej, po drugie jak jest tak źle to prezes powinien że swojej strony coś dac. Wiele z firm specjalnie zmienia umowy żeby odprawy daj niższe
Antystres
rok temu
W 2017 roku wg rocznika statystycznego w Polsce zmarło 26000 osób na choroby układu oddechowego w tym 16000 osób na zapalenie płuc. Dlaczego wtedy nie zamkneliscie wszystkich w domach? W 2017 roku dziennie w Polsce umierały 44 osoby na zapalenie płuc. W dwa dni umarło ich więcej niż za cały miesiąc od wybuchu epidemii i wtedy nie były zamykane szkoly, zakłady pracy, sklepy. O co chodzi tym razem? Dlaczego komuś zależy na zastraszeniu ludzi?