Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa. Prezes Whirlpool skrytykował rozwiązania rządu. "Nie zagwarantują bezpieczeństwa miejsc prac"

82
Podziel się

Gilles Morel, prezes Whirlpool EMEA napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym rozwiązania pomocowe dla dużych firm delikatnie nazwał "niewystarczającymi". Podkreślił, że rządy innych krajów idą znacznie dalej w swoich propozycjach.

Gilles Morel, prezes Whirlpool EMEA.
Gilles Morel, prezes Whirlpool EMEA. (Whirlpool, Whirlpool)
bErFDfAl

Warta około 212 mld zł tarcza antykryzysowa, to pakiet osłonowy, który ma ograniczyć skutki epidemii koronawirusa w Polsce. Zawiera rozwiązania, które mają pomóc zarówno pracownikom, jak i firmom przetrwać kryzys. Rządowe propozycje nie zadowalają jednak przedsiębiorców, czego wyraz dał między innymi prezes Whirlpool EMEA Gilles Morel.

Napisał list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym jasno dał do zrozumienia, że tzw. tarcza nie będzie osłoną dla dużych firm.

bErFDfAn

"Niestety, naszym zdaniem rozwiązania dedykowane największym firmom są niewystarczające i nie zagwarantują bezpieczeństwa miejsc pracy, które stworzyliśmy dla polskiej gospodarki" - pisze prezes Morel do premiera.

Jak podkreśla, opinia ta oparta została na analizie porównawczej programów pomocowych krajów, w których firma Whirlpool jest obecna. "Coraz więcej rządów idzie dalej w swoich propozycjach, nie tylko dbając o względną równowagę budżetu państwa, ale również aktywnie wspierając kluczowe branże, takie jak nasza, aby zagwarantować im przetrwanie i zatrudnienie pracowników w perspektywie długoterminowej" - pisze prezes.

W dalszej części listu zaznacza, że Polska jest jednym ze strategicznych krajów dla firmy Whirlpool Corporation w regionie EMEA (Europa,Bliski Wschód i Afryka). Zatrudnia u nas około 6 tys. osób oraz stale rozwija swoją infrastrukturę i powadzi inwestycje.

bErFDfAt

"W 2015 roku firma ogłosiła tak zwany Plan Przemysłowy dla Polski. Jego celem była racjonalizacja i specjalizacja wszystkich polskich stref przemysłowych (we Wrocławiu, Łodzi i Radomsku)oraz unowocześnienie platform produkcyjnych. Na ten cel do końca 2018 roku przeznaczono 293 mln euro. (...) Oprócz trzech centrów produkcyjnych posiada również biuro komercyjne w Warszawie, Centrum Usług Wspólnych dla Finansów EMEA w Łodzi (otwarte w 2017 roku), Centrum Usług Wspólnych dla Logistyki (otwarte w 2019 roku) oraz Centrum Badań i Rozwoju we Wrocławiu, w ramach którego działa również Globalne Centrum R&Ddla Lodówek" - wylicza Morel.

Jednocześnie podkreśla jednak, że mimo iż "w tym dramatycznym momencie priorytetem jest bezpieczeństwo wszystkich naszych pracowników oraz tworzonych przez nas miejsc pracy. Niestety, te miejsca pracy, są w tym momencie zagrożone w Polsce".

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa. "Wielu przedsiębiorcom nie pomoże. Przez polityków"
bErFDfAu

Gilles Morel przyznał, że z nadzieją obserwował w Polsce prace nad tzw. tarczą antykryzysową. Bardzo liczy, że zawarte w niej rozwiązania zostaną rozszerzone. "Liczymy na dalsze szybkie i zdecydowane działania, które odpowiednio złagodzą spowolnienie, które jest już faktem. Czas jest kluczowym czynnikiem w ochronie miejsc pracy tworzonych przez lata" - podkreślił.

Jak szacuje Whirlpool, rynek europejski - będący największym pod względem wartości na świecie - skurczy się w drugim kwartale tego roku o około 30-50 proc. Wszystkie branże stoją w obliczu poważnego kryzysu i nie inaczej jest w przypadku branży AGD. "Dlatego jesteśmy tak bardzo zainteresowani rozwiązaniami pomocowymi wdrażanymi w ekspresowym tempie przez poszczególne kraje" - wyjaśnia prezes firmy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bErFDfAv

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bErFDfAO
KOMENTARZE
(82)
Syty
rok temu
Podatków w Polsce nie płacą, niszczą polskie firmy, ale po pomoc łapę wyciągają
qwerty
rok temu
A ten prezes to taki polak tak? Pochwal się młocie ile ludziom płaciłeś jak miałeś dobrobyt? jak o swoich pracowników dbałeś? Pochwal się ile sam zarabiasz. A przede wszystkim pochwal się ZA CO zarabiasz te pieniądze, bo szefować firmie, która ma pełno kasy i portfel zleceń oraz tanią siłę roboczą to nawet małpa za banany potrafi. Wykarz się trochę gdy masz trudniejszą sytuację wymagającą myślenia i zarządzania a nie tylko lansowania się w garniaku i limuzynie. Ten kryzys zweryfikuje tych wszystkich naszych "prezesów" i "członków zarządu"
Frank
rok temu
A ja w tym tygodniu kupuje Opla Grandlanda czas ponoc dobry na kupno bo za pare miesiecy moze juz nie byc nowych aut! Z AGD moze tez byc problem
bErFDfAP
Piotr
rok temu
Ja pracowałem w ich fabryce we Wrocławiu. Oczywiście przez zachodnia firmę pośrednicząca w zatrudnieniu na śmieciówce przedłożonej z tygodnia na tydzień. Wówczas prezes nie martwił się o pracowników
A zobaczycie
rok temu
jak prywaciarze nabiorą kasy od państwa a później i tak ludzi pozwalniaja i powiedzą, że pomoc była niewystarczająca. Taki biznes na epidemii sobie zrobią.
...
Następna strona