Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa. Przedsiębiorcy mogą jeszcze podważyć odmowy ZUS

2
Podziel się:

Choć termin na odwołanie do sądu w sprawie zwolnienia ze składek minął, wciąż firmy mogą go przywrócić - donosi "Rzeczpospolita". Dotyczy to dziesiątek tysięcy przedsiębiorców, którzy mogliby wywalczyć prawo do ulgi.

Tarcza antykryzysowa. Przedsiębiorcy mogą jeszcze podważyć odmowy ZUS
Przedsiębiorcy, którym ZUS odmówił prawa do ulgi w ramach Tarczy Finansowej jeszcze mogą o nią zawalczyć (money.pl, Rafał Parczewski)

Sprawa nie jest jeszcze stracona. Przedsiębiorcy, którym ZUS odmówił prawa do ulgi w ramach Tarczy Finansowej jeszcze mogą o nią zawalczyć - donosi "Rzeczpospolita". Zyskać można nawet kilka czy kilkanaście tysięcy złotych.

O jakiej skali mówimy? Jak wynika z danych ZUS udostępnionych dziennikowi, od marca 2020 r. wpłynęło około 2,7 mln wniosków od przedsiębiorców o zwolnienie z obowiązku zapłaty składek.

Zobacz także: Zyskasz, czy stracisz na "Polskim Ładzie"? Policzyliśmy to

Negatywne odpowiedzi Zakładu dotyczyły około 92 tys. wniosków - wskazuje gazeta. Dodaje, że od tych decyzji przedsiębiorcy złożyli odwołania tylko w 5 tys. spraw. Nie mniej kolejni przedsiębiorcy wygrywają w sądach i uzyskują dostęp do ulgi.

Sądy po stronie przedsiębiorców

Gazeta przypomina, że warunkiem zwolnienia było złożenie w terminie deklaracji rozliczeniowych ZUS DRA. "Później, gdy rząd zaproponował wsparcie dla poszczególnych branż, wielu przedsiębiorców spotkało się z odmową, gdy PKD ich działalności wynikające z rejestrów nie figurowało na ustawowej liście" - pisze "Rz"

Dziennik zwraca uwagę, że sądy administracyjne uznały wymóg złożenia deklaracji ZUS DRA za nieistotny, skoro dotychczasowe przepisy ubezpieczeniowe zwalniają przedsiębiorców z obowiązku jej składania. Z kolei w sprawach wynikających z tarcz branżowych "sądy stanęły na stanowisku, że kod PKD wpisany do rejestru nie ma znaczenia do oceny, czy przedsiębiorca ma prawo do zwolnienia ze składek".

Liczy się bowiem faktycznie wykonywana przez niego przeważająca działalność gospodarcza - wskazuje gazeta.

Szansa dla 87 tys.

Według "Rz" wszystko wskazuje, że w przypadku 87 tys. decyzji odmownych przedsiębiorcy mogliby wywalczyć prawo do ulgi.

Jak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ciągle mogą je zaskarżyć do sądu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Despota
2 lata temu
Dobry artykuł, zawiera przydatne informacje, ale napiszę do Klisz i współpracowników co oni o tym myślą i czy warto wgl się "bić" po sądach. Z Prawa jedyne tylko co wiem to że są ustępy w kodeksie cywilnym, a paragrafy w kodeksie karnym
Okidoki
2 lata temu
Witajcie, otrzymałem odmowe z PUP po złożeniu wniosku o dof. 5000 zl na pracownika. Powodem oczywiscie bylo wiodące PKD sprzed 10 lat, mimo iz zlozylem wniosek na faktycznie wiodace PKD. Zatem czy mozliwosc odwolania administracyjnego rowniez w PUP obowiazuje?