Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Polski Ład. Szansa na niższy podatek. Trzeba się śpieszyć

6
Podziel się:

Jest sposób na obniżenie podatku nim Polski Ład zacznie obowiązywać - donosi "Rzeczpospolita". Przedsiębiorcy, którzy zapłacą jeszcze w grudniu składkę zdrowotną, zamiast czekać z nią do stycznia, będą mogli odliczyć ją od podatku na dotychczasowych zasadach.

Polski Ład. Szansa na niższy podatek. Trzeba się śpieszyć
Polski Ład zmienia zasady rozliczania składki zdrowotnej (PiS, KRYSTIAN MAJ +48669574000)

Polski Ład zamyka możliwość odliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne od podatku. Jednak przepisy wchodzą w życie od stycznia 2022 r. Pozostaje więc furtka, by jeszcze na koniec roku oszczędzić na podatku.

Aby to zrobić, wystarczy zapłacić składkę zdrowotną za grudzień jeszcze w grudniu, zamiast czekać z nią do stycznia - radzi "Rzeczpospolita". Tym samym zyskuje się możliwość rozliczania jeszcze na starych zasadach, a w więc z możliwością odliczania tego kosztu od podatku.

Zobacz także: Zyskasz, czy stracisz na "Polskim Ładzie"? Policzyliśmy to

Czas do stycznia

Decydujący jest bowiem termin zapłaty. Czas na rozliczenie składki grudniowej dla przedsiębiorców płacących za siebie obowiązuje do 10 stycznia, jeśli zatrudniają pracowników, to wówczas mają czas do 15 stycznia.

Jak przypomina dziennik, według obecnych zasad przedsiębiorca ma prawo odliczyć od podatku dochodowego składki na własne ubezpieczenie zdrowotne, ale nie więcej niż 7,75 proc. podstawy wymiaru. W 2021 r. jest to 381,81 zł, ale odliczeniu podlega jedynie 328,78 zł - zaznacza "Rz".

Nie dotyczy to składek za pracowników, ponieważ są one finansowane przez pracowników, a przedsiębiorca pełni wówczas funkcję płatnika - wskazuje dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Tadek
3 lata temu
Oj tam wszyscy się boją tego polskiego ładu co będzie to będzie zawsze można zamknąć firmę w jednym miejscu a otworzyć w drugim miejscu nie zawsze pod domem musi być praca w innym mieście też mozna
Tadek
3 lata temu
Oj tam wszyscy się boją tego polskiego ładu co będzie to będzie zawsze można zamknąć firmę w jednym miejscu a otworzyć w drugim miejscu nie zawsze pod domem musi być praca w innym mieście też mozna
Czyż nie tak?
3 lata temu
Tylko jest jeden szkopuł. Przedsiębiorcy rozliczają składki na druku PIT-36 lub pochodnych. Ten druk ma 12 miesięcy na odliczenie składek od 12/2020 do 11/2021. Tak też wygląda wersja elektroniczna druku, którego wzór określa rozporządzenia MF. Kto może zmienić wzór druku aby ując tam także zapłatę składki za 12/2021? Sama zapłata bez zmiany deklaracji może być potraktowana jako nadpłata.
Heniek
3 lata temu
Czym więcej czytam na temat Polskiego Ładu, to zastanawiam się jaki jest cel tych zmian. Ci co zarabiają na etacie od 57000-11100 brutto będą mogli skorzystać z ulgi, a emeryci, który długo pracował, płacił składki, został okradziony wpłacając do OFE, to teraz mając emerytury od kwoty 4900 zostanie jeszcze raz okradziony, przez tych którzy opracowali i wdrażają ten rzekomy ład nazwany polskim. Kolejny raz mamy do czynienia ze złodziejami, propagandzistami i kłamcami. A jak zobaczymy jaka jest inflacja, podwyżki to np.podwyższenie emerytur w kwocie 1000 zł. o 35zł. wcale nie oznacza przy opisanej sytuacji podwyżek.
Baśka
3 lata temu
Grubo oszczędzam to może uratować płynność JDG chyba ze mogę zapłacić w grudniu składki za dwa lata do przodu ?