Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa. Urząd pracy nie przyjmuje wniosków o dofinansowanie, bo... jest ich zbyt wiele

394
Podziel się:

Powiatowy Urząd Pracy (PUP) w Białymstoku nie rozpatruje wniosków o wsparcie przedsiębiorców w opałach w związku z pandemią, bo został nimi zasypany. Urzędnicy przekonują, że jak się "przegrupują", to po majówce znów będą je opracowywać. Pożyczki mają być potem udzielane... szybciej.

Pośredniak w Białymstoku wniosków o dofinansowanie w kwocie 5 tys. nie przyjmuje, bo został nimi "zasypany".
Pośredniak w Białymstoku wniosków o dofinansowanie w kwocie 5 tys. nie przyjmuje, bo został nimi "zasypany". (UP Białystok)
bEEIZtNN

Szykujący się do złożenia takiego wniosku informacje o swoistej przerwie znaleźli na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku.

"UWAGA!!! Wszystkie wnioski, które po 29 kwietnia 2020 r. wpłyną do Urzędu oraz zostaną złożone za pośrednictwem portalu PRACA.GOV.PL, nie będą pobierane, tym samym nie zostaną przyjęte do realizacji" - napisali urzędnicy.

Zobacz także: Koronawirus. Ukraińcy wrócą? "Polska nadal będzie atrakcyjna"

bEEIZtNP

Przerwa przyśpieszająca?

Jak to możliwe? Czy urząd działa w zgodzie z prawem? Co mają zrobić ludzie, którzy w wyniku pandemii stracili źródła dochodów? Czy oni też w czekaniu na pomoc mogą sobie zrobić przerwę?

- Decyzja o chwilowym wstrzymaniu naboru wniosków wynikła z faktu, iż pomoc oferowana pracodawcom i przedsiębiorcom cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Aby usprawnić i przyśpieszyć proces przygotowania wniosku do realizacji, musieliśmy przeorganizować pracę urzędu - wyjaśnia rzeczniczka PUP w Białymstoku Jolanta Tulkis.

bEEIZtNV

Jak zapewnia, mimo pandemii koronawirusa urząd działa normalnie, jego dotychczasowe zadania nie zmieniły się, a modyfikacji uległ tylko sposób ich realizacji.

- Aby zapewnić realizację instrumentów zawartych w tarczy antykryzysowej konieczna była reorganizacja i przekazanie zadań związanych z obsługą wniosków pracodawców urzędnikom, którzy dotychczas wykonywali inne zadania - mówi Tulkis.

Czekać

Wynika z tego, że czekający na wsparcie muszą na chwilę włączyć opcję hibernacji, by dać urzędnikom czas na przegrupowanie.

bEEIZtNW

A jaka liczba wniosków jest w stanie zasypać pośredniak w dużym powiecie? Do 30.04.2020 r. wpłynęło, jak się dowiedzieliśmy, około 15 tys. wniosków na pomoc wynikającą z przepisów tarczy antykryzysowej.

W tym około 14 tys. na pożyczki dla mikroprzedsiębiorców na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (do 5 tys. zł).

bEEIZtNX

- Do wczoraj przy obsłudze wniosków pracowały 74 osoby z PUP-u w Białymstoku i 9 osób oddelegowanych przez Starostę Białostockiego. Kontynuację naboru wniosków o niskooprocentowaną pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców ogłaszamy z dniem 4 maja 2020 r. - mówi Jolanta Tulkis.

Zatem do tego czasu przedsiębiorcy muszą pozostać w oczekiwaniu na możliwość starania się o to rządowe wsparcie. Majówka, jak się okazuje, niejedno ma oblicze.

Winnych nie ma

Pytaliśmy w resorcie przedsiębiorczości o zasadność wstrzymania przyjmowania wniosków, ale w odpowiedzi otrzymaliśmy tylko sugestię, by pytać ZUS i Ministerstwo Pracy.

ZUS odpowiedział, że nie odpowiada za mikropożyczki. Resort pracy z kolei, do czasu opublikowania tego artykułu, nie odpowiedział w ogóle. Winnych tej sytuacji zatem nie ma.

bEEIZtNY

Pożyczka na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej przyznawana jest mikroprzedsiębiorcom. Otrzymać można wsparcie w wysokości do 5 tys. zł. Wypłacana jest jednorazowo, po podpisaniu umowy. Okres spłaty nie może przekroczyć 12 miesięcy, ale rozpoczęcie spłaty pożyczki następuje po trzech miesiącach karencji. Co więcej, spłata pożyczki może być całkowicie umorzona.

O pieniądze może się starać mikroprzedsiębiorca (do 9 pracowników lub niezatrudniający pracowników) prowadzący działalność gospodarczą przed 1 marca 2020 r.

Wnioski można składać w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Po ogłoszeniu naboru wnioski można też złożyć za pomocą formularza elektronicznego na portalu praca.gov.pl, ale i tak rozpatruje go PUP.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEEIZtOq
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(394)
Krystyna
rok temu
Nie radzisz sobie na stanowisku? to się zwolnij.. a jak nie to ku$%$#wa do roboty i o 20% pensję obniżyć. Kto urzędasów utrzymuje??? Brać się na nasze wnioski i to w podskokach!
czytelnik
rok temu
Stop Hejt? Wszystko co czytam to hejt, tylko w mniej lub bardziej kulturalnej formie. Polacy są tak zawistni że aż wstyd czytać...
Gość
rok temu
""""LemonA rydzol też złożył wniosek, czy skarpetę wywiesi na płocie?"""" ================= Nie musi o nic prosić. Wystarczy jeden telefonik do prezia.
bEEIZtOr
prezes Jarosł...
rok temu
na wschodzie, na kogo oni tam zawsze głosują?
no gdzie,
rok temu
no gdzie, no gdzie sa te pieniądze? Panie MORAWIECKI?
...
Następna strona