Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza finansowa PFR dla dużych firm ma zielone światło od Komisji Europejskiej

1
Podziel się

Tarcza finansowa dla dużych przedsiębiorstw ma pozwolenie na start od Komisji Europejskiej. Program Polskiego Funduszu Rozwoju dla największych firm jest wart 2,2 mld euro (ok. 10 mld złotych).

Pieniądze z tarczy finansowej popłyną do dużych firm - KE wydała na to zgodę (zdj. ilustracyjne).
Pieniądze z tarczy finansowej popłyną do dużych firm - KE wydała na to zgodę (zdj. ilustracyjne). (Getty Images)
bEpyjZGZ

Program wsparcia największych przedsiębiorstw Komisja Europejska zatwierdziła na podstawie tymczasowych ram prawnych przyjętych w marcu 2020 roku - podaje Polska Agencja Prasowa. Na zatwierdzenie tej części tzw. tarczy finansowej Polska czekała już od sześciu tygodni.

- Program subsydiowanych przez Polskę pożyczek w wysokości 2,2 miliarda euro umożliwi Polsce dalsze wspieranie firm dotkniętych wybuchem pandemii koronawirusa. Środek ten pomoże przedsiębiorstwom zaspokoić ich bezpośrednie potrzeby w zakresie płynności i kontynuować działalność, rozpocząć inwestycje i utrzymać zatrudnienie w trakcie i po wybuchu epidemii - powiedziała wiceszefowa KE Margrethe Vestager. Jej wypowiedź cytuje PAP.

bEpyjZHb
Zobacz także: Zobacz też: Wybory 2020. "PiS dążył do manipulacji. Teraz dużo łatwiej będzie o przegraną Dudy"

- W ubiegłym tygodniu przesyłaliśmy ostatnie wyjaśnienia do Komisji Europejskiej. Zobowiązanie, jakie usłyszałam, to był początek tego tygodnia. Czekamy, ja mam nadzieję, że w tych najbliższych godzinach, dniach, to zatwierdzenie będzie - tłumaczyła minister rozwoju w radiu Tok FM.

Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju zakłada ok. 100 mld zł subwencji (w tym 60 mld zł środków bezzwrotnych) wsparcia dla ponad 670 tys. przedsiębiorstw. Program składa się z 3 podstawowych komponentów: do mikrofirm trafi 25 mld zł, do małych i średnich firm 50 mld zł, a do dużych przedsiębiorstw 25 mld zł.

bEpyjZHh

Dla dużych firm, których zatrudnienie wynosi co najmniej 250 pracowników (całkowite zatrudnienie w grupie kapitałowej), a obrót przekracza 50 mln euro lub suma bilansowa przekracza 43 mln euro w ujęciu skonsolidowanym, w ramach tarczy finansowej PFR przewidziane jest finansowanie płynnościowe, pożyczki preferencyjne lub instrumenty kapitałowe na indywidualnie ustalanych z PFR warunkach.

Dotychczas pieniądze płynęły tylko do małych i średnich przedsiębiorstw. Zgodę na taką formę pomocy publicznej Komisja Europejska wydała pod koniec kwietnia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEpyjZHi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpyjZHC
KOMENTARZE
(1)
Kacper
rok temu
ooo ciekawe. Pomoc dla małych i średnich firm naprawdę jest dośc spora. na stronie PFR można się z dokładnymi wytycznymi zapoznać