Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Tarcza wydłużona. ZUS przypomina o zwolnieniu ze składek i postojowym

7
Podziel się:

Umorzenie składek za styczeń albo za grudzień i styczeń, a także wypłata postojowego - o takie formy pomocy można ubiegać się znów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Rząd przedłużył działanie tarczy, a przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski od 1 lutego.

Tarcza wydłużona. ZUS przypomina o zwolnieniu ze składek i postojowym
Tarcza 6.0 wydłużona. Można ubiegać się o postojowe i zwolnienie z ZUS-u. (money.pl, Rafał Parczewski)

O nowych rozwiązaniach dla przedsiębiorców informuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. W komunikacie przesłanym PAP zwraca uwagę, że prawo do pomocy otrzymali przedsiębiorcy z niemal 50 różnych branż. Dodaje, że zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej.

Na jakie formy pomocy mogą liczyć przedsiębiorcy? Przede wszystkim na umorzenie składek za styczeń albo za grudzień i styczeń. Oprócz tego ZUS wypłaci również ponownie postojowe. Świadczenie te będzie wypłacone maksymalnie dwukrotnie.

I tak o wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorcy m.in. z branż: fitness, gastronomicznej, turystycznej, organizatorzy targów, wystaw i kongresów, prowadzący różne formy edukacji, obiekty noclegowe, uzdrowiska, pralnie, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki, fizjoterapeuci i paramedycy.

Zobacz także: Skarbówka wytypowała warsztaty samochodowe, które nie mają kas. Kończy się ogólnopolska kontrola

- Ze zwolnienia ze składek za grudzień i styczeń skorzystają również taksówkarze (kod PKD 49.32.Z) i prowadzący usługi wspomagające transport (PKD 52.23.Z) - zwraca uwagę Uścińska.

Nieco inny zakres wparcia dotyczy przedsiębiorców, których przeważająca działalność to sprzedaż detaliczna w sklepach i na targowiskach (kody PKD: 47.71.Z, 47.72.Z, 47.81.Z, 47.82.Z, 47.89.Z). Przysługuje im zwolnienie ze składek za styczeń i jednokrotna wypłata ponownego świadczenia postojowego.

- Część firm, w oczekiwaniu na pomoc, opłaciła składki za grudzień. Po ich umorzeniu będą mogły wystąpić do ZUS o zwrot nadpłaconej kwoty albo pozostawić w ZUS do rozliczenia należności za dalsze miesiące - wskazuje szefowa Zakładu.

Umorzenie składek i postojowe obejmuje płatników, którzy 30 listopada 2020 roku prowadzili przeważającą działalność oznaczoną kodami PDK wymienionymi w rozporządzeniu. Zgodnie z przepisami decyduje więc wpis w rejestrze REGON na ten dzień.

Wsparcie otrzymają przedsiębiorcy, których przychód z tej działalności spadł o co najmniej 40 proc. "Należy porównać sytuację w jednym z dwóch miesięcy przed złożeniem wniosku do ZUS z poprzednim miesiącem lub analogicznym miesiącem poprzedniego roku" - tłumaczy ZUS w komunikacie.

"Np. jeśli klient składa wniosek w lutym 2021 roku. Zatem jako jeden z dwóch miesięcy poprzedzających może wskazać styczeń 2021 roku lub grudzień 2020 roku. Jeśli wskaże styczeń 2021 roku, to może porównać spadek przychodu o 40 proc. do grudnia 2020 roku lub stycznia 2020 roku. Jeśli wskaże grudzień 2020 roku, to może porównać spadek przychodu o 40 proc. do listopada 2020 roku lub grudnia 2019 roku" - wyjaśnia ZUS.

Zakład zaznacza, że składając wniosek o postojowe, przedsiębiorca nie może mieć innego tytułu do ubezpieczeń społecznych, chyba że podlega ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Musiał także otrzymać wcześniej choć jedno świadczenie postojowe na podstawie wniosku RSP-D albo RSP-DB.

O wsparcie będzie można wystąpić od 1 lutego przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Płatnicy będą mieć czas na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek za grudzień i styczeń do 31 marca. Jeśli przedsiębiorca ma obowiązek co miesiąc składać deklaracje rozliczeniowe, to najpóźniej do końca lutego musi także przesłać do ZUS deklaracje za grudzień i styczeń.

O świadczenie postojowe można wystąpić nawet do trzech miesięcy po ustaniu stanu epidemii. Jednak - jak przypomina ZUS - data złożenia wniosku ma wpływ na to, które miesiące należy wziąć pod uwagę przy ocenie spadku przychodu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
śmiać_się_czy...
3 lata temu
Założyłam działalność gastronomiczną w czerwcu 2020, nie mogę więc porównać przychodów z grudnia 2020 i stycznia 2021 do analogicznych miesięcy sprzed roku. Pozostaje mi porównać styczeń 2021 z grudniem 2020, a grudzień z listopadem. Jest to niedorzeczne ustalenie, zważywszy, że restauracjom zabroniono działalności stacjonarnej w ostatnim tygodniu października. Mam porównywać jeden miesiąc, gdy mam stratę z innym miesiącem, w którym mam stratę i jeśli nie mam spadku przychodów o 40% to mi się zwolnienie z ZUSu nie należy? Co za absurd. Porównywać grudzień czy styczeń to ja mogę z październikiem, który choć częściowo był jeszcze w miarę normalny, wtedy wykażę spadek o ponad 80%. Ta cała pomoc najwyraźniej jest tak skonstruowana, żeby przypadkiem nie pomóc zbyt wielu przedsiębiorcom. Nawet gdybym chciała, to nie potrafię wierzyć w dobre intencje rządu, który proponuje coś tak niewiarygodnie niedorzecznego.
elizowa
3 lata temu
Ja korzystam ze wszystkiego na co wymogi pozwoliły się załapać, jak jest pomoc to trzeba schować dumę w kieszeń i korzystać, nie zastanawiałam się ani minuty nad tym czy składać wniosek czy nie
bena
3 lata temu
Oszukują kłamią Polaków
kolobolo
3 lata temu
a to ZUS trzeba płacić ?? przecież jest PANDEMIA...to jak zawieszona gospodarka to z automatu zawieszone składki !!!
ggg
3 lata temu
ta, zwolnienia z ZUS, chyba dla wybranych firm posłów pisu, bo mojej nie obejmuje;/