Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KRO
|

Taśmy Obajtka. Prezes PKN Orlen domaga się przeprosin od "Gazety Wyborczej"

16
Podziel się

Daniel Obajtek reaguje na publikacje "Gazety Wyborczej", która ujawniła jego nagrania sprzed lat. Prezes PKN Orlen domaga się od dziennika przeprosin, a także zaprzestania naruszania dóbr osobistych, usunięcia materiałów zawierających nieprawdę i wpłaty 200 tys. złotych na organizację charytatywną.

Taśmy Obajtka. Prezes PKN Orlen domaga się przeprosin od "Gazety Wyborczej"
Taśmy Obajtka. Daniel Obajtek reaguje na publikacje "Gazety Wyborczej" i domaga się przeprosin. (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)
bDSvMGBN

O stanowisku Daniela Obajtka wobec publikacji "Gazety Wyborczej" poinformował jego pełnomocnik mec. Maciej Zaborowski. Adwokat podkreślił, że Obajtek występuje w tej sprawie jako osoba prywatna.

Zaborowski przekazał, że do redakcji dziennika, wydawcy oraz dziennikarzy trafiły już odpowiednie wezwania. W jego ocenie doszło do naruszenia dobrego imienia jego klienta.

We wspomnianym wezwaniu znalazły się zapisy nawołujące "GW" do natychmiastowego zaniechania publikacji dotyczących Obajtka, które - jak podkreślił mecenas Zaborowski - mogą naruszać jego dobra osobiste. Oprócz tego obecny prezes PKN Orlen chce usunięcia wszystkich materiałów, "które zawierają nieprawdę i godzą w jego dobra osobiste".

bDSvMGBP
Zobacz także: Orlen przejął wydawcę mediów regionalnych. "Prezes Obajtek realizuje politykę PiS"

Ponadto w wezwaniu zażądano - nie później niż w ciągu trzech dni licząc od czwartku - opublikowania szeregu przeprosin przez wydawcę, redaktora naczelnego oraz dziennikarzy, którzy naruszyli dobra osobiste Obajtka. Żądanie zawiera też kwestię wpłaty na cel społeczny kwoty 200 tys. złotych na Polskie Stowarzyszenie Syndromu Tourette'a.

A co jeżeli dziennik nie dostosuje się do oczekiwań Daniela Obajtka? W takim przypadku sprawa będzie skierowana do sądu, co podkreślono w wezwaniu.

bDSvMGBV

- Publikacje z ostatnich dni to mieszanka manipulacji, insynuacji. Materiały te opierają się na prywatnych nagraniach sprzed kilkunastu lat, dodatkowo informatorami "GW" są osoby, które były wielokrotnie skazywane przez polskie sądy wyrokami karnymi i cywilnymi - powiedział mec. Zaborowski na konferencji prasowej.

Dziennik odniósł się już do wezwania Daniela Obajtka. Wicenaczelny "Gazety Wyborczej" Roman Imielski napisał, że dziennik nie zaprzestanie publikacji w tej sprawie.

"Jest to niedopuszczalny nacisk na wolne media - skandaliczna próba cenzury, która w demokratycznym państwie powinna skończyć się dymisją prezesa Orlenu, koncernu kontrolowanego przez państwo" - tak Roman Imielski komentuje wezwanie, które trafiło do "Wyborczej".

bDSvMGBW

Gazeta opisuje tzw. taśmy Daniela Obajtka od ubiegłego tygodnia. Dziennik opisał powiązania biznesowe obecnego prezesa PKN Orlen w czasach, kiedy był wójtem Pcimia. Dziennik twierdzi, że w czasie pracy w samorządzie obecny prezes PKN Orlen miał nieoficjalnie kierować spółką TT Plast, stanowiącą konkurencję do firmy prowadzonej przez jego wuja, choć zabrania mu tego prawo. Na dowód "GW" przedstawiła nagrania rozmów Obajtka.

Do sprawy szybko odniósł się PKN Orlen. W oficjalnym oświadczeniu pisze, że "w związku z tym, że w artykule wykorzystano fragmenty nagrań rozmów z bliżej nieokreśloną osobą, które dodatkowo powstały bez zgody oraz wiedzy Prezesa PKN Orlen, poddamy je analizom prawnym".

"Szanujemy niezależność mediów i obiektywne dziennikarstwo. Sprzeciwiamy się natomiast uprawianiu dziennikarstwa, które w swoich materiałach wydaje wyroki, nie podejmując wcześniej rzetelnej próby potwierdzenia faktów i zdarzeń. Protestujemy przeciwko tendencyjnemu uprawianiu dziennikarstwa" - czytamy w oświadczeniu Orlenu.

bDSvMGBX

Dziennik jednak na tym nie poprzestał i niemal dzień po dniu umieszczał kolejne publikacje dotyczące Daniela Obajtka. Najpierw prześwietlił powiązania rodzinne i towarzyskie osób towarzyszących od lat byłemu wójtowi Pcimia, następnie skupił się na żonie kuzyna obecnego prezesa PKN Orlen.

Czy zatem posada Daniela Obajtka w gigancie koncernu naftowo-paliwowego jest zagrożona? Kilkukrotnie tej tezie już zaprzeczył rzecznik rządu Piotr Mueller.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSvMGCq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
fff
miesiąc temu
jak każdy kryształ z pisu. Łapią go za rękę, a on mówi, że nie jego ręka a potem wysyła armie prawników za pieniądze podatnika i wymaga przeprosin
RyszardM
miesiąc temu
Panie Obajtek. Broń pan swojej twarzy za pomocą własnych środków ,a nie prawników z ORLENU. Orlenowi do pańskich wcześniejszych poczynań dwa w lewo lub trzy w prawo.
Bidas
miesiąc temu
Pan już powinien natychmiast podać się do dymisji i przeprosić naród
bDSvMGCr
Qad
miesiąc temu
Ale ja się tylko pytam za co mają przeprosić?
🙏🙏🙏🙏🙏🙏�...
miesiąc temu
Niech obniży ceny paliw i tez przeprosi za wysoki ceny paliw które są tanie w zakupie a drogie na stacji
...
Następna strona