Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
AZI
|
aktualizacja

Tej zimy będziemy palić, czym się da. "Kwitnie szabrownictwo śmieciowe"

314
Podziel się:

Coraz więcej osób w obawie przed nadchodzącym sezonem grzewczym robi zapasy z materiałów, które nie powinny służyć jako paliwo do ogrzewania domów. W efekcie rozwija się szabrownictwo śmieciowe. Rosną doniesienia o kradzieży odpadów do recyklingu spod sklepów. Znikają także worki z plastikiem czy papierem. Są zabierane nocą, zanim pojawi się firma odbierająca odpady komunalne. W internecie pojawiły się także ogłoszenia o "gumowym ekogroszku".

Tej zimy będziemy palić, czym się da. "Kwitnie szabrownictwo śmieciowe"
Pojawia się coraz więcej doniesień o kradzieżach śmieci, w tym także gabarytów spod sklepów i bloków mieszkalnych. Witold Jaroslaw Szulecki (Licencjodawca, Witold Jaroslaw Szulecki)

Coraz więcej osób przygotowuje się do nadchodzącego sezonu grzewczego. Efektem jest robienie zapasów z materiałów, które nie powinny służyć jako paliwo do ogrzewania domów – donosi Portal Samorządowy.

Pojawiają się doniesienia o kradzieży odpadów do recyklingu spod sklepów. Zaczyna także rozwijać się typowe szabrownictwo śmieciowe. Dodatkowo samorządowcy przyznają, że w tym roku jest nawet 50 proc. mniej odpadów wielkogabarytowych niż jesienią 2021.

- Zauważyliśmy w tym roku mniejszą ilość odpadów gabarytowych – informuje Marek Materek, prezydent Starachowic. Jego zdaniem może to być związane z kryzysem, który dotknął mieszkańców i teraz mniej inwestują w remonty czy wymianę mebli.

Jednocześnie samorządowcy nie wykluczają, że te materiały są gromadzone na zimę, jako opał. Szczególnie jeżeli chodzi o te odpady, w składzie których znajdziemy drewno.

Wygląda więc na to, że większość Polaków na poważnie potraktowała wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział, że tej zimy trzeba "palić wszystkim, oczywiście poza oponami i tymi podobnymi rzeczami. Po prostu Polska musi być ogrzana" - powiedział Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Nowego Targu. Prezes Prawa i Sprawiedliwości jednocześnie zapewnił, że "węgla będzie przybywać i wszyscy, którzy potrzebują się ogrzać, na pewno go otrzymają".

Niestety, eksperci zwracają uwagę na fakt, że rezultatem grzania czym podpadnie, będzie nie tylko drastyczne pogorszenie jakości powietrza, ale także kary dla samorządów: za nieosiągnięcie poziomów recyklingu.

Jak to możliwe? Okazuje się, że wśród odpadów wielkogabarytowych są także odpady "dobre", dzięki którym gminy osiągają odpowiednie poziomy recyklingu.

Szabrownictwo śmieciowe nabiera nowego znaczenia

Jak sygnalizują spółki komunalne, obecnie zjawisko "szabrownictwa śmieciowego" zaczyna nabierać również nowego znaczenia. Na wartości zyskują zwłaszcza przedmioty drewniane i drewnopochodne. Tymczasem eksperci sygnalizują, że jeżeli trafią one do pieców, to w przypadku czystego drewna nie będziemy mieli do czynienia z dużym zanieczyszczeniem środowiska. Powód? Materiały drewnopochodne i drewno nasączone różnymi środkami impregnującymi, co stwarza ogromne zagrożenie dla środowiska.

Polski Alarm Smogowy również obawia się, że czeka nas jeden z najgorszych sezonów grzewczych pod kątem zanieczyszczonego powietrza. Zdaniem ekspertów organizacji dochodzą do nich sygnały, że w kraju znika dosłownie wszystko, czym da się spalić, nawet papier i plastik. Znikają zazwyczaj nocą, zanim na miejscu pojawi się firma odbierająca odpady.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd zapomniał o podstawowej zmianie. Zależy od niej sukces całego systemu opakowań zwrotnych

Straż miejska powinna ścigać szabrowników

Polski Alarm Smogowy ma to trzy rozwiązania. Zdaniem ekspertów organizacji w ściganie śmieciowych szabrowników powinna się zaangażować straż miejska. Postuluje także, aby urzędnicy nasilili kontrole palenisk.

Trzecim rozwiązaniem miałoby być dofinansowanie przez samorząd dodatkowych patroli czy dyżurów policyjnych.

Jednocześnie eksperci Polskiego Alarmu Smogowego oceniają, że palenie "czym popadnie" może przyczynić się do gwałtownego pogorszenia zdrowia Polaków, przedwczesnych śmierci oraz wielu chorób układu oddechowego i krążenia, zarówno dzieci, jak i dorosłych.

- Nie trzeba palić oponami, aby zatruć ludzi. Jest wiele tworzyw, elementów, których spalanie jest trujące - należą do nich wszystkie tworzywa sztuczne, płyty wiórowe i elementy drewniane, które są pokryte farbami, lakierami i impregnatami. One będą nas i naszych bliskich skutecznie zatruwać – tłumaczy Magdalena Bartecka, ekspertka Polskiej Zielonej Sieci i Koalicji Klimatycznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(314)
Slawek
5 miesięcy temu
Mój sąsiad chwali sobie pampersy + boazeria w stosunku 1:1.
sld
5 miesięcy temu
To się PiS zdziwi jak zobaczy - czerwoną Polskę - na mapie pogodowej o stanie powietrza w kraju
Swój
5 miesięcy temu
Co za bzdury pisze ten dziennikarz samorządowcy będą karani za to że ja mniej produkuję śmieci trzeba oszczędzać ciekawe czy potanieją śmieci odbiór powinien być zminimalizowany a nie płacić zapustne kubły
Gugbc
5 miesięcy temu
Tej zimy to ludzie jeszcze mają zapasy,za rok to będzie
pytam
5 miesięcy temu
ktoś coś wyrzucił i ktoś coś wziął, jak to ukradł śmieci? Sklep śmieci wyrzuca czy sprzedaje?
...
Następna strona