Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PRC
|
aktualizacja

Termomodernizacja. Program "Czyste powietrze" ze wsparciem

13
Podziel się:

Więcej osób będzie mogło skorzystać z dopłat do wymiany źródła ciepła i termomodernizacji budynku. Nowe przepisy przewidują także stworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Termomodernizacja. Program "Czyste powietrze" ze wsparciem
domy, smog, dym, budownictwo, ogrzewanie (Pixabay, Jerzy Górecki)

Nowelizacja ustawy o termojonizacji i remontach ma usprawnić działanie programów "Czyste powietrze" oraz "Stop smog". Sejm zaakceptował poprawkę doprecyzowującą, jaką zaproponował Senat.

Zmniejszy się minimalnej liczba budynków jednorodzinnych, która umożliwia samorządom wnioskowanie o środki z programu Stop smog z 2 do 1 proc. lub 20 budynków. Dodatkowo przepisy zakładają jednorazowe zniesienie limitu, o ile wcześniej gmina zawarła co najmniej jedno porozumienie.

Z 50 na 30 proc. zmniejszy się również wymagana redukcja zapotrzebowania na ciepło grzewcze liczonego łącznie dla wszystkich przedsięwzięć niskoemisyjnych realizowanych przez gminę.

Z kolei z 10 do 5 lat skróci się okres utrzymania efektów przedsięwzięć niskoemisyjnych. Nowela przewiduje ponadto, że takie inwestycje zostaną rozszerzone o m.in. przyłączenie budynku do sieci elektroenergetycznej, modernizację istniejącego przyłącza ciepłowniczego, gazowego lub elektroenergetycznego.

W ramach usprawnienia programu antysmogowego "Czyste powietrze", nowelizacja przewiduje, że powstanie Fundusz Ekologiczny Poręczeń i Gwarancji.

Zobacz także: Smog a transmisja koronawirusa. "Uruchamiamy program dla najuboższych"

Będą z niego udzielane gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek udzielonych na projekty ekologiczne np. termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. Fundusz ma działać przy BGK i zasilany będzie środkami przez NFOŚiGW.

Powstanie także specjalny rejestr tzw. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB). Ma być to narzędzie, które posłuży do identyfikowania źródeł niskiej emisji z budynków. Zbierać ma informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym, które zostaną pozyskane w ogólnopolskiej powszechnej inwentaryzacji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
Ernest
2 lata temu
Skorzystałem z programu i zainwestowałem w kocioł gazowy Warmhaus od wentor. W końcu nie zanieczyszczam środowiska i mam wygodniejszy sposób na ciepło w moim domu. Już podkładać nie muszę i kurzyć się wybierając popiół.
Gosia
2 lata temu
Ja jestem zadowolona z siebie ,że udało się uzyskać dotację na kocioł eei-pellets. . Zyskałam na tym bardzo dużo , kocioł pracuje idealnie . Dzięki programowi nie przepłaciłam .
Zysk
2 lata temu
Polak potrafi! Jak bardzo chce to wszystko może zdobyć ! Ja tak zrobiłem , program dał mi kocioł eei pellets , nowe okna a teraz ocieplenie budynku .
Picio
2 lata temu
Ten program to jeden wielki szwindel dla cwaniaczków bzdura jak ich mało
Taka sytuacja
2 lata temu
Czyste powietrze haha, a codziennie dzieki masce wdychacie swoje g...!!! Jaki ten świat jest popier....!