Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stop smog
28.10.2020 06:46

Termomodernizacja. Program "Czyste powietrze" ze wsparciem

Więcej osób będzie mogło skorzystać z dopłat do wymiany źródła ciepła i termomodernizacji budynku. Nowe przepisy przewidują także stworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
domy, smog, dym, budownictwo, ogrzewanie (Fot: Jerzy Górecki)

Nowelizacja ustawy o termojonizacji i remontach ma usprawnić działanie programów "Czyste powietrze" oraz "Stop smog". Sejm zaakceptował poprawkę doprecyzowującą, jaką zaproponował Senat.

Zmniejszy się minimalnej liczba budynków jednorodzinnych, która umożliwia samorządom wnioskowanie o środki z programu Stop smog z 2 do 1 proc. lub 20 budynków. Dodatkowo przepisy zakładają jednorazowe zniesienie limitu, o ile wcześniej gmina zawarła co najmniej jedno porozumienie.

Można składać wnioski o dotację na wymienę pieca.
Wyższe dotacje w „Czystym Powietrzu”. Można dostać nawet 37 tys. zł!

Z 50 na 30 proc. zmniejszy się również wymagana redukcja zapotrzebowania na ciepło grzewcze liczonego łącznie dla wszystkich przedsięwzięć niskoemisyjnych realizowanych przez gminę.

Z kolei z 10 do 5 lat skróci się okres utrzymania efektów przedsięwzięć niskoemisyjnych. Nowela przewiduje ponadto, że takie inwestycje zostaną rozszerzone o m.in. przyłączenie budynku do sieci elektroenergetycznej, modernizację istniejącego przyłącza ciepłowniczego, gazowego lub elektroenergetycznego.

W ramach usprawnienia programu antysmogowego "Czyste powietrze", nowelizacja przewiduje, że powstanie Fundusz Ekologiczny Poręczeń i Gwarancji.

Smog a transmisja koronawirusa. "Uruchamiamy program dla najuboższych"

Będą z niego udzielane gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek udzielonych na projekty ekologiczne np. termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. Fundusz ma działać przy BGK i zasilany będzie środkami przez NFOŚiGW.

"Czyste Powietrze". Polacy złożyli już ponad 131 tys. wniosków.
Program "Czyste Powietrze". Wnioski o dofinansowanie będą rozpatrywane szybciej

Powstanie także specjalny rejestr tzw. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB). Ma być to narzędzie, które posłuży do identyfikowania źródeł niskiej emisji z budynków. Zbierać ma informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym, które zostaną pozyskane w ogólnopolskiej powszechnej inwentaryzacji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-10-2020

PolakPrzepisujemy dom na babcie. Siebie meldujemy u rodziców i już mamy 90procent dopłaty. Mam nowe okna drzwi i nowoczesny kocioł.

28-10-2020

Waldek 14lJak bogatych nie stać na termomodernizacje, to tym bardziej biedni z tego nie skorzystają.

28-10-2020

marek5 rodzin złozyło wniosek o przyłacze gazowe odległosc 500m od głownej lini oczywiscie odmowa z przyczyn ekonomicznych! to jest własnie program czyste … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (13)